SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Degu – Az meg mi?!

[cikkei] - 2004-03-17
Kishörcsög, tengerimalac, csincsilla…
Ezeket említve ki ne tudná, miről is beszélek. Viszont ha azt mondom „degu”, mindenki tágra nyílt, kerek szemmel néz rám, s kérdi értetlenkedve: „Micsoda??? Azt eszik, vagy isszák?!”
És ekkor jövök én, mint környezetemben az egyetlen, „deguszakértő”. Ekkor kezdődik a hosszas magyarázás, hogy nem, ez nem egy trópusi virág, sőt, még nem is egy japán salátakülönlegesség, hanem egy édes, apró és szeretetreméltó teremtmény.

Nem csoda, hogy ilyen sok körülötte a kérdőjel, hiszen Európában, így hazánkban is igazi újdonságnak számít. Az (Octodon degu), azaz a földimókus Chiléből származik, az ottaniak számára nem jelentenek többet egy átlagos rágcsálónál. Nem is tartják őket mint házi kedvenc számon. Igazi társas lények, a bokros, homokos helyeken szinte százával népesítik be a talajt. Imádnak pihenni vagy „süttetni a hasukat”, közben szinte egymás hegyén-hátán fekszenek. Eredeti lelőhelyükön földbe vájt labirintusokban élnek, mely védelmet nyújt a rájuk vadászókkal szemben.


Először Nyugat-Európában jelentek meg, és lettek dédelgetett kedvencek. Hazánkba csak a 90-es évek közepe táján hozták be az első példányokat. A hazai szakirodalomban, a lexikonok közül is egyedül csak Brehm említi az Állatok világában. Az évek során csinos küllemükkel, barátkozó és intelligens természetükkel hamar belopták magukat a kisállat-kedvelők szívébe. Ezért mára már megtalálhatóak a legtöbb állatkereskedésben. Igaz, saját tapasztalat szerint beszerzésük a téli időszakban kissé nehézkes. Ez valószínűleg annak tudható be, hogy tavasztól - őszig szaporodnak. A kifejlett állatok testhossza 18-20 cm is lehet, amelyhez 10-12 cm-es farok párosul. Zömök kis testüket szürkésbarna prém borítja, amely világosban narancssárga fényű, csillogású. Farkuk fekete pamacsban végződik.


Mik is a teendőink, ha degut szeretnénk?

Az első, és legfontosabb, ahogy az a Kis hercegben is olvasható: ”Te egyszer és mindenkorra felelős lettél azért, amit megszelídítettél!” A degu nem egy olyan állat, amit megveszel, és bedobod a sarokba. Igényli gondoskodásodat, szeretetedet, melyeket ha megadsz neki, hálás kedvenceddé válik. Nagyon könnyen megszelídül, legkönnyebben fiatalkorban, de ez odaadással később sem jelent nehézséget.


Vásárlásuk: Ha egy mód van rá, több állatkát vásároljunk, mivel társas lények, és magányosan könnyen depresszióssá válhatnak. Lehetőleg olyan egyedeket válasszunk, melyeknek csillog a szemük, és fényes a bundájuk. Ajánlott fiatal 6-8 hetes korú degukat választani, a könnyebb szelídítés érdekében. Ügyelni kell arra is, hogy milyen neműeket veszünk. Ha azonos neműeket akkor lehetnek azonos alomból valók. Ha viszont különböző neműeket választunk, akkor soha ne ugyanabból az alomból válasszunk, és készüljünk fel a kis deguk jövetelére:o)


Tartásuk és etetésük: Kétféle képpen helyezhetjük el kedvenceinket. Megfelelő méretű ketrecben vagy terráriumban. (Melynek mérete 2 degu esetén kb.: 60*40*50 cm) Nagyon fontos, hogy leendő lakhelyük rágcsálásnak jól ellenálló anyagból (üvegből, rozsdamentes fémlemezből, dróthálóból) készüljön. Alomként javaslom a faforgácsot, vagy a homokot hiszen imádnak hemperegni bennük. Faforgácsnál ügyelni kell arra, hogy hetente cserélve legyen, homoknál elég 2 hetente. Hetente egy - egy fadarabot tegyünk be nekik, mert foguk állandóan nő, és azon koptathatják.

Nagyon falánkok, imádják az édességet: DE NE ADJUNK NEKIK, MERT CUKORBETEGSÉGRE HAJLAMOSAK, MERT SZERVEZETÜK NEM TUDJA LEBONTANI A CUKROT. Mindenféle zöldséget imádnak(pl.: répát, uborkát, salátát, retket) különböző magvakat, gabonaféléket, száraz kukoricát, diót, mogyorót. A „k” – betűs zöldségeket (karalábé, karfiol, krumpli, káposzta) kerüljük, mert felfúvódnak tőle. Emellett igazi csemegéjük a gyümölcsök, ám ezeket is csak módjával szabad adni. A banánt magas cukortartalma miatt mellőzzük.

Az állatkereskedésekben találhatunk számukra megfelelő eledelt. Óvatosan vásároljunk, mert a nem megfelelő helyen tartott eleségen kukacok telepedhetnek meg.

Kedvesem és én mint felelős gazdik nyugodt szívvel állíthatjuk, hogy a Vitakraft, és a Pepe készíti a legjobb degu eledelt. Figyelmes gondoskodással nagyon - nagyon sok örömet okoznak az embernek. Általában 4-6 évig élnek. Sajnos digitális fényképezőgép hiányában a mi két kis kedvencünkről (Maxi és Manó)- ról nem tudunk képet mutatni. Képeket ide kattintva tekinthetik meg.

 


További segítséget a http://degu.lap.hu -n találhatnak.


S legvégül egy pár idézet különböző degu gazdiktól!


„Az enyimek is olyan tündériek amikor két lábra állnak, megállnak a tv előtt, és nézik.. J Annyira bele tudnak mélyedni..”


„Bármikor próbákoztam sajtot etetni velük nem jártam sikerrel korábban. Tegnap megpróbálkoztam ismét egy másikfajta keménysajttal és sikerrel jártam. Odajöttek szaglászni kezemhez, kerülgették, tettek egy kört ismét szaglászás. Lola megkóstolgatta, majd elvitte. Saffy került még párat, közben nyalogatta és szagolgatta, majd ő is elvitte. Cleo is megette végül de azt amit Saffy elásott magának :)”


„Még csak 3hete kaptam őket, de máris ők a kedvenc állatkáim minden szempontból:) 4éves uncsitesóm meglátta őket, következő alkalommal hangosan újságolta, h a mókusok (=földimókus=degu) a kedvenc állatai:) Hát nem csodálom:) Nagyon édes kis haramiák:)”


„Hát szökésben a mi kisdeguink is profik voltak. Kb 3 hetesek voltak, amikor mind a 7 db kipréselte magát a rácsokon és egyszer csak Tv nézés közben megláttam egy apró degubabát settenkedni a szobában. Órákon keresztül keresgéltem őket, mire mind a 7 kis gonoszt begyűjtöttem.J”


„Kiwit csak akkor vegyél ha a husát meg is eszed, deguk ezt nem szeretik. Különben csak a héját szeretik, amit mi nem szeretünk.J”


Bízom benne, hogy sikerült pár embernek felkeltenem az érdeklődését. Én csak annyit mondhatok, hogy ezek az állatok mindenféle értelemben megérik a pénzüketJ


Köszönöm figyelmüket!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja