SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ha a nyuszi mégis kutyát hoz Húsvétra

Verzár Éva [cikkei] - 2009-04-08
Ha a nyuszi mégis kutyát hoz Húsvétra, nem árt, ha tudunk néhány \"apróságot\", amely kellemesé teszi az első lelkesedés lecsendesülése után a kiskutya életét új otthonában, valamint hozzászokik kisgazdájához és annak családjához.

kutyaAz idén sem fogad húsvéti nyulakat a Fővárosi Állat és Növénykert. Javaslatuk, hogy mindenki vegye fontolóra, hogy tudnak-e a családok megfelelő helyet biztosítani az esetleg „megunt” húsvéti nyulak számára, amely nemcsak emberi kötelesség, hanem állatvédelmi törvényben rögzített jogszabályi előírás is.

A legfontosabb, ami úgy gyerekre, mint kiskutyára érvényes:

Legyünk következetesek!
A változások kihívást jelentenek a kiskutyáknak, épp ezért folyamatosan foglalkoznunk kell az új családtaggal, mert ha egyszerűen bezárjuk egy kennelbe, miután elcsendül az első napok lelkesedése, sérülhet a kis állat, s ha később ismét kedvünk támad a kutyázásra, már egy visszahúzódó, félős ebbel találjuk szembe magunkat.
Azok a családok, akiknek nem volt kutyájuk, feltétlen kérjenek szakembertől segítséget.
Téves felfogás, ha úgy tartjuk, hogy a kölyök rakoncátlanul nőjön fel, s ha valaki azt hiszi, fáradtság nélkül engedelmessé nevelhető a kedvence, akkor is, ha fiatalkorában egy sereg rossz tulajdonságot vett fel, nagyot téved.

Nevelni kell a kutyákat! A nevelés fő célja, hogy felébresszük a kiskutyákban szunnyadó hajlamokat és ösztönöket, s állandó gyakorlással fokozzuk megfelelő viselkedését.
Ha ezt tesszük, kialakul egy szoros kötelék, ami kívánatos a kutya gazda kapcsolatban.

Következetesség…
Fontos, hogy a nagy szeretet ne csapjon át olyan fokú rajongásba, amelyet már zaklatásként él meg a kis jövevény. Bárhol legyen a végleges helye, fontos hogy kutyáktisztába legyen a kiskutya, hogy a számára kijelölt hely maga a biztonság és nyugalom: soha ne háborgassuk, ha ide elvonul.
Nem baj, ha a kiskutyát egy-két hétig nem visszük ki az utcára, hacsak nem lakásban tartjuk, mert akkor a szobatisztaság elérése érdekében ez gyakran elkerülhetetlen. Az egészséges idegrendszerű kölyök már az első napokban túljut azon a megrázkódtatáson, amelyet az alomtestvérektől és az anyakutyától való elszakadás idézett elő. Erre egy jó tanács: - Hozzunk el az „otthoni” alomból egy rongyot, vagy bármit, ami őrzi az anya, az alomtestvérek illatát. Ezt tegyük a kiskutya mellé, a kijelölt alvó– pihenőhelyére, ettől sokkal nyugodtabb, és hamar megszokja új környezetét. Egy-két hét szoktatás általában elegendő, és ekkor már kivihetjük az utcára, szoktathatjuk más kutyákhoz, emberekhez.

Fontos a közös játék, a családdal való együttlét, amelyeknél viszont mindig szem előtt kell tartani, hogy csak addig játék a játék, ameddig a kiskutya is élvezi.
Célszerű törekedni arra, hogy már kezdettől fogva nyerjük meg a kölyök bizalmát. A nevelés bizalomra épül, ezért sohasem a feltétlen engedelmesség a célja, hanem a gazda és kutya közötti tartós kapcsolat kialakulása és megszilárdítása.
Ha ilyen szellemben irányítjuk a szocializációs folyamatokat, a kölyök fél éves koráig, olyan társra lelünk, aki nemcsak nekünk, hanem a környezetünk számára is kellemes partnerré válik.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja