SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Autósülést, de melyiket?

Fürst Melinda [cikkei] - 2008-07-18
Gyermekünknek, 12 éves koráig, legalább 3-4 autósülésre lesz szüksége, az életkorától és a súlyától függően.
Ha első gyermekünknek vásárolunk, elég tanácstalanok lehetünk mit is vegyünk figyelembe.

Több szakaszra bonthatjuk az ülések használati idejét,

  • 0, 0+ csoport: 0-13 kg, körülbelül 18 hónapos koráig,
  • I súlycsoport: 9-18 kg, körülbelül 9 hónapostól 4 éves koráig,
  • II súlycsoport: 15-25 kg, 3 évestől 7 évesig,
  • III súlycsoport: 22-36 kg, 4 évestől 12 évesig.

Az első időszakban, 18 hónapos koráig a 0; 0+ kategóriás autósülést, vagy babahordozót használhatunk.
Fontos szempont, hogy ezeket az üléseket a 3 pontos biztonsági öv rögzíti, bennük a baba számára külön öv van, amely a vállaknál és a láb között vezetve fogják az  ülésben. A vállaknál található övre ráhúzható párna található, hogy ne vágjon az öv, valamint a csat alja is alá van párnázva egy levehető és mosható alátéttel.
Tartozéka az ülésnek a napfényvédő tető, melyet le lehet csatolni, igény szerint. Egyes fajtáknál már kiemelkedő fejrészt és oldalvédelmet is találunk, vagy vehetünk hozzá  összecsukható vázat, mellyel a kocsiból kivéve babakocsivá alakíthatjuk. Persze vegyük figyelembe, hogy a csomagtartót foglalja a váz, ha takarékoskodnunk kell a hellyel.
A hordozó karját hátra is hajthatjuk, kitámasztásnak, vagy leállítva az íves alsó kialakításnak köszönhetően ringathatjuk is a babát. Egyes típusoknál hátul pelenkatartó kialakítás van.
Fontos hogy legyen az üléshez szűkítő párna, amely tartja a fejet és a csípőt, amíg a baba nagyon kicsi, később ez kivehető.
Beszerelhetjük az első ülésre is, de menetiránynak háttal, így a mama jól láthatja, a pici is nyugodt. A hirtelen fékezéskor fellépő fej előre lendülését is kivédhetjük ezzel,  ami a babáknál fokozottan veszélyes, mert a fej arányaiban sokkal nagyobb, és a nyakizmok még nem elég erősek. Ebben az esetben viszont mindenképp kapcsoljuk ki a  légzsákot, mert az esetleges berobbanó zsák széttörheti az ülést. Ha nem lehet kikapcsolni, akkor semmiképpen ne tegyük a babát az első ülésre.
Ha a baba feje már túlemelkedik az ülésen, ideje másik súlycsoportba tartozót venni.autosules

A második időszakban az I súlycsoportos, 9-18 kg vagy 9 hónapos kortól 4 éves korig kialakított autóülés használatos.
Ezeket a hátsó ülésre lehet csak beszerelni, menetiránynak megfelelően. Ezekben az ülésekben már öt pontos biztonsági öv van, az autó 3 pontos biztonsági övével lehet  rögzíteni. Ha autónkban hátul csak a csípőnél lévő kétpontos biztonsági öv van, mindenképp cseréljük le  hárompontosra, gyermekünk biztonsága érdekében. Az gyerekülés  belső biztonsági övét mindig a váll vonalában elhelyezkedő nyílásból kell kivezetni, vagy alatta, felette semmiképp, mivel könnyen kibújhatóvá válik a váll fékezéskor a  lendülésnél. Az ülések oldalvédelmi formájának kialakítása változó, egyes típusok a karosszériához is rögzíthetőek, ha van autónkban erre kialakított csatlakozó. Bizonyos  típusoknál a háttámla dőlésszöge állítható az ülőlap alatti karral, a fejtámla magassága is variálható.
Mivel ez a korszak már nagyon mozgékony, kisebb az esélye hogy a gyermekünk elalszik az ülésben, hosszabb utakra érdemes kiegészítőket is vásárolni, pohártartót,  játéktálcát.

A harmadik időszak, a 15-35 kg, ha jól választunk, egy ülés is elég lesz a II-III súlycsoportú ülések közül, amig a gyermekünk eléri a 12 éves kort. Ezeknél a típusoknál már teljesen szétszedhetőek is vannak, csak ülésmagasítóként is használhatjuk a későbbiekben ha elég magas a gyermekünk. A biztonság miatt  azonban jó, ha minnél tovább összeszerelt állapotban használjuk, mert így védi a fejet, és a törzset is az oldalirányú ütésektől!
Ha mégis csak az ülésmagasító mellett döntünk, akkor fontos szempont, hogy felemelje a gyermeket annyira, hogy ne csússzon ki a kétpontos, vagy hárompontos biztonsági öv  alól.
Itt is az autó biztonsági övével rögzíthetjük az ülést, az övterelő kialakítások segítségével. Érdemes ilyenkor már az autót is elvinni, mert olyan változó az ülések szélessége,  hogy inkább próbáljuk ki, tényleg elég hosszú a biztonsági övünk hozzá? Vigyük el gyermekünket is, hadd próbálja ki az adott ülést, hogy mennyire kényelmes, lehet állítani  a háttámla magasságát? Ha ő is beleszólhat a választásba, könnyebben beleül később, ha valóban utaznunk kell. Előfordulhat hogy a biztonsági öv nagyon közel halad el a  nyaknál, szoríthatja, vagy zavarhatja az arcot, ebben az esetben be tudjuk állítani a kívánt magasságot, ha van a háttámlán kialakított nyílás, amin keresztül vezethető az  öv. 
A  fejtámla és a karfák jó ha állíthatóak, némelyik típusnál az ülés combhossza is növelhető, vagy a háttámla szélessége, ez télen lehet fontos, a vastag ruházatnál. Ha a háttámla dönthető, szintén jól jöhet, ha gyermekünk elálmosodik.

Vegyük még figyelembe, milyen anyagokat használtak fel az autósüléshez. A vázak készülhetnek fémből vagy műanyagból, vagy hungarocellből az olcsóbb változatok,  melyeket csőkerettel erősítenek meg. A műanyag előnye hogy stabilabb a kialakítása, jobban eloszlik a súly, nem teszi olyan gyorsan tönkre az autó kárpitját, mint a fémváz.

A gyártók
 
ABC Design, német
Bébé Confort, francia
Brevi, angol
Cam, olasz
Casualplay, spanyol
Chicco, olasz
Easybob, holland
Graco, amerikai
Hauck, német
HTS Besafe, norvég
Implast, lengyel
Jané, spanyol
Maxi-Cosi, holland
Neonato, olasz
Peg Perego, olasz
Pierre Cardin, francia
Ramatti, lengyel
Römer/Britax, német/angol
Storchenmühle , német

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Évente 5 ezren halnak meg itthon vastagbélrákban, pedig szűréssel megelőzhető lenne a betegség (VIDEÓVAL)

Ugrásszerű növekedést mutat az utóbbi évtizedekben a vastag- és végbéldaganatok száma: Magyarországon mintegy kilencezer új vastagbéldaganatot diagnosztizálnak évente, és ez a második leggyakoribb halált okozó daganatos betegség, amely évente mintegy ötezer ember életét követeli. A már kialakult daganat felismerése mellett a betegség meg is előzhető az időben elvégzett vastagbéltükrözéssel (kolonoszkópia), és a daganatos elfajulásra hajlamos polipok eltávolításával. A Semmelweis Egyetem legújabb oktatóvideója azt mutatja be, hogyan kell a vizsgálatra felkészülni, mi történik a vastagbéltükrözés során, és mire kell számítani azt követően.

Szakrendeléseket szüneteltetnek több vidéki kórházban

Több vidéki és fővárosi egészségügyi intézményben is szünetelnek bizonyos szakrendelések, amelyek különösen a nőket és családokat érintik. A változások hátterében humánerőforrás-hiány és szakmai feltételek hiánya áll.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja