SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kiselőadás profi módra

Családinet [cikkei] - 2010-01-13
A biztos siker titka a helyes kommunikáció.

Szinte minden visszahúzódó gyermek fél az osztály előtti szerepléstől. Az iskolában azonban ezt nem lehet megúszni.
Kiselőadás profi módra

A felső tagozatban mindenképpen sor fog kerülni rá. Fontos, hogy aki tovább tanul, jól begyakorolja, hogyan kell egy témáról hosszabb lélegzetű előadásban beszélni.Kiselőadás tartása

Ahhoz, hogy sikeresen számot adhass tudásodról, alaposan fel kell készülnöd. Itt nem csak a tartalmi tudásról van szó, hanem az érthető és érdekfeszítő előadásmódról is. Ha ez hiányzik, akkor kudarc lesz a vége, hiába tudod jól az anyagot.

Különösen a visszahúzódó diákok szenvednek a lámpaláztól. Az előző éjszakán rosszul alszanak, előadás közben a padlót nézik, halkan beszélnek, vagy éppen a legfontosabb pillanatban elfelejtik, amit mondani akartak. Ennek nem kell így lennie, három aranyszabály segítségével az izgulós diákok is biztonsággal és magabiztosan kiállhatnak az osztály elé. Kiselőadás bemutatása

Ne rejtsd el képességeidet, mutasd meg a többieknek, te mit tudsz!
Kétségtelenül senkinek sem könnyű kiállni egy népes csoport elé, nincs ez másképp a tanórán sem. Pontosan azért, hogy a gyermekek megszabaduljanak ezektől a gátlásoktól, a tantervben egyik célként szerepel, hogy jártasságot szerezzenek az előadások megtartásában. Kezdetben egy témát kidolgozhat és prezentálhat az osztálynak közösen egy kisebb csoport, később azonban egyedül kell elmondani osztálytársaitoknak, amit megtanultatok. Ilyenkor 10-20 percre ti is lehettek tanárok.

Így csinálják ezt az igazi profik:

1. A testtartás. Ez az első eszköz, ami jellemezhet egy profit: 

  • Felsőtesteddel fordulj az osztály felé.
  • Próbálj meg egyenesen, ugyanakkor lazán állni.
  • Mozdulataid legyenek nyugodtak és átgondoltak.
  • Néha változtass helyet, amikor pl. egy újabb egységhez érkezel a témában.

    Mit ne tegyél:
  • Ne járkálj fel és alá, ne izegj-mozogj, vagy billegj állandó jelleggel.
  • Ne fordíts hátat, ne állj oldalvást a "közönségnek".
  • Azjó azért, ha mereven mindig csak egy helyben állsz.

2. A szemkontaktus

  • Amikor beszélsz, mindig nézz rá a többiekre.
  • Tekinteted egy kis ideig pihentesd valamelyik diáktársadon, ezzel felkeltheted érdeklődését.
  • Pillantásod mindig más-más személyre irányuljon.

Mit ne tegyél:

  • Ne nézz át a "közönség" feje fölött csak úgy a levegőbe.
  • Ne nézd folyton a jegyzeteidet, fóliáidat.

3. A beszédtechnika

  • Beszédtempód legyen nyugodt és lassú, hogy hallgatóid követni tudják mondanivalódat. Inkább kissé lassabban beszélj, mint túlságosan gyorsan.
  • A folyamatos beszéd közben olykor tarts rövidebb szüneteket, hogy osztálytársaid könnyebben átgondolhassák az elhangzott tartalmakat, esetleg fel tudjanak tenni kérdéseket is.
  • Beszéded hanglejtése legyen váltakozó, így nem leszel unalmas. Az érdekesebb helyeknél kissé megemelheted a hangerőt.

Mit ne tegyél:

  • Ne motyogj, ne ejtsd ki érthetetlenül a szavakat.
  • Ne hadarj, ne beszélj anélkül, hogy ne tartanál szüneteket.
  • Beszéded ne legyen monoton, legyen élénk, változtasd a hanglejtésedet.


Ha ezeket a tanácsokat megfogadod, garantáltan nem marad el a jó jegy és diáktársaidtól is sok elismerésben lesz részed.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
A szerkesztő ajánlja