SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyerekek és kutyák

Kókai Kata [cikkei] - 2006-01-23
A kutya ma már nem csak egyszerű házőrző, s nem is csupán az ember hű barátja. Egyre inkább családtagként kezeljük, aki nem egyszer még a lakásban is helyet kap.

A kutya hűséges társ, sőt, nagyszerű barát. Ha rosszat mondasz, biztosan nem fog megsértődni, minden este hűségesen ül az ajtó előtt, s őrzi a házat, amíg Te pihensz. Ha pedig rászánsz egy kevés időt, hogy foglalkozz vele, akkor kitörő örömmel fogad minden pillanatot, amit veled tölthet. Hát ezért szeretjük annyira a kutyákat.

Vannak azonban aranyszabályok, amiket be kell tartani. Sokan félnek attól, hogy gyermekük sérülést szenvedhet, ha kutya van a háznál, hiszen míg kicsi, nem értheti miért nem szabad meghúzni a kutya fülét, vagy sapkát húzni a fejére. És a kutyák ilyenkor váratlanul reagálhatnak. Ha a szülő új kutyát vesz, előtte áll a lehetőség, hogy olyan fajtát válasszon, amely a gyermek számára ideális; egy nyugodtabb, kedvesebb négylábút.

A kutya a legjobb tanár

A kutyák fontos szerepet tölthetnek be egy gyermek életében. Nemcsak óvják gazdájukat az idegenektől, de a velük folytatott játék jótékony hatással van a gyermek fejlődésére is. Emellett számtalan olyan dolgot is megtanulhatnak, ami később előnyükre válik; gondoskodást, felelősségtudatot és toleranciát.

Ha a szülő megérteti gyermekével, hogy az állatokról gondoskodni kell, a gyermek elsajátít egy olyan képességet, mely néha még a felnőttekből is hiányzik; a felelősségtudatot. Ha a gyermek gondoskodhat a kutyáról, az számára egyfajta játék, hiszen eljátszhatja a felnőtt szerepét, aki gyermekéről gondoskodik. Ebből a játékból azonban megtanulja mit jelent a gondoskodás.

A kutyával való játék szintén egyfajta lecke a gyermek számára. Miközben felhőtlen örömmel játszik négylábú barátjával, megtanulja, hogyan tartsa őt tiszteletben. Előbb vagy utóbb rájön, hogy kutyája nem tűri el a durva viselkedést (fülcibálás, dobálás), hiszen számára ez kellemetlen érzés. Ebből a gyermek megtanulja mit jelent a tolerancia, mások tiszteletben tartása.

Néhány lépés a játékos tanuláshoz


1. A tolerancia
Kezdetben jobb, ha a szülő is részt vesz a kutyával való közös játékban, hiszen a kisebb gyermekek általában nincsenek tisztában azzal, mit tűr el egy kutya és mit nem. Fontos elmagyarázni, hogy miért nem szabad bántani, cibálni a kutyát, megértetni a gyermekkel, hogy nem egy plüssjátékról, hanem élőlényről van szó. Ha a gyermek ezt megérti, később már biztosan nem tesz olyat amiért a kutya rámordulna és ezzel megijesztené.

2. A felelősségtudat
Rohanó világunkban szinte alig jut idő arra, hogy gondoskodjunk állatainkról. Érdemes egy listát összeállítani, mikor mire van szüksége a kutyának. Az állateledel egy hónapra szükséges mennyiségét nagyjából ki lehet számolni, így elegendő havonta egyszer beszerezni a szükséges tápokat, konzerveket. A gyermek felelősségtudatának kialakításában sokat segíthet, ha ő is részt vehet a kutya gondozásában. Rábízhatjuk kezdetben az etetést, a kutya ivóvizének cseréjét, s később akár sétálni is elviheti.

3. Ha megnő a kutya
A gyermekek sokszor rajongásig szeretik a kiskutyákat, ha azonban a kis négylábú hirtelen megnő, nem egyszer elvesztik érdeklődésüket. Érdemes közös programokat szervezni, új játékokat kitalálni, ami a gyermek számára nemcsak kikapcsolódást, de önbizalmat is ad. Érdemes lehet hétvégenként kutyaiskolába járni, ahol az új feladatokat a gyermek taníthatja meg kedvencének, s a szórakozás mellett sikerélményeket is szerezhet.

4. A kreativitás növelése
A gyermekek számára mindig nagy örömet okoz, ha játszhatnak, és alkothatnak valami újat. Ha kedvenc négylábú barátjuknak is köze van a tevékenységhez, még nagyobb lelkesedéssel fognak hozzá. Érdemes új kutyaólat, vagy takarót készíteni a négylábú családtagnak, melyben a gyermek is részt vehet.

Fotó:
www.pixabay.com
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja