SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kiskedvenc a családban - húsvéti előzetes az állattartásban...

Verzár Éva [cikkei] - 2009-04-03
"...Te egyszer s mindenkorra felelős lettél azért, amit megszelídítettél..." Antoine de Saint-Exupéry
Kiskedvenc a családban - húsvéti előzetes az állattartásban...

Tavasz van, ez már nem kérdőjelezhető meg, mert rügybe borultak a fák, ha kinézek zöld a fű, s ha még a szememnek sem hinnék, akkor figyelmeztetne a két kisfiú hangos nevetése szomszédunkból, akiket szülei kiskutyával ajándékoztak meg.

Jó gazdái lesznek a kutyu
kutyasoknak - állapítom meg magamban -, hisz ismerem a szüleiket, s azt is tudom, hogy a felelősséget, amit felvállaltak biztosan érzik, tudják.

De foglaljuk azért össze, hogy mit is kell tudni, tenni, mielőtt arra az elhatározásra jutunk, hogy házi kedvencet veszünk gyermekeinknek, annál is inkább, mert nemsokára beköszöntenek a húsvéti ünnepek, amikor kis nyusziért könyörögnek gyerekeink, vagy épp kis csibe lenne jó, sárga pihegombóc, kedves, piros csőrrel.

Mielőtt elhatározzuk, hogy kis kedvenccel örvendeztetjük meg gyerekeinket, jó tudni mit vállalunk fel, hisz minden állat több mint egy hirtelen támadt óhaj, sóhaj. Felelősek vagyunk értük, érző lényeket veszünk magunk mellé, akiket „eldobni” már nem szabad.

- Első lépés legyen mindig, hogy megbizonyosodunk a felől, hogy a hely, ahová kedvenceinket hozzuk, megfelelő élettér számukra.
- Tudunk-e elég időt szánni arra, hogy foglalkozzunk kedvenceinkkel?
dog


- Megvan-e hozzá az anyagi hátterünk, mert állataink megbetegedhetnek, oltásokra van szükségük, a táplálkozásuk is fajuknak megfelelő kell, hogy legyen.
- Az egész család egyetért az új jövevény érkezésével és fel vannak ők is készülve a kötelezettségekre?
- Egyik családtag sem allergiás a kiválasztott állat szőrére?
- Ha beköszönt a forró nyár, vagy a sízésre alkalmas idő, el tudjuk helyezni kedvenceinket?

Ha mindenre figyeltünk, alkalmas a hely, s mi is felelősen döntünk, nem bánjuk meg. Mert azzal, hogy kisállatot nevelünk, gyerekeink is fejlődnek: együttműködő képességük, felelősség érzetük határozottan fejeltebb lesz, mint azoknál a családoknál, ahol nincs kiskedvenc.

Sokkal gyakrabban látogatják meg őket barátaik, sokkal több időt töltenek a szabadban. Összességében megállapítható, hogy a gyerekek állatokhoz fűződő erős kötődése pozitív hatással van a viselkedésükre. Ahhoz, hogy a gyerekek igazi gazdikká váljanak, ki kell hogy alakuljon bennük a tudatos, felelősségteljes, kedvencük felé irányuló gondoskodás, ami az állattartáshoz nélkülözhetetlen.

S mi más lehetne alkalmas erre, mint egy kedves arcú, aranyos kiskutyus?
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja