SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Játékos mozgásfejlesztés óvodásoknak

Bischof Jusztina [cikkei] - 2008-11-04
A testi fejlődés, fizikai erőnlét befolyásolja a gyermekek teljes személyiségfejlődését. Mindenki szeretné, ha gyermeke koordinált (összerendezett), magabiztos, erős, stabil mozgású, egészséges, jó tartású, arányos testalkatúvá formálódjon.
Játékos mozgásfejlesztés óvodásoknak

Számtalan olyan játékszer kapható, amely ezt a fejlődést elősegíti, lehet válogatni különféle játékokból, egy labda, ugrálókötél, karika, görkori, szobai kis trambulin, mászóka, body-roll sokat segíthet.

Az egész izom-, és csontrendszert erősítő játékok közül kiemelném az ún. "füles labdát" (nagyméretű labda két füllel), mellyel játékos tartásjavító, gerincoszlop fejlesztő gyakorlatokat végezhetünk. A kis gyermek-trambulin szinte minden izomcsoportot megmozgat és egyensúlyfejlesztő hatása is nagy. Vannak különböző kimondottan egyensúly-érzékfejlesztő játékok, olyan korongok, pl.: teknősbéka, melyekre felállva és azokat mozgatva ez az érzék fejlődik jól.

A sok kész játékszer mellett, otthon is készíthetőek egyszerű eszközök, melyek hasonló célt szolgálnak.
Vállalkozó szellemű, ügyes anyának, nagymamának nem okoz gondot pl.: babzsákot varrni (15 x 15 cm-es textilanyagot három oldalán, duplán hajtva összevarrni, kifordítani, megtölteni babbal, borsóval vagy kukoricaszemekkel és a végét bevarrni), ezzel játékos, fejlesztő gyakorlatokat végezhet a család aprósága. Pl.: fejen hordozás, dobások-elkapások, váltott kézzel karkörzések, térd közé szorítással szökdécselés, babbal emelgetés, négykézláb járás, háton a babzsák, mászások babzsákkal a hason - pókjárás. Ezek izomfejlesztő, tartásjavító hatásúak.

Az óvodáskorú gyerekek több, mint felénél tapasztalható az ún. lúdtalp (lábboltozat süllyedése). Ennek korrigálásához igen hasznos, hogy sokkal többet legyenek a gyerekek mezítláb, természetesen a felfázás elkerülése mellett. A mezítláb végzett játékos lábstatikai gyakorlatok szinte pótolhatatlanok kisgyermekkorban.

Otthon ehhez kellék is készíthető az ún. "tipróka", amely hasonlóképp készíthető, mint a babzsák, méretében nagyobbra kell szabni, kb. 1 x 1 m méretű textilzsák, amibe gömbölyű kiskavicsokat töltünk lazán, ezt a lakásban bárhová tehetjük a földre, az a fontos, hogy sokat járkáljon a kicsi mezítláb rajta.
 

Néhány ötlet még a lábfejlesztéshez


Felnőttel közösen végezhető, mezítlábas gyakorlatok: helyben futás, térdemeléssel, sarokemeléssel futás, "balettos" - járás lábujjhegyen, sarkon, külső lábélen, belső lábélen járások (csámpizás), "cica" járás - behúzott lábujjakkal.

Aztán végezhetünk játékos gyakorlatokat egyszerű eszközök segédletével, mint egy szalvéta, vagy papír zsebkendő: a földön ülve lábujjakkal kell felemelni a papírt többször és integetni vele, egyik lábunk ujjaival áttenni a másik láb ujjai közé, mindkét láb ujjait használva széttépkedni a papírt.

Golyókkal meg lehet masszírozni felállva a talpakat, de a kézzel történő masszírozást is szívesen végzik a gyerekek, utánozva a felnőtteket. Alkalmazhatunk pl. ceruzát is játékos talp- lábujjgyakorlatokként: ülve lábujjakkal kell "megfogni" a ceruzát és a földre helyezett papírlapra rajzolni vele.

Természetesen ezeket a játékokat lehet gazdagítani, szülői ötletekkel bővíteni és közösen gyakorolni gyermekükkel játékosan és rendszeresen.

Jó mozgást az egész családnak!

Bischof Jusztina
óvodapedagógus
www.ovisvilag.blog.hu - Tanácsok Szülőknek
"Hogyan legyek büszke szülő?" Ingyenes Sorozat - www.ovisvilag.shp.hu

Kép: Lance Shields / Flickr.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Tovább bővült és frissült a Semmelweis HELP alkalmazás

Új funkciókkal bővült és frissült a Semmelweis Egyetem ingyenes tünetellenőrző alkalmazása, a Semmelweis HELP. A fejlesztéseknek köszönhetően ezentúl önállóan is kereshető az alkalmazásban elérhető 740 betegség, sérülés és állapot tüneteinek enyhítésére és az egyéb teendőkre vonatkozó tudásanyag. Emellett a felhasználói visszajelzések nyomán egyértelműbbé vált a profilok létrehozása, módosítása. A Semmelweis HELP-nek jelenleg már több mint 229 ezer felhasználója van, nekik az új funkciók eléréshez elég csak frissíteniük az alkalmazást.

Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Rendszeres fogmosás és nem megfelelő méretű, helytelenül alkalmazott fogköztisztító használata mellett is kialakulhat fogínygyulladás és fogágybetegség - derül ki a Semmelweis Egyetem tanulmányából. Személyre szabott szájhigiénés eszközök használatával és megfelelő betegedukációval azonban elkerülhetők, s akár visszafordíthatók a fenti folyamatok, és a szájüreg egészsége hosszú távon megőrizhető.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja