SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tippek, hogyan neveljük helyes pénzgazdálkodásra a kisebbeket

Családinet [cikkei] - 2010-01-15
Az alábbiakban bemutatunk néhány példát, melyeket alkalmazva megtaníthatjuk gyermekünknek a helyes pénzgazdálkodást.
  • Mutassunk jó példát! Ne vegyünk meg minden felesleges terméket, csak mert kedvező áron kínálják. Igyekezzünk csak azokat megvenni, melyek a bevásárló listán is szerepelnek.
     

  • Menjünk el a bankunkba és kérjünk tájékoztatást a fiataloknak szóló bankszámla lehetőségeiről, megtakarítási számlákról.
    Miután betettük a megspórolt zsebpénzt, gyerekünk látni fogja, hogy hónapról hónapra hogyan kamatozik a pénze és ez ösztönzőleg hat rá, próbálnak majd minél többet spórolni és a számlára befizetni. A számlához ne nyúljunk hozzá, csak a gyerekünk külön kérésére.

     

  • Apróbb feladatok, házimunkák elvégzéséért fizessünk kisebb összeget. Ezáltal a gyerekünkben tudatosodik, hogy közvetlen kapcsolat van a munka és a fizetség között. A pénzt csak abban az esetben fizessük ki, ha a rá bízott feladatot maradéktalanul megcsinálta, így szoktatva rá, hogy a való életben sincs ez másképp.

  • Ha a gyermekünk elkezdett spórolni és gyűjteni valamire és tudjuk, hogy sokára fog összjönni a  pénz, a szülő is nyugodtan besegíthet, kiegészítheti a megspórolt pénzt. Amennyit a gyerek is hozzá adott, mellé teheti a szülő is, így könnyebben elérhetővé válik a kitűzött cél a gyerek számára.

  • Tanítsuk meg gyermekünknek, hogy mindig őrizzék meg a számlákat. Így ha elromlik valami, vissza lehet vinni, hogy a termék ára ne legyen ablakon kidobott pénz.

  • Bevezethetjük a három üvegcse módszert. A lényege, hogy gyerekenként három üveget helyezünk ki a lakásban. Az első a megtakarításoké, a második a kiadásoké, a harmadik pedig a jótékonykodásé. Próbáljuk rávezetni a gyereket, hogy mindegyik milyen fontos és szoktassuk hozzá, hogy úgy ossza el a pénzét, hogy mindháromba jusson.

  • Próbáljuk ösztönözni az önállóságot! Kerüljük el, hogy előre kifizessük a fizetséget, vagy hogy kölcsönt adjunk. Amennyiben a gyerekünk több pénzt kérne valamilyen különleges okból, ajánljuk fel neki a lehetőséget, hogy kivételes munka elvégzésével maga keresheti meg és gyűjtheti össze a pénzt. Ne legyünk pénz-automaták a gyerekünk részére. A kivételes munka lehet garázs takarítás, polc tisztítás a kamrában, az autó kiporszívózása. Vezessük rá a gyereket, hogy inkább keresse a lehetőségeket a munka után, mint hogy csak a pénzért könyörögjön.

  • Tanítsuk meg gyerekünknek, hogy nem kell mindenképp vásárolni. Üljünk le és beszéljük meg, hogy mi kerüljön a kis listájára, mit szeretne megvenni. Meg kell értenie, hogy csak azért mert van pénze, még nem kell azt mindenképp elköltenie. Ezt sok felnőttnek is meg kéne tanulnia. A bolt nem megy sehova. Ösztönözzük a gyerekünket arra, hogy gondolja végig hogyan szeretné elkölteni a pénzét, még mielőtt ténylegesen elköltené.

Kíváncsian várjuk, Neked milyen ötleted van, amivel helyes pénzgadálkodásra lehet ösztönözni a kisiskolásokat.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja