Indokolt-e a félelem?
A Toxoplasma gondii egy világszerte előforduló egysejtű parazita.
A magyar lakosság 80 százalékának (!) a vérében megtalálhatóak az ellenanyagok ezen kórokozó ellen. Ez azt jelenti, hogy valamikor az életük során ezek az emberek átestek a fertőzésen. Az esetek döntő többségében a fertőzés tünetmentes formában zajlik le, tüneteket leginkább legyengült immunrendszerű emberekben (idős, krónikusan beteg, vagy kemoterápiában részesülő személyek, kismamák) okozhat.
A tünetek: szemfenéki elváltozások, látászavar, illetve kismamáknál magzatkárosodás, esetleg vetélés.
Hogyan lehet megkapni a Toxoplasma kórokozót?
A parazita bonyolult fejlődésmenetű élőlény, végleges gazdája a macska, köztigazdája viszont rengeteg más állatfaj és az ember is.
Hangsúlyozni szeretném, hogy a macskák bélsarával történő peteürítés a macska életének csak egy rövid szakaszára (kb. 10-14 napos időszakra) korlátozódik, kizárólag ebben az időszakban jelent veszélyt a környezetére.
A környezetbe kikerülő peték szájon át történő felvétel után sok más állatfajban és az emberben is képesek elszaporodni. A legtöbb emlősállat, madarak, halak és az ember is fogékony erre a kórokozóra. A peték szájon át történő felvétele után a bélcsatornában kiszabadulnak a petébe zárt apró paraziták, és a vérkeringéssel a legtöbb belső szervbe, így a májba, agyba, szemfenékbe, izomzatba eljutnak, és ott eltokolódnak.
Ezeket az eltokolt parazitaképleteket szöveti cisztáknak nevezzük.
Az ember fertőződése ilyen szöveti cisztákat tartalmazó nyers hús fogyasztásával is bekövetkezhet (nyers kolbászhús kóstolgatása, tatárbifsztek fogyasztása).
A kórokozóval való fertőződés után az emberben és a macskában is egy életen át tartó védettség alakul ki, azaz a kórokozót csak egyszer lehet megkapni.
Az átvészelés ténye emberben és állatban vérvizsgálattal ellenőrizhető.
A leírtakból következnek az alábbiak:
- A kismamák közül kizárólag azokra lehet veszélyes a Toxoplasma, akiknek a szervezete még nem találkozott a kórokozóval, azaz a vérük szeronegatív.
- A macskák életükben csak egy nagyon rövid ideig ürítik a kórokozót és utána soha többé.
- A kismamák fertőződése sokkal inkább bekövetkezhet földdel szennyezett élelmiszer, vagy szöveti cisztákat tartalmazó nyers hús (tatárbifsztek, nyers kolbászhús) fogyasztásakor, mint a macskával való érintkezéstől.
Ezért ne szabaduljunk meg a cicáktól, mert teljesen ártalmatlanok a kismamára nézve!
Mi tegyen, vagy ne tegyen a kismama?
Első és legfontosabb: Ellenőriztesse vérvétellel, hogy vajon túlesett-e a fertőzésen, tehát szeropozitív-e a vére.
Amennyiben negatív, érdemes betartania az alábbiakat:
- Alaposan mossa meg a potenciálisan földdel (és macskaürülékkel) szennyezett élelmiszert (eper, retek, sárgarépa, stb).
- Óvakodjon a nyers hústermékek fogyasztásától.
Ezeket az egyszerű szabályokat betartva mentesülhet a Toxoplasma fenyegetésétől.
Ha van cica a háztartásban, lehetőleg bízza másra a macskaalom cseréjét. (A naponta kicserélt macskaalom szintén biztonságot ad, mert a külvilágba kerülő ún. oocisztáknak 5 napra van szükségük a külvilágban ahhoz, hogy fertőzőképessé váljanak.)
Fotó: DigitalMarketingAgency/pixabay.com
|
Dr. Zöldi TamásKisállatgyógyász szakállatorvosElérhetőségeim: Rendelő: Szent Bernát Pestimrei Kisállat-ambulancia E-mail: info@szentbernat.hu Honlap: http://www.szentbernat.hu |
Bemutatkozás | Megjelent cikkek | Kérdezz-felelek |
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)