Trombociták szerepe
A trombociták, vagyis a vérlemezkék igen fontos szerepet töltenek be a szervezet működésében. A csontvelőben képződő elemek a véralvadást segítik, mégpedig úgy, hogy sérülés esetén ezek összecsapódnak, így megakadályozzák a jelentős vérvesztést. Ebből kiindulva a trombociták mind a túl magas, mind a túl alacsony szintje komoly problémákat okozhat: előbbi esetben fokozódik a véralvadás és életveszélyes vérrögök alakulhatnak ki, míg csökkent mennyisége a vérzéses szövődmények esélyét növeli meg.
Alacsony trombocitaszám terhesség során
A váradósság során több kötelező laborvizsgálat is van, melynek során többek között a trombociták mennyiségét is ellenőrzik. Normál értére 140-440 g/l. Előfordulhat, hogy a terhesség alatt ennek szintje lecsökken, mely igen megijesztheti a kismamákat. Hátterében több ok is húzódhat (pl. magas vérnyomás, HELLP, ITP, egyéb hematológiai betegségek), ám gyakran nem derül fény a kiváltó okra (gesztációs trombocitopénia). Az alacsony vérlemezkeszám nagy veszélye a vérzés, így értéke jelentősen befolyásolja a szülés módját (természetes szülés vagy császármetszés), ugyanis szülés során az állapot jelentős vérvesztést generálhat.
Mit lehet tenni?
Először is fontos az várandósság során folytatott megfelelő életmód, ugyanis ezáltal csökkenthető az olyan állapotok kialakulása, melyek provokálhatnák a vérlemezkék csökkenését (pl. magas vérnyomás). Sajnos van, hogy az odafigyelés nem elég, és a kismamánál egyre csak romlik a vérlemezkék értéke. Kezelésre akkor van szükség, ha a számuk 50-70 g/l alá esik; ekkor szteroid injekcióra van szükség - mondja dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosnője.
Forrás: Trombózisközpont
Indexkép: Max pixel
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)