A vércsoport örökletes tulajdonság, amelyet a vörösvérsejtek felszínén jelen lévő antigének határoznak meg. Mivel a magzat génjei felét az édesapjától örökli, vércsoportja eltérhet az anyáétól, amelyet a női szervezet olykor testidegennek érzékel, és ellenanyagot termel ellene. Ez az anyag a méhlepényen és a köldökzsinóron át bejuthat a magzat szervezetébe, és károsíthatja azt.
ABO rendszer szerinti összeférhetetlenség
Az ABO rendszer szerinti összeférhetetlenség (tehát amikor például egy A vércsoportú anya méhében B vércsoportú magzat fejlődik) szerencsére ritkán okoz komoly problémát. Olykor előfordul a hemolízis nevű folyamat, amelynek eredménye az újszülöttkori hemolitikus betegség. Ennek során károsodnak a vörösvérsejtek, így (általában enyhe) vérszegénység, sárgaság alakul ki, ami rendszerint pár nap vagy hét elteltével magától gyógyul. Súlyosabb esetekben előfordulhat szívelégtelenség, máj- és lépduzzanat, ödéma vagy akár méhen belüli elhalás is, ilyesmi azonban mára a jó terhesgondozásnak köszönhetően elvétve fordul elő.
Rh-összeférhetetlenség
Ennél sokkal nagyobb problémát okoz az úgynevezett Rh-összeférhetetlenség, ez is akkor, ha a negatív csoportba tartozó anyának pozitív gyermeke fogan. Ennek oka a következő: Az emberiség 85 százaléka Rh-pozitív vércsoporttal rendelkezik, ami azt jelenti, hogy a szervezetében megtalálható az úgynevezett D-antigén. 15 százalékunk szervezete azonban nem ismeri ezt az anyagot, az ő vércsoportjuk Rh-negatív.
Az Rh-negatív szervezet, ha D-antigénnel találkozik, immunreakcióval válaszol, és ellenanyagot termel. A terhesség során magzati sejtek kerülnek az anyavérkeringésébe, amely így találkozik a D antigénnel, és megtanul védekezni ellene.
Mindez az első terhesség alatt még nem annyira erős folyamat, minden további várandósság során azonban nő az anyai szervezet védekező képessége. Fontos megemlíteni, hogy nemcsak a kihordott terhességek számítanak, hanem azok is, amelyek vége vetélés vagy abortusz lett. A Rh-összeférhetetlenség a második babától jelent komoly kockázatot.
Kezelés
Ötven évvel ezelőtt még tényként kezelték, hogy egy Rh-negatív anya csak egy gyerek kihordására képes, a többi jó eséllyel még a méhében el fog halni. Mára szerencsére jól kezelhető ez az állapot. Az anya vércsoportját már a terhesség legelején meghatározzák, és ha negatív, vért vesznek az apától is. Ha az ő vércsoportja pozitív, nagy az esély, hogy a magzaté is az lesz, és fokozott elővigyázatosságra lesz szükség. Ha az ellenanyag-szűrés aggodalomra ad okot, már a várandósság során megteszik a szükséges óvintézkedéseket.
Az érintett nők, ha kell, már a terhesség 28. hetében, szülés után 72 órával pedig mindenképp megkapják az úgynevezett anti-D prolifaxis injekciót. Ez megsemmisíti az anyai vérkeringésbe került magzati vörösvérsejteket, így a szervezet elfelejti, hogyan kell ellenanyagot termelnie a D-antigén ellen. Ennek segítségével pedig a kismama a következő várandósságát is „tiszta lappal” kezdheti.
Kép: 200degrees / Pixabay
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)