SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Macskaságok-érdekességek

Kókai Kata [cikkei] - 2004-09-02
Miért szimatolja cicánk a virágot? A fekete macska segíthet a gyógyulásban? Érdekes kérdések, érdekes válaszok- nem csak macskatartóknak.

Cicánk néha úgy viselkedik, akárcsak mi, emberek. Lejön utánunk a keretbe, megszimatolja a virágot, s hízeleg a kerítésnek. De miért teszi mindezt?

 

Virágokkal, kertben- miért csinál ilyen furcsaságokat?

 

Gyakorlott macskatartók nem lepődnek meg azon, ha cicájuk követi őket a lakás, vagy a kert minden pontjára. Néha megszimatol egy-egy bokrot, vagy virágot, majd áhítattal neki dörgölődzik, mintha csak szeretetét óhajtaná kifejezni. Ilyenkor gyakran azt hisszük unalmában, vagy a világ iránt táplált szeretetteljes érzelmeit kifejezendő cselekszik.

Jó tudni: a macska nem szeretetét fejezi ki, s nem is a virágok illatát szereti. A növényeken más állatok szaganyagát érzi, s amikor neki dörgölődzik egy bokornak, akkor a fején és hátán található mirigyekből saját szaganyagát helyezi el; ezzel megjelölve territóriumát. A macska saját gazdáját „csapattagként” kezeli, ezért követi mindenhová: jelképesen osztozik a közös területen.

 

Fekete macskával a betegségek ellen?

 

A fekete macskáknak mindig is előítéletekkel kellett szembenézniük. Míg régen boszorkánynak, vagy boszorkányok segítőinek tartották őket, ma már leginkább csak babonákban szerepelnek.

Jó tudni: a marylandi egyetem kutatói felfedeztek egy gént a fekete macskákban, mely bundájuk színéért felelős. Ez a gén nem csak a szőrzet színét befolyásolja, hanem meggátolja, hogy bizonyos fertőzések átjussanak a sejtfalakon. A gyógyászatban történő felhasználása nagy segítséget jelenthet az emberek számára is.

 

Miért eszik füvet a macska?

 

Aki kertes házban él, vagy tart valamilyen díszfüvet a lakásban, gyakran észreveheti, hogy az addig szépen növekvő növény egyszer csak megfogyatkozik. És előbb-utóbb az is kiderül, hogy macskánk falatozza rendszeresen. Talán fáj a gyomra?- hangzik el a kérdés. De a válasz: nem.

Jó tudni: A macskák tisztálkodás céljából rendszeresen nyalogatják magukat, s ilyenkor szőr kerül a gyomrukba. A fű buktató hatásának köszönhetően könnyebben kiöklendezik a gyomorban megrekedt szőrcsomókat.

 

Hiába az alom…

 

Minden macskatartó rémálma a használaton kívül álló alom. Míg kertes házban nem okoz problémát, ha a cica nem szereti az almot, addig egy lakásban szinte ez az egyetlen megoldás. Ha macskánk egyszer odapiszkított valahová, minden bizonnyal az alapos takarítás ellenére is újra megtalálja ezt a helyet.

Megoldás:  a cicák nem szeretik a narancs illatát. Ha hasonló problémába ütközünk, egyszerűen helyezzünk narancsot (vagy annak héját) azokra a helyekre, ahol nem szeretnénk látni a macskánkat.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja