A várandósság sok lemondással jár- persze a gyermekvárás öröme mindenért kárpótol. A kismamák többsége nem tervezetten vállal gyermeket, így nincs tisztában azzal, miről is kell lemondania. Egyesek túlzásba viszik az aggodalmat, s minden jót megvonnak maguktól, míg mások oda sem figyelnek az utasításokra. Valójában a legjobb megoldás az arany középút.
Az első trimeszter
Az első trimeszter, vagyis a babavárás első három hónapja a legkritikusabb időszak, hiszen ekkor dől el, hogy az anya szervezete képes lesz-e kihordani a magzatot. Szerencsére a legtöbb felnőtt nő számára ez nem okoz gondot. Ebben az időszakban azonban fokozottabban kell ügyelni testünkre, hiszen a stressz, a gyógyszerek, de a mindennapi életvitel is befolyásolhatja a várandósságot. Nem egy esetben a fogamzásgátló szerek szedése okoz fejtörést a kismamáknak.
Sokszor a gyermekáldás csupán "a véletlen műve", hiszen a gyógyszer sem adhat teljes védelmet. Ekkor mindenképpen tájékoztatni kell a nőgyógyászt minden beszedett gyógyszerről, de szerencsére a modern fogamzásgátló szerek nagy része nem okoz gondot a baba későbbi fejlődésében.
Kávé és cigaretta
Az élvezeti szerekről való leszokás -legyen az kávé vagy cigaretta- mindig nehéz feladat. A harmadik hónap környékén sokszor már a reggeli émelygés is segíthet. Szervezetünk reagál mindenre amit elfogyasztunk, s szerencsés esetben azokat az ételeket kívánjuk, melyre valóban szükségünk van. Sok kismama, aki korábban megrögzött dohányos volt, vagy nem tudta elhagyni a megszokott kávéját, a várandósság idején rá sem tud nézni ezekre az élvezeti cikkekre.
A dohányzás ártalmait talán nem kell ecsetelnünk, mindenki tisztában van vele, hogy több száz ártalmas anyagot tartalmaz, melyek mindegyike rossz hatással van a szervezetre, s nem csak várandósok, de bármely átlagos ember esetében. A babavárás során elszívott cigaretták növelik a koraszülés esélyét, sőt, a magzat súlycsökkenéséhez is vezethetnek. Nem egy esetben akár fejlődési rendellenességet okozhatnak.
A kávé, mely egyik legkedveltebb élénkítő szerünk, növeli a vetélés kockázatát. Főleg az első trimeszterben jelenthet veszélyt a kávé fogyasztása. Helyette azonban választhatunk koffeinmentes, növényi "kávét", melynek íze hasonló, azonban nem tartalmaz a terhességet veszélyeztető anyagokat.
Mindennapi dolgok
A mindennapos tevékenységeink köre is szűkülhet a várandósság idején. Kezdetben azért, mert a magzatot óvni kell, az utolsó trimeszterben pedig a súlynövekedés miatt. Kerülni kell minden veszélyes sportot, a nehéz súlyok emelgetését, s lehetőleg az olyan helyeket is - koncertek, diszkók -, ahol a kismama pocakja sérülhet.
A várandósság idején lezajló hormonváltozások miatt adódhatnak nőgyógyászati problémák is, hiszen a hüvelyflóra egyensúlya megborulhat. Emiatt érdemes elkerülni a közös fürdőket, a melegvizes medencéket.
Az alvásra és az étkezésre is fokozottabban kell ügyelni. Legalább napi nyolc óra alvás szükséges ahhoz, hogy a kismama szervezete megfelelően kipihenje magát. Emellett érdemes nap közben is lepihenni. Elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű (napi 2-3 liter) folyadékfogyasztás, mely nem csak az elveszett ásványi anyagot pótolja, de a szervezet méregtelenítésében is segíthet.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)