Bukik a baba vagy refluxa van?
dr. Dancsok Anita [cikkei] - 2020-10-22
Nem mindegy! Míg a bukás ártalmatlan, addig a refluxnál lehet, hogy kezelés szükséges.
Nem ritka, hogy a kisbabák gyomrából evés után visszajön az anyatej vagy tápszer egy része. Sőt! Nyugodj meg, mert a 3 hónaposnál fiatalabb csecsemők fele naponta legalább egyszer bukik. 2 és 4 hónapos kor közt a leggyakoribb, 7-8 hónapos korra pedig általában megszűnik.
Ha a bukások gyakorisága és mennyisége már kihatással van a baba fejlődésére, akkor a háttérben megbúvó reflux felismerése és kezelése fontos. Ha felmerül a reflux lehetősége, gyermekgyógyászati vizsgálat szükséges.
Mikor gondolj refluxra?
- állandó nyűgösség, gyakori sírás
- nyugtalan alvás
- rendszeres hányás
- zöldes-sárgás bukás
- naponta többszöri bukás
- a baba sokszor hátrafeszíti a nyakát
- köhécselés
- öklendezés
- büfik utáni csuklás
- gyakoribbak a felső légúti betegségek: orrdugulás, nátha, fülfertőzések
- savanykás szájszag
- súlyfejlődés elmaradása
Tippek amivel segíthetsz a babádnak:
- kisebb adagokkal táplálod
- hosszabban büfizteted
- megemelheted az ágy fejvégi részét, de vannak tanulmányok miszerint a baloldalon fektetés jobban segít
- háton fektetés helyett hordozod
- anyatej vagy tápszer sűrítőket használsz – ehhez kérd szakember javaslatát és segítségét
- nem cigizel és kerülöd a dohányfüstös helyeket
- próbáld ki kevesebb kávéval
- ha teheted, szoptass, mert szoptatott csecsemőknél ritkább a reflux
- ha szoptatás vagy tápszeres etetés után nagy savanyú rögöket bukik, kipróbálhatod az Aethusa nevű homeopátiás szert. C15 erősségben, naponta 2x1 golyót. 1 műanyag kanálban 1 kortynyi anyatejben vagy tápszerben oldva. 5 nap után tarts szünetet. Ha nincs változás, kérd szakember segítségét.
Mire érdemes még figyelni?
Tehéntej-fehérje allergia is okozhat refluxos panaszokat. Minden második refluxos csecsemőnek ez áll a tünetek hátterében.
Kép: Ben Kerckx képe a Pixabay -en.
Családinet hozzászólások:
Előző hír
Mit (t)egyél a több tejért?
Következő hír
Szoptatást Támogató Nemzeti Bizottság alakul
LEGOLVASOTTABB
Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról
A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.
Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai
Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.
Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?
A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.
Tények és tévhitek a máj méregtelenítéséről
Év elején sokakban felmerül az úgynevezett májméregtelenítés gondolata, különösen néhány átmulatott éjszaka után. De vajon valóban méregteleníthető a máj? Megvédhetjük-e a májunkat a károsodástól és ha igen, mit kell ehhez tennünk? Dr. Németh Aliz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus adott hiteles válaszokat a kérdésekre.
Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is
A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.
Közösségi hozzászólások: