Az utóbbi években, ezen termékekbe belekerült ásványi anyag és vitamin tartalom változott, szélesebb skálát ölel fel. Ezért a terhesvitaminok nagy átalakuláson mentek keresztül, de pont ezzel együtt sok kérdést is felvetettek, főleg a fogyasztókban. Ezek közül talán a legfontosabbak, hogy ezen készítmények óriási kínálatából milyen elvek alapján válasszon, és mikortól alkalmazza a kiválasztott készítményt? A válaszokat Ratkó Tünde szülésznőtől kaptuk meg.
Kor
Nem titok, hogy napjainkban a gyermekvállalás időpontja kitolódott. Ezen nem is nagyon lehet csodálkozni, hiszen az iskolapadban is több időt töltünk, illetve a biztonságost megközelítő anyagi helyzet elérése is megköveteli, hogy a nők is dolgozzanak, még a szülés előtt (illetve akár rögtön utána is).
A korral azonban a test is változik. Míg egy fiatalabb édesanya szervezete könnyebben megbirkózik a terhesség jelentette kihívással, a harmincas nők számára ez már komolyabb megterhelést jelent.
„Az ideális eset az lenne, ha a nők vegyes táplálkozással, megfelelő mennyiségű vitamint és ásványi anyagot tudnának bejuttatni szervezetükbe, ami elegendő lenne a terhesség kihordásához is. Az ideális eset azonban inkább a húszas évek elejére értendő, és akkor is igazán csak akkor, ha organikus, vegyszermentes, természetes gyümölcsöket és zöldségeket fogyaszt a nő nagyobb mennyiségben. A harmincasok esetében, főleg az első gyermeket váróknál azonban sokszor már ez is kevés. Sajnos tény, hogy hazánkban minden negyedik terhesség vetéléssel végződik, amiben szerepet játszhat a vitamin és ásványi anyagok hiánya is. A nem megfelelő tápanyag ellátottság többek között ugyanis fogékonyabbá tehet a felszálló fertőzésekre, melyek felelősek lehetnek akár a vetélésért is” – mondja el a szakértő.
Raktározni kell
A szervezet természetesen nem bánik pazarlóan egyetlen vitaminnal vagy ásványi anyaggal sem, vagyis mindent beoszt, raktároz. A terhesség azonban sokkal több tápanyagot igényel, mint azt a szervezet megszokhatta, így a raktárak nagyon gyorsan kiürülnek.
„A teherbeesés, és a magzat megtartása az anya szervezete számára természetes, de ugyanakkor megterhelő feladat. Abban az esetben, ha a tápanyag ellátottsága az anya szervezetének nem megfelelő, akkor nagyobb eséllyel következhet be vetélés. Ennek a valószínűsége azonban nagyban csökkenthető, ha már a terhesség tervezésénél elkezdi a nő feltölteni a raktárait, és a magzat fejlődése közben is folyamatosan gondoskodik az utánpótlásról.
Jellemzően minimum egy hónappal a terhesség tervezett bekövetkezte előtt érdemes elkezdeni a terhesvitaminok szedését. Sokszor azonban az anya csak néhány hetesen szembesül az állapotával, így csak akkor tud reagálni. Viszont ehhez nem árt tudni, hogy a magzat az első 12 hétben fejlődik a legnagyobb ütemben, ezért ez az időszak kulcsfontosságú, mindenképpen ajánlott valamilyen készítmény szedése” – mondja Ratkó Tünde.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)