SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kúszás - A mozgásfejlődés mérföldkövei 4. rész

Kulcsár-Domján Rita [cikkei] - 2015-11-27
Konduktorként már a főiskola (Pető Főiskola) első évében megtanultuk, mikor, milyen fontos mozgáselemeket tanul meg, sajátít el és gyakorol a gyermek. Ez a váz. Az alap. Amelyhez hasonlítunk, amelyre építünk. Ebben a cikkben a kúszás témáját járjuk körül.

Kúszás

A kúszás sokkal fontosabb mozgásforma annál, mint egy cuki módja annak, hogy a baba elérje, amit akar. Tulajdonképpen az egyik legfontosabb fejlődési mérföldkő a baba életében.

Miért fontos?

  • Megtanulják koordinálni/összerendezni végtagjaik mozgását, hisz a kúszáshoz szükség van az ellentétes kar-, láb összehangolt működésére, az egyensúlyhelyzet megtalálására.
  • Erősödnek a karok, kezek lábak, ezzel felkészül a vázizomzat, vázrendszer a mászásra, felállásra, járásra, ugrálásra (csak próbáljuk ki! Feküdjünk le a földre, és imitáljuk a kúszást. Azért nem is olyan egyszerű. Igaz? ).
  • Fejlődik, erősödik a lábboltozat, amire felálláskor nagy szükség lesz (bokasüllyedés, lúdtalp megelőzése).
  • A kúszás során a baba számtalan különböző anyaggal kerül kapcsolatba (szőnyeg, parketta, járólap, kő s a körülötte lévő tárgyak), melyek új tudást, információt adnak, új tapasztalásról mesélnek a fejlődő agynak. Kezeivel tapint, de alkarja, felsőteste, hasa, lába, lábfeje, talpa is mind kapcsolatba kerül a környezetével.
  • Fejlődik a látás, tanul a térről és időről, észrevesz körülötte lévő tárgyakat, játékokat, (figyelem) megközelíti, eléri azokat (viszonyítás, távolság, milyen messze van tőlem, mennyi idő alatt érem el…), így új ismereteket kap minderről.

Tippek:

  • Rakj elé érdekes játékot (csörgő, könnyen megfogható labdát, zenélő tárgyat) fél méteres távolságba! Nyomd meg, forgasd meg, bíztasd, hogy érje el!
  • Hagyj neki teret! Eljött a járóka, vagy bébi-karám ideje! Konduktorként úgy gondoljuk, azt tanultuk és tapasztaltuk, a kisebb tér motiválóbb, mint a hatalmas, beláthatatlan szoba, ahol nagyobb lehet a bizonytalanság érzése, s így nehezebben indul neki felfedezni a „Világot”! A másik érv mellette, hogy kicsit magára is hagyhatod (a szobában maradj), ha biztonságos eszközöket, játékokat helyezel bele.
  • Móka 1.: alagút. Mind a kúszáshoz, mind a mászáshoz kitűnő motiváció, móka. Egyszerű változata már az IKEA-ban is beszerezhető, aztán ha kedvetek szottyan, s pénztárcátok engedi, hihetetlen „barlangrendszereket” lehet beszerezni. Mindenesetre az én véleményem: a kevesebb, több.
  • Móka 2.: tükör. Biztonságos formában. Nézz te is bele, biztos, hogy móka lesz és kacagás!

+1.

Rögzítsünk minden mozgatható szekrényt, álló polcrendszert a falhoz! Műanyag biztonsági zárakat a konnektorokba! S most már legyünk résen, mert nagyon gyorsan ott lehetnek, ahol akarnak, s amire nem is gondolunk, hogy ők gondolnak. (Lépcsőlejáró, cipőszekrény, ruhaszárító állvány…) 

Ha szeretnél többet megtudni a babád mozgásfejlődésének mérföldköveiről, olvasd el a cikk többi részét is:
- Eltérő fejlődési ütemek - A mozgásfejlődés mérföldkövei 1. rész
- Hason fekvés - A mozgásfejlődés mérföldkövei 2. rész
- Átfordulás, gurulás - A mozgásfejlődés mérföldkövei 3. rész

Mászás - A mozgásfejlődés mérföldkövei 5. rész
Ülés - A mozgásfejlődés mérföldkövei 6. rész
- Felállás, járás - A mozgásfejlődés mérföldkövei 7. rész

Fotó: Serge Bertasius Photography/FreeDigitalPhotos.net

Kulcsár-Domján Rita


Kulcsár-Domján Rita
Konduktor-tanító, pedagógus

Elérhetőségeim:
Telefon: 06-70/628-60-02
E-mail: konduktivrehabilitacio@gmail.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja