SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A kutyák fehérjeszükséglete

Kókai Kata [cikkei] - 2006-05-10
Sokszor megveszzük a legszebb, legdrágább kutyatápokat, pedig valójában kutyánk más tápanyagokat igényelne.
A kutyák fehérjeszükséglete

Fontos megértenünk, hogy nem minden kutyatáp alkalmas kedvencünknek, s az sem mindegy, milyen formában és mekkora mennyiségben kapja meg a számára szükséges tápanyagokat. Ahhoz, hogy kutyánk hosszú, boldog életet éljen, oda kell figyelnünk a megfelelő táplálékra is.

Fontos megérteni a fehérje kutyák táplálkozásában játszott szerepét, hiszen az idősebb kutyák, illetve a kiskutyák az egészséges felnőtt kutyához képest nagyobb mennyiséget igényelnek ebből a tápanyagból. Bár korábban ezt az állítást nem tartották helytállónak, ma már kutatások bizonyítják, hogy az idősebb kutyák életében fontos szerepet játszik a magasabb fehérjetartalmú tápok fogyasztása.

Az idősebb kutyák több fehérjét igényelnek

A Purina központjában kutatásokkal igazolták, hogy az egészséges idősebb kutyák ugyanolyan mennyiségű fehérjét igényelnek, mint a fiatal felnőtt kutyák, azonban kevésbé képesek hasznosítani azt. Emiatt a ma már sok helyen kapható, kifejezetten idősebb kutyák számára gyártott tápok nagyobb mennyiségben tartalmaznak fehérjét. Ez nem jelenti azt, hogy a táp magasabb kalória értéket érne el, hiszen a gyártók ügyelnek arra is, hogy tartsák a kutya igényének megfelelő energiaszintet.

Egyes idősebb kutyák kevesebbet mozognak, ezáltal kalória igényük is csökken. A táp megválasztása során nem csak az életkort, de a kutya életmódját is figyelembe kell venni. Ha mozgékony, akkor magasabb energiatartalmú tápot válasszunk.

A vemhes kutyák számára is fontos a fehérje

Akárcsak az emberek esetében, a kutyáknál is léteznek olyan életszakaszok, amikor a fehérjebevitel emelése szükséges. A vemhesség idején a kiskutyák fejlődéséhez elengedhetetlen a magasabb fehérjebevitel, főként az utolsó időszakban. Az utolsó trimeszterben a táplálék legalább 21 százalékát proteinnek kell alkotnia. Ha megfelelő tápot adunk kedvencünknek, nincs szükség kiegészítő tápanyagok használatára.

A kiskutyák protein szükséglete

A kiskutyák táplálkozása fokozott figyelmet igényel. Rendkívül gyorsan nőnek, ezért ügyelni kell rá, hogy minden életszakaszban az éppen szükséges tápanyagokat megfelelő arányban kapják meg. A későbbi problémák megelőzésében fontos szerepet játszik, hogy fejlődési szakaszaikban megfelelő mennyiségű tápanyaghoz jussanak. A fehérjék ebben az életszakaszban is kiemelt szerephez jutnak. Hat hetes korukban már készen állnak az elválasztásra, ezzel együtt azonban a tápanyag igényük megváltozik. Dupla annyi lesz a testsúlyukhoz viszonyított tápanyag szükségletük, mint felnőtt korukban.

Az aktívabb felnőtt kutyák szintén magasabb tápanyag igénnyel rendelkeznek. Növelni kell a kalória, a zsír és a fehérje mértékét egyaránt. Fontos, hogy kutyánk mindig az adott életszakasznak megfelelő tápot kápja.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja