SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tágra nyílt szemekkel...

[cikkei] - 2004-03-13
Tágra nyílt szemekkel, szinte mozdulatlanul néz rám Múr. Az egyébként nagytestű, fekete-fehér félvér sziámi kandúr most kicsinek, törékenynek tűnik, ahogy szfinx – pózba merevedve, semmivel sem törődve, látszólagos egykedvűséggel ül kosárkájuk előtt. Most még az őt játékosan bökdöső fekete palotapincsi sem érdekeli. Csak néz, néz üres tekintettel, étlen – szomjan, már két napja.

Akkor vittem el a kosárból a testvérét, a fehér alapon fókaszínű kandúrt, Mirt. Elvittem meghalni. Egy nappal korábban érte a baleset a gyönyörű, égszínkék szemű cicát - baleset, melyet emberi kegyetlenség okozott, szándékosan, gonoszul. A cica után dobott hatalmas terméskő nem ütötte agyon a menekülő jószágot, „csak” a jobb hátsó lába roncsolódott, többszörös nyílt töréssel. Kislányom találta meg a szerencsétlen állatot, aki akkor még egy hang nélkül, de a félelemtől és a fájdalomtól hatalmasra tágult szembogarakkal szenvedett. Az állatorvos elkábította a macskát, hogy el tudja végezni a szükséges műveleteket - röntgen, rögzítés. Semmi biztatót nem mondott.

Mivel csak két háznyira lakik tőlünk, megengedte, hogy hazavigyük a sérült állatot, de figyelmeztetett, fájdalmai erősödtével lehet, hogy elveszíti önuralmát, megvadulhat, sőt bele is őrülhet!!! Reménykedtünk, nem lesz igaza! Amikor elhelyeztük a testvérével közösen birtokolt cicakosárba, megnyugodni látszott a beteg. Múr, az erősebb és nagyobb kandúr mindjárt oltalmába vette, tisztogatta, szeretgette sérült testvérét. Úgy tűnt, mégis rendben lesz minden. Egészen hajnalig!

3 óra után  olyan panaszos, szívszaggató sírásra ébredtünk, amilyenhez foghatót talán soha nem hallottam! Elmúlt a gyógyszerek hatása, s az állat iszonyatosan szenvedett! Úgy sírt, mint egy nagyon beteg, nagyon rémült kisgyerek! Az állatorvos még egyszer adott gyógyszert, de figyelmeztetett, többet nem kaphat! Iszonyatos volt! Mert néhány óra elteltével újra kezdődött a kín, s a fájdalomtól tébolyodott állat eszelősen támadt mindenre és mindenkire! Harapott és karmolt,  s csak már mikor sokkos állapotba került volt lehetőség, hogy törölközőbe bugyolálva, elvigyem őt, meghalni.

Múr azóta  ott ül a kosár mellett, ahol testvére vívta utolsó harcát. Nem nyávog, nem mozdul. Talán azon tűnődik, miért kellett meghalni az egyéves, égszínkék szemű, fehér alapon fókaszínű, félvér sziámi kandúrnak

Én meg azon tűnődöm, lehet, hogy az az ember két macskát ölt meg azzal a kővel? Lehet, hogy Múrt is elveszítjük?

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja