SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A kutya viselkedési problémái

Kókai Kata [cikkei] - 2006-02-14
Állandóan ugat, ha rászólnak vicsorog, és persze minden megtett méter után hatalmas gödröt kapar, ráadásul a bútorokat sem kíméli.

A gazdi számára ez a viselkedés nem meglepő, hiszen a kutyák néha rossz fát tesznek a tűzre. Egy idő után azonban rendkívül zavaró lehet, ha állandóan az ellopott papucsot kell felkutatni, vagy éppen a századik új terítő darabjait kell eltakarítani kedvencünk után. A problémák listájának élén az ásás áll. Rengeteg kutyafaj kapar hatalmas lyukakat, amerre csak jár, s eddig még senkinek sem sikerült kitalálnia olyan megoldást, mellyel a rossz szokás megszűntethető lenne.

Faji eredetű szokások

Az ásás egyes fajoknál öröklött tulajdonság. Az északi kutyák, ha melegebb éghajlatra kerülnek (ld. Husky a 30 fokos hőségben) azért ásnak gödröt, hogy a hűvös földben valamelyest csökkentsék testhőmérsékletüket. Ez esetben segíthet elkerülni ezt a rossz szokást, ha a kutyának egy olyan elszigetelt helyet készítünk, ahol elbújhat a meleg elől.

Más fajok azért ásnak gödröt, mert évszázadok során megszokták, hogy csak így juthatnak élelemhez (nyulakhoz, kisebb rágcsálókhoz). Ezt a rossz szokást már nehezebb kiiktatni, hiszen a kutya ösztöneit követi. Valószínűleg, ha gazdája jól táplálja, akkor egy idő után részben, vagy teljes egészében elhagyja ezt a szokást.

A család négylábújának viselkedésén nem lehet javítani, vagy változtatni drasztikus megoldásokkal. A büntetés, a kiabálás nem jelent megoldást. Ha a lakásban szétszed egy ruhát és ezért kitiltjuk, valószínűleg az udvaron is ugyanezt fogja tenni valami mással, amit ott talál. A legfontosabb, hogy kiderítsük a viselkedés okát, ezt követően már könnyebben változtathatunk rajta.

Felvett szokások

Az ásás, a hatalmas gödrök kaparása egyfajta „pszichológiai jelenség” is lehet. Ha a kutya mozgékony fajta (tehát nem apró szobakutya, hanem pl. egy agár, vagy vadászkutya), játék hiányában más elfoglaltságot keres gazdája távollétében. Ha a lakásban marad egyedül, ellopja gazdija papucsát, vagy megrongál egy-két bútort, ha a kertben, akkor jobb híján gödröt kapar. Olykor az is előfordulhat, hogy csak néha, kíváncsiságból ás gödröt egy kutya, vagy éppen egy szagot próbál követni.

A kutyák rendkívül társas lények. Ha nincs másik eb a közelben, aki segíteni elütni az időt, más elfoglaltságot keresnek. És ez a „más” elfoglaltság általában fejtörést okoz a gazdinak. A kutya mindent megtesz azért, hogy odafigyeljenek rá, s hogy méretéhez és mozgásigényéhez képest apró életterületén kielégíthesse mozgás- és játékigényét. Legyen szó ásásról, a bútorok vagy ruhák megrongálásáról; a kutya mindezt azért teszi, mert nem kap elég figyelmet.

A kutya viselkedésének formálása

Mindenképpen a gazdinak kell gondoskodnia arról, hogy négylábú kedvence figyelmét lekösse. A legcélszerűbb már kölyökkortól rászoktatni egyfajta rutinra. Reggel megkapja napi ételadagja egyik felét, friss vizet, s megszokja, hogy a gazdi ezután dolgozni megy. Délután, vagy este érdemes mindig ugyanabban az időpontban sétálni vinni, vagy játszani vele. A kutya így hamar megszokja, mikor jön el a játék ideje, s ahelyett, hogy rongálással töltené a napot, örömmel várja azt a néhány órát, amit majd gazdájával tölthet.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja