SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Cicák tartása és gondozása

Kókai Kata [cikkei] - 2004-09-08
Minden macska egy-egy különleges egyéniség: kinyitják az ajtót, vagy éppen egész nap lustán heverésznek a pamlagon…
Cicák tartása és gondozása

A macska kiválasztása

 

Cicához szinte bárhol hozzájuthatunk, ingyen. Ha azonban különleges állatot szeretnénk(és pénztárcánkat sem kíméljük), célszerű tenyésztőkhöz fordulni, így biztosan egészséges állatot kapunk. Érdemes átgondolni, hogy szívesen tartanánk-e perzsamacskát egy apró lakásban, ahol rendszeresen elhullajtja a szőrét, vagy inkább rövidszőrű cicát szeretnénk.

Lakásban nem célszerű egynél több cicát tartani: gyakori lehet a közös terület miatti civakodás. A macska nemének megválasztásánál néhány fontos dolgot kell figyelembe vennünk. A nőstények kisebbek, szelídebbek, azonban sterilizálás hiányában elszökhetnek, s ennek általában jó néhány kiscica az eredménye.

A hímek sokkal nehezebben viselik a bezártságot, s ivarérett koruk után gyakran „otthagyják” lakásunkban kellemetlen szaganyagukat. Ha tehetik, rendszeresen elkóborolnak.

Mindkét esetben az állatok ivartalanítása megoldást nyújthat a kellemetlenségek ellen.

 

Etetés-itatás

 

Minden macska egy-egy külön egyéniség. 4-5 hónapos korukra kialakul az ízlésük, s később már szinte lehetetlen az ezzel ellenkező ételekkel próbálkozni. Érdemes minél hamarabb, többféle étellel is kínálni, hogy a későbbiekben ne legyen válogatós.

Kifejlett macskáink számára a fehérje és az állati eredetű telítetlen zsírsavak némelyike elengedhetetlen. Ennek hiánya szív- és más megbetegedésekhez vezethet.

Mit NE adjunk cicánknak:

-Cukor- az ismert problémákon(fogszuvasodás, elhízás) kívül emésztési problémát is okozhat.

-Fűszert, mirelit húst, és sok tehéntejet soha ne adjunk macskánknak, ezek ugyanis emésztési-  és gyomorproblémákat okozhatnak.

Cicánk előtt mindig legyen friss ivóvíz, ezt nem pótolhatja tej.

 

Szobaválasztás- hol lakjon kedvencünk?

 

Mi, gazdik szeretjük azt hinni, hogy macskánk a számára kijelölt helyen tartózkodik, s nem piszkít sehová. Persze Ő ezt teljesen másképp gondolja. Ha nem szeretnénk macskánkat egyes helyeken látni: helyezzünk el narancshéjat a lakásban, vagy egyszerűen tartsuk csukva az ajtókat.

A ventilátor és klíma a macskák számára is egészségtelen, könnyen megfázhatnak.

 

Paraziták és betegségek

 

Fajtától függően macskáink a legkülönbözőbb betegségekre lehetnek fogékonyak. Ha nem házi cica, hanem fajtiszta macska mellett döntünk, mindig tájékozódjunk az eladótól, milyen védőoltásokra lesz szükség.

Egységesen elmondható azonban, hogy a férgesség minden állat réme.

 

Nem csak kiskorban, hanem felnőtt macskák esetében is fontos időnként a féreghajtás. Sajnos ez a probléma a lakásban tartott kedvenceket sem kíméli; a cipő talpán, vagy ruhán is megragadhatnak a láthatatlan élősködők.

 

A bolhák és kullancsok leginkább a szabadban tartott állatokat fenyegetik, azonban szobacicáknál is előfordulhatnak. A paraziták ellen viszonylag könnyen védekezhetünk. Egy megfelelő nyakörv, por, vagy oltás hónapokig is biztonságot nyújt.

 

FONTOS:cicát kaphatunk ingyen is, de ha fajtiszta macskát választunk, ára akár a több százezer forintot is elérheti. Ennek ellenére nem ez jelenti a legnagyobb kiadást, hanem a macskatáp- és alom, valamint a védőoltások rendszeres fizetése.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
A szerkesztő ajánlja