Gyerekeknél diagnosztizálták először
A Lyme-kórt először 1975-ben fedezték fel. A kutatók ekkor figyeltek fel rá, hogy a kullancsokkal fertőzött erdős területek mellett élő gyerekek közül egyre többnél diagnosztizáltak fiatalkori ízületi gyulladást. A betegség nevét az amerikai Lyme-városáról kapta, itt regisztrálták az az első eseteket, jellegzetesen a nyári kullancsszezon időszakában. A későbbiekben kiderült, hogy az ízületi panaszok előtt mindegyik gyermeknél azonos bőrtünetek - ovális alakú bőrpír – jelentkeztek. Mivel ezek a tünetek a kullancs csípés körül jelentek meg, felfedezték, hogy a vérszívó által terjesztett fertőzés okozza a megbetegedéseket.
Jellegzetes bőrtünetek, influenzaszerű panaszok
Nem mindegyik kullancs okozza a betegséget, hazánkban elsősorban a nyugati megyékben magas a fertőzött vérszívók száma, melyek csípésükkel a Lyme-kórt okozó baktériumot terjesztik – magyarázza dr. Kádár János immunológus, infektológus, az Immunközpont orvosa. „A Lyme-kór lappangási ideje akár 3 hónap is lehet, de a tünetek általában a csípés után egy héttel megjelennek: a csípés körül növekvő, ovális alakú piros folt jelzi a betegséget. A bőrtünetek mellett influenzaszerű panaszok is jelentkezhetnek: hőemelkedés, nyirokcsomó duzzanat, izomfájdalmak, fejfájás. Ilyen esetben nagyon fontos, hogy azonnal orvoshoz forduljunk, mert csak így tudjuk megelőzni az akár idegrendszeri károsodással, izom- és ízületi fájdalmakkal járó szövődményeket.”
Csak korai felismeréssel gyógyítható
A Lyme-kór diagnózisához többnyire elegendőek a meglévő, jellegzetes bőrtünetek. Ritkán, de előfordulhat, hogy a betegségnek nincs látható jele és a beteg sem emlékszik a csípésre. Ilyenkor vérvizsgálattal lehet kimutatni a fertőzést. A Lyme-kór korai stádiumában – a bőrtünetek jelentkezésekor - antibiotikummal kezelhető. Minél korábban kezdik meg a kezelést, annál inkább várható a teljes gyógyulás, a szövődmények megelőzése. „Általában három-négyhetes antibiotikum-kúra szükséges a gyógyuláshoz. A kúra eredménye független a bőrtünetek meglététől, ezek akár egy évig is megmaradhatnak. Szintén elhúzódó panasz lehet a fáradékonyság.”
Kismamák fokozottan ügyeljenek!
Ha várandósan ér bennünket kullancs csípése, és a Lyme-kór tünetei is jelentkeznek, akkor forduljunk azonnal orvoshoz, a kórokozó ugyanis a magzatot is megfertőzheti, a fertőzés a koraszülés kockázatát is növeli! A kezelés ilyen esetben is antibiotikummal történik, de mindig jelezzük a kezelőorvosnak, hogy babát várunk, terhesség alatt ugyanis csak bizonyos antibiotikumok szedése engedélyezett. „Hatásukban nem különböznek az egyébként használt készítményektől, de várandósoknál nem okoznak mellékhatást. Az egyik antibiotikum hatóanyaga például a születendő gyermek fogazatát károsítja, ezért nem szabad várandósoknál felírni.”
Oltás Lyme-kór ellen?
1998-ban az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszer Engedélyeztetési Hivatal (FDA) LYMErix néven engedélyezte a Lyme-kór elleni védőoltás forgalmazását, azonban 2002-ben, az alacsony eladási számokra hivatkozva vissza is vonta. Jelen pillanatban tehát nincs forgalomban a Lyme-kór ellen védőoltás, így az eddig bevált módszerekkel kell védekezni a fertőzés ellen. „Mivel a vérszívó lentről mászik fel, kirándulások alkalmával a nadrágot tűrjük a zokniba, a pólót pedig a nadrágba. Viseljünk világos színű ruházatot, sapkát, amelyen a kullancs könnyen észrevehető. Ha megtörtént a csípés, a vérszívót távolítsuk el a bőrből, ügyelve rá, hogy a bőrhöz minél közelebb fogjuk meg csipesszel, a potrohát nem összenyomva, mert abban tanyázik a Lyme-baktérium.”
Forrás: http://www.immunkozpont.hu
Fotó: rmt/pixabay
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)