SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Cicák tartása és gondozása

Kókai Kata [cikkei] - 2004-09-08
Minden macska egy-egy különleges egyéniség: kinyitják az ajtót, vagy éppen egész nap lustán heverésznek a pamlagon…

A macska kiválasztása

 

Cicához szinte bárhol hozzájuthatunk, ingyen. Ha azonban különleges állatot szeretnénk(és pénztárcánkat sem kíméljük), célszerű tenyésztőkhöz fordulni, így biztosan egészséges állatot kapunk. Érdemes átgondolni, hogy szívesen tartanánk-e perzsamacskát egy apró lakásban, ahol rendszeresen elhullajtja a szőrét, vagy inkább rövidszőrű cicát szeretnénk.

Lakásban nem célszerű egynél több cicát tartani: gyakori lehet a közös terület miatti civakodás. A macska nemének megválasztásánál néhány fontos dolgot kell figyelembe vennünk. A nőstények kisebbek, szelídebbek, azonban sterilizálás hiányában elszökhetnek, s ennek általában jó néhány kiscica az eredménye.

A hímek sokkal nehezebben viselik a bezártságot, s ivarérett koruk után gyakran „otthagyják” lakásunkban kellemetlen szaganyagukat. Ha tehetik, rendszeresen elkóborolnak.

Mindkét esetben az állatok ivartalanítása megoldást nyújthat a kellemetlenségek ellen.

 

Etetés-itatás

 

Minden macska egy-egy külön egyéniség. 4-5 hónapos korukra kialakul az ízlésük, s később már szinte lehetetlen az ezzel ellenkező ételekkel próbálkozni. Érdemes minél hamarabb, többféle étellel is kínálni, hogy a későbbiekben ne legyen válogatós.

Kifejlett macskáink számára a fehérje és az állati eredetű telítetlen zsírsavak némelyike elengedhetetlen. Ennek hiánya szív- és más megbetegedésekhez vezethet.

Mit NE adjunk cicánknak:

-Cukor- az ismert problémákon(fogszuvasodás, elhízás) kívül emésztési problémát is okozhat.

-Fűszert, mirelit húst, és sok tehéntejet soha ne adjunk macskánknak, ezek ugyanis emésztési-  és gyomorproblémákat okozhatnak.

Cicánk előtt mindig legyen friss ivóvíz, ezt nem pótolhatja tej.

 

Szobaválasztás- hol lakjon kedvencünk?

 

Mi, gazdik szeretjük azt hinni, hogy macskánk a számára kijelölt helyen tartózkodik, s nem piszkít sehová. Persze Ő ezt teljesen másképp gondolja. Ha nem szeretnénk macskánkat egyes helyeken látni: helyezzünk el narancshéjat a lakásban, vagy egyszerűen tartsuk csukva az ajtókat.

A ventilátor és klíma a macskák számára is egészségtelen, könnyen megfázhatnak.

 

Paraziták és betegségek

 

Fajtától függően macskáink a legkülönbözőbb betegségekre lehetnek fogékonyak. Ha nem házi cica, hanem fajtiszta macska mellett döntünk, mindig tájékozódjunk az eladótól, milyen védőoltásokra lesz szükség.

Egységesen elmondható azonban, hogy a férgesség minden állat réme.

 

Nem csak kiskorban, hanem felnőtt macskák esetében is fontos időnként a féreghajtás. Sajnos ez a probléma a lakásban tartott kedvenceket sem kíméli; a cipő talpán, vagy ruhán is megragadhatnak a láthatatlan élősködők.

 

A bolhák és kullancsok leginkább a szabadban tartott állatokat fenyegetik, azonban szobacicáknál is előfordulhatnak. A paraziták ellen viszonylag könnyen védekezhetünk. Egy megfelelő nyakörv, por, vagy oltás hónapokig is biztonságot nyújt.

 

FONTOS:cicát kaphatunk ingyen is, de ha fajtiszta macskát választunk, ára akár a több százezer forintot is elérheti. Ennek ellenére nem ez jelenti a legnagyobb kiadást, hanem a macskatáp- és alom, valamint a védőoltások rendszeres fizetése.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja