SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit (t)egyél a több tejért?

dr. Dancsok Anita [cikkei] - 2020-10-28
Ha már túl vagy a különböző szoptatási trükkökön, de még mindig úgy érzed, hogy nem elég a tejed, íme néhány jól bevált praktika a tejtermelés fokozására.

Mielőtt belevágsz bármely praktikába, gondold végig, vajon eleget eszel és iszol? Ne csak mennyiségileg, minőségileg is tápláld magad! Nem foglak különböző diétákra rábeszélni, de az biztos, hogy ilyenkor bizonyos vitaminokból és ásványi anyagokból többre van szükséged, mint korábban. Ilyenek a C-vitamin, E-vitamin, vas, folsav, jód, cink és DHA (Omega-3 zsírsav). Ezeken kívül fontos még a megfelelő D-vitamin, B6-vitamin, B12-vitamin, kalcium és magnézium bevitel is.

Pár dolgot leszámítva mindent ehetsz, figyelve a kicsi reakcióit.

Mit ne igyál és egyél?

  • Energiaital, Alkohol
  • Nyers hús
  • Nem pasztőrözött tejtermék
  • Nyers tojás

Mit egyél a több tejért?

1. Árpa

Az árpa, a sör egyik összetevője, mégsem biztatlak sörözésre, mert az alkohol viszont csökkenti a tejtermelést. Más formában edd az árpát, de csak akkor, ha nem vagy gluténmentes diétán. Az árpa béta-glükán tartalmának köszönhetően emeli a prolaktin szintet, ezáltal fokozza a tejtermelést.

Tipp: tehetsz árpát levesbe, rizottóba és árpapelyhet az otthon sült kenyérbe. Használj cukor és méz helyett árpa maláta szirupot.

2. Zab

Szintén a béta-glükán tartalmának köszönhetően fokozza a tejtermelést. Ha nem szoktál glutént enni, akkor vásárlásnál figyelj arra, hogy gluténmentes zabterméket vegyél.

2. Görögszéna

Van olyan tejfakasztó teakeverék, aminek ez az egyik összetevője. Korlátlanul nem fogyasztható, mert a tejszaporításhoz szükséges adag még nem tisztázott. Cukorbetegek, szívbetegek fokozottabb óvatossággal fogyasszák. Hasmenést okozhat és ne csodálkozz, ha juharszirup illatút izzadsz és pisilsz.

3. Édeskömény

Ízletes zöldség és teaként is fogyasztható. Nem csak tejfakasztó, csillapítja a kicsik hasfájását is.

Tudtad?

Vannak ételek, amiket ha eszel, kisbabád elutasíthatja a tejedet, mert megváltozik az íze, illata, vagy panaszt okoz neki a fogyasztása. Ilyenek például a fokhagyma, hagyma, káposzta, karalábé, brokkoli, bab, rebarbara.

Tipp: Tejtermelés fokozására próbáld ki az Urtica urens (apró csalán) nevű homeopátiás szert. C5 vagy D6 erősségben, naponta 3x5 golyót szopogass el 3 napig. Ha nincs változás, próbálj ki más szert, kérd szakértő segítségét.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Tények és tévhitek a máj méregtelenítéséről

Év elején sokakban felmerül az úgynevezett májméregtelenítés gondolata, különösen néhány átmulatott éjszaka után. De vajon valóban méregteleníthető a máj? Megvédhetjük-e a májunkat a károsodástól és ha igen, mit kell ehhez tennünk? Dr. Németh Aliz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus adott hiteles válaszokat a kérdésekre.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

Függőséghez vezethet az egészséges étrendhez való túlzott ragaszkodás

Egyre többen követik szélsőségesen az ún. tiszta étkezés (clean eating) diétát, amelynek során csak organikus, bio vagy éppen kizárólag általuk egészségesnek hitt ételeket esznek. A Semmelweis Egyetem kutatása szerint például a divatmodellek több mint harmada hajlamos lehet az egészséges ételfüggőségre, pedig az ún. orthorexia nervosa akár súlyos egészségügyi problémákhoz is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja