SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tartsunk papagájt a lakásban!

Kókai Kata [cikkei] - 2004-06-17
Gyermekkorom kedvenc, - s talán legelső saját- állata egy hullámos papagáj volt. Persze hazudnék, ha azt állítanám; csak gyerekeknek okoz örömet...
Tartsunk papagájt a lakásban!

Nem tudom, létezik-e egyáltalán kedvesebb madár, mint a papagáj. Néha erőteljesen csivitel, nem tetszését (vagy unalmát) kifejezve, bájos mozdulatokat tesz, és rendszeresen felesel. Bármilyen alfajt is választunk, öröm ránézni csodás tollruhájára, kedves kis gomb szemére. És amikor hosszas ismételgetés, mesélés és beszélgetés után esetlenül kiejti csőrén az első emberi szót, mindenkit eltölt a büszkeség és a sikerélmény. Hogy miért is tartsunk papagájt? Más állatokkal ellentétben nem áraszt kellemetlen szagot, kis helyen elfér, olcsó a tartása és mindenekelőtt: lakásban is tartható.

 

Néhány szó a papagájtartásról

 

Ha papagájt szeretnénk, de ez lesz a család első madara, jobb, ha először kisebb, kevésbé igényes fajtát választunk. Erre a célra tökéletes egy nimfa- vagy hullámos papagáj. A legjobb, ha fiatal madarat választunk, ők ugyanis sokkal könnyebben hozzászoknak az új környezethez, s jóval könnyebb a megszelídítésük is. Az idősebb madarak számára gyakran problémát okoz, ha kiszakítjuk megszokott környezetéből. A papagájok kifejezetten kedvelik a társaságot, ezért ha tehetjük, legalább két madarat vásároljunk.

Tartási körülményeiket tekintve nem okoznak fejtörést, még gyakorlatlan madártartóknak sem. A különböző kisállat kereskedésekben szinte bármilyen alakú, méretű kalitkát megvásárolhatunk kedvencünk számára. Egyetlen dologra érdemes figyelni; soha ne vegyünk aránytalanul kis méretű kalitkát, a papagájoknak (főleg ha nem engedjük ki őket), szükségük van az optimális méretű mozgásterületre. A kalitkát minél gyakrabban takarítsuk, s havonta egyszer mossuk le fertőtlenítő szerrel!

A madarak nagyon kedvelik a fürdőzést. Ha hetente egy-két alkalommal egy kissé megpermetezzük a tollaikat, vagy egy tálkában vizet helyezünk kalitkájukba, akkor kevésbé valószínű, hogy tépni kezdik tollaikat. Ha tehetjük, néha engedjük őket szabadon. Ilyenkor azonban tegyünk el minden olyan tárgyat, amelyben nem szeretnénk, ha kárt tenne- egyik rossz szokásuk a könyvek dézsmálása. Mielőtt szabadon engedjük madarainkat, mindig gondosan zárjuk be az ajtót és ablakokat!

 

Etetés- ideális táplálékok egy papagáj számára

 

Először is egy jó tanács: soha ne tegyünk a kalitka közelébe virágot, papagájunk ugyanis szenvedélyesen szereti megkóstolni a számára még ismeretlen dolgokat. A táplálék megválasztása természetesen fajonként különböző. A magevő fajok etetése okozza a legkevesebb problémát; a boltokban rengeteg kölesből, napraforgómagból készült eledelt kaphatunk. Célszerű a vitaminnal dúsított változatot választani, ugyanis az egyoldalú táplálásnál gyakran hiánybetegségek alakulnak ki. Ezt elkerülhetjük, ha gyümölcsöt is adunk kedvencünknek. Almát, meggyet, banánt korlátlanul mennyiségben adhatunk, de fontos, hogy mag egy gyümölcsben sem maradjon.

Zöldségek közül kedvelik a répát, uborkát, salátát, főtt céklát, sült tököt. Az ásványi anyagok pótlását megoldhatjuk lágyeleséggel. Ezt mindig frissen készítsük el! Alapanyaga lehet száraz túró, alma, sajt, főtt rizs. Az elkészült étel pótolja a fehérje-hiányt, s mivel a papagájok többsége kedveli ezt az összeállítást, célszerű  ebbe csepegtetni az ásványi anyagok pótlására készült cseppeket is.

Fontos, hogy kedvencünk minden nap kapjon friss vizet. Kisebb papagájok számára sokféle önetető létezik, így akár egyszerre 3-4 napi eleséget is beadhatunk. Amit jó tudni; madaraink egyáltalán nem előrelátóak, pazarolják a magvakat, és sokszor a kalitka környékét sem kímélik meg a kosztól. Ha nem szeretnénk, hogy az étel fele kárba vesszen, átfújhatjuk a magvakat, így az üres héjak leperegnek, a még meglévő magokat pedig újra odaadhatjuk kedvencünknek.

 

Hasznos linkek:

 

allatorvos.lap.hu

papagaj.lap.hu

 

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
A szerkesztő ajánlja