SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kutyák, akár az emberek

Kókai Kata [cikkei] - 2004-10-13
Bizony, amilyen a kutya, olyan a gazdája! Kedvencünk néha már-már kísértetiesen hasonlít ránk. Nevet, vagy éppen tunyán elterül a fotelban, már csak egy újság kéne a kezébe, és pont olyan lenne, mint a gazdája!

Kutyák, akár az emberek

 

Unatkozó angol és amerikai kutatóktól már megszokhattuk a nem mindennapi felfedezéseket: egyes halfajok felveszik a postás öltözékének színét, s az aranyhal memóriája mindössze 2 másodpercnyi esemény „tárolására” alkalmas.

 

Jóízű nevetés, kutya módra

 

Ezúttal egy amerikai egyetem professzora, Marc Bekoff tett egy olyan felfedezést, mely a kutyatartók számára már eddig is természetes volt. Kutyáink képesek a nevetésre. Persze nem hangosan, és jóízűen nevetnek mint mi, emberek, de játék közben egy nem megszokott, rekedt hangot adnak ki, ami a kutyaszótárban a nevetésnek felel meg. Persze nincs is szükségük emberi nevetésre, hiszen mimikájuk a gazdi számára egyértelművé teszi a játék okozta boldogságot.

 

A kutyák is álmodnak

 

Hosszú ideje foglalkoztatja már e kérdés a gazdikat: vajon négylábú társaink álmodnak-e, s ha igen, akkor miről? Azt, hogy miről álmodnak kedvenceink, valószínűleg soha nem tudjuk meg. De egy biztos: ma már a tudomány is megerősíti, hogy az emberekhez hasonlóan képesek álmodni.

Kutyáink is gondolkoznak, emlékeznek, s feldolgozzák magukban a nap eseményeit, akárcsak az emberek. Emiatt az álom is fontos szerepet tölt be életükben. Ha sikerült megfigyelnünk abban a pár percben mikor végre elszundít, észrevehetjük a szem- és végtagok rángását. Ezt az agy elektromos aktivitásának változása okozza.

 

Kutyák gyógyító szerepben

 

Nemrég bemutattak egy kedves Chihuahua kutyát, aki elektromos kisautón rója Amerika kórházainak folyosóit, ezzel felvidítva a betegeket. A világ fejlettebb országaiban már nemcsak felfedezték az állatok gyógyító képességét, hanem ki is használták azt.

Egyes kórházakban már teljes jogú alkalmazottként kezelik őket. Angliában a PAT (állatterápia) mozgalom segítségével érték el, hogy a kedvencek személyesen is részt vehessenek a betegek gyógyításában. Mára több mint 10 000 olyan állatot regisztráltak, akik gazdájuk kíséretében rendszeresen meglátogatják a kórházi betegeket.

Bizonyított tény, hogy egy kutya simogatása akár 20 százalékkal csökkenti a vérnyomást. Olyan emberek is közel engedik magukhoz ebeinket, akiknek korábban problémájuk volt a beilleszkedéssel, vagy éppen képtelenek voltak kapcsolatot kialakítani már emberekkel.

Így tehát kutya és ember is boldog lehet: a négylábú kimondhatatlan sok szeretetet kap, az ember pedig felgyógyul.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja