Mivel az agy és a gerincvelő idegpályáit megtámadó sclerosis multiplexet leggyakrabban a húszas-harmincas éveikben járó fiataloknál fedezik fel, a diagnózis alapvetően írhatja át az életterveket. Régen nem javasolták az SM betegek számára a gyermekvállalást, ám ez a szemlélet mára alapvetően megváltozott. Egyrészt a betegséget egyre koraibb szakaszában fedezik fel, másrészt olyannyira kiszélesedtek a terápiás lehetőségek, hogy sokkal nagyobb arányban lehetséges hosszú távon uralni a kórt, ezáltal a betegek jelentős részénél megőrizni az aktivitást, a munkaképességet.
A biztonságos gyermekvállalásnak feltétele, hogy az érintett beteg előre egyeztessen neurológus kezelőorvosával a családalapítási tervekről, mert ezekhez kell igazítani a kezeléseket is. Az SM gyógyszerek egy része ugyanis csak fogamzásgátlás mellett alkalmazható, mert magzatkárosító hatású lehet, a terápiák egy másik része mellett viszont azok hatóanyaga vagy az időzíthető ütemezés miatt lehetővé válhat a gyermekvállalás.
A Magyar Sclerosis Multiplexes Betegekért Alapítvány ismeretterjesztő sorozatot indított az SM betegek gyermekvállalásával kapcsolatos tévhitek eloszlatása, a tudatos gyermekvállalás népszerűsítése érdekében. Elismert hazai neurológus szakorvosok és pácienseik bevonásával készült összefoglaló hanganyag, forgattak a terhesség, a szülés és a szoptatás emberi és orvosszakmai kérdéseit egyaránt bemutató riportfilmeket, valamint számos közérthető szakmai cikket is közzétettek a betegszervezet www.msmba.hu címen elérhető honlapjának Gyermekvállalás rovatában.
Nem maradsz egyedül a világban!
"Nem maradsz egyedül a világban!" - ígérte meg a szegedi kismama 3 hónapos kislányának, amikor kiderült betegsége. Példaadó családi történet Tandari Zitáról és családjáról, amit a sclerosis multiplex sem törhetett meg - emberi riport, benne dr. Rajda Cecília, a Szegedi Tudományegyetem Neurológiai Klinika docensének szakmai kommentárjával. Szerkesztő: B. Papp László (6'53)
Nem akadályozhatta meg az SM a család kiteljesedését
Évtizedes tapasztalata volt már a Pocsajon élő Hartyániné Gyarmati Ibolyának az SM betegséggel, amikor férjével elhatározták, hogy gyermeket szeretnének. Többszöri terápiaváltás és lombikbébi program segítségével egészséges kisfiuk született. A családról készült riportban a kezelőorvos dr. Csépány Tünde, a Debreceni Egyetem Neurológiai Klinikájának docense a szakmai döntések hátterét is elmondja. Szerkesztő: B. Papp László (6'23)
Nyitókép: depositphotos
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)