SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A zöld leguán

Kókai Kata [cikkei] - 2006-01-03
Hazánkban szinte mindenki tart valamilyen háziállatot, de ritkaságszámba mennek a különleges hüllők.
A zöld leguán

A pikkelyes hüllők csoportjába tartozó zöld leguán egyike a legnépszerűbb egzotikus állatoknak. E növényevő állatok első látásra a mesebeli tüzet okádó sárkányra emlékeztetnek, pedig alapvetően teljesen nyugodt és békés természetű élőlények. Lábaik hosszú, erős karmokban végződnek, így képesek az ágakon megkapaszkodni. Testükön a nyak vonalától egészen a farokig húzódik tarajuk. Dél-Amerika trópusi erdeiben él, s a mintegy másfél-két méteres hosszúságot is elérheti.

Egyszerre képes akár harminc tojást is lerakni, melyekből 90 nap után kelnek ki ivadékai. A felnőtt állatok főként leveleket, gyümölcsöket fogyasztanak, esetenként a tojás is étrendjükbe tartozhat, a fiatalabb példányok rovarokat fogyasztanak. Természetes környezetükben az esőerdők hatalmas lombkoronáiban lelnek menedéket.

Bár alapvetően békés, nyugodt állat, a nőstény a tojásrakás időszakában anyatigrisként védi territóriumát.

Leguán a terráriumban

Ha kiszakítjuk természetes környezetéből, és terráriumban szeretnénk tartani, fontos, hogy a számára ideális környezetet megteremtsük. A terráriumban tartott leguánok kisebbre (ált. 90-140 cm) nőnek, mint a természetben előforduló társaik, de még így is elég méretesek, ezért ügyelni kell a terrárium méretére. Egy felnőtt példány számára a 2*2*2 méteres terrárium lehet ideális környezet. Persze minél nagyobb az élőhelye, annál kényelmesebben tud mozogni. Célszerű valamelyik szoba egy részét (pl. a szoba sarkát) kijelölni élőhelyként, s elkeríteni üveglapokkal.

Természetes élőhelyükön a hőmérséklet állandóan 30 fok körüli, s éjszaka sem süllyed 24-25 fok alá. A levegő páratartalma rendkívül magas, mintegy 60-90 %. Az esőerdőkben mindig tavak közelében telepednek le, s csak ritkán másznak le a bokrok és fák tetejéről. Rendkívül jó úszók., s szükségük is van a vízre. A legjobb, ha a terráriumban egy kis medencét helyezünk el, amiben mindig friss vizet teszünk. Ennek mérete legalább 60x60 cm legyen.

Akárcsak a teknősök esetében, itt is fontos egy lámpa elhelyezése. Ahhoz, hogy a leguán kényelmesen tudjon napozni, egy faágat kell elhelyezni a lámpa alá. Mivel természetes környezetében is a fák lombjában él, érdemes faágakkal berendezni a terráriumot. Talaját földdel, vagy fahánccsal fedhetjük le.

A leguánok táplálkozása

A zöld leguánok leginkább növényevők, csupán a fiatalabb példányok fogyasztanak rovarokat, illetve a tojásrakás előtt álló nőstények étrendjében szerepel a tojás. A táplálék nagy részét mindig növény alkossa! Legalább 70%-ban zöld levelek kell, hogy alkossák étrendjét, pl. szőlő- vagy rózsalevél, gyermekláncfű, lóhere.
A saláta, lucerna és lenmag szintén hasznos tápanyagforrása lehet. Mivel a mesterséges tartás során nem jutnak elég vitaminhoz és ásványi anyaghoz, mindenképpen ki kell egészíteni a tápanyagot speciális készítményekkel.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja