Nem gyakori, ám annál kockázatosabb, amikor a megtermékenyített petesejt nem a méhben, hanem valahol máshol tapad meg. A méhen kívüli terhesség súlyos állapot, azonnali beavatkozást igényel. Ha a fogamzóképes korban levő nőnek a vérzéskimaradást követően rendellenes vérzése, alhasi és a belső nemi szerveknél tapintható fájdalma van, az intő jele lehet a méhen kívüli terhességnek.
Hol keletkezik a zűrzavar? Megtermékenyítésre akkor kerül sor, amikor a petesejt hozzáférhető a hímivarsejt számára, tehát az ovuláció után. A tüszőből kilökődő pete vándorútra indul, először a hasűrbe jut, majd a petevezetőn keresztül a méhbe. A megtermékenyülés rendszerint a petevezeték középső szakaszán megy végbe. A normális terhesség már nagyon hamar kimutatható a vizeletből. De amikor a petesejt nem a neki megfelelő helyen termékenyül meg és ágyazódik be, hanem gyakran a petefészket a méhvel összekötő petevezetékben, akkor az életet is veszélyeztető állapot alakul ki.
A spirál bűne
Tudatos családtervezéssel elejét lehet venni a komplikációnak. A méhen belüli fogamzásgátló eszközök közül bűnös lehet a spirál… Emiatt sokaknak fenntartásaik vannak az eszközzel kapcsolatban. A spirált használó nőknél, ha teherbe esnek, a terhesség általában méhen kívüli. A vetélés 3-szor, a méhen kívüli terhesség pedig 10-szer (!) gyakoribb, mint azoknál, akik nem használnak eszközt. Ezenkívül a spirál is okozhat abortuszt - a vetélést mesterségesen létrehozhatja.
A tudatos családtervezésnek különben számos más előnye is van a véletlenszerű teherbeeséshez képest. Például:
- A családi és az egyéni kórelőzmény ismerete segítséget nyújt az utódban várható esetleges öröklődő betegségek megelőzésében.
- Az elvégzett nőgyógyászati szűrővizsgálatokkal megelőzhető több olyan állapot, megbetegedés, melyek kedvezőtlenül befolyásolhatják a terhesség kimenetelét.
- A termékenységi állapot felmérhető különböző célzott vizsgálatokkal, ezáltal felismerhetővé válnak azok az esetek, amikor gyógykezelésre szorul a családtervező pár egyik, vagy mindkét tagja. Ez az arány jelenleg eléri a 20%-ot.
- A teherbeesés előtt legalább egy hónappal elkezdett folsav tartalmú multivitaminok adásával megelőzhetővé válik a fejlődési rendellenességek egy jelentős része.
- Lehetővé válik a koraterhesség védelme a különböző ártó külső hatásokkal szemben.
- Korán felismerhető lesz az esetleges méhen kívüli terhesség is a vérzéskimaradás után néhány nappal elvégzett ultrahang-vizsgálattal.
Ritka a csoda
Jobb, ha aki szembetalálja magát a méhen kívüli terhességgel, nem bízik a csodában. Nem lehet mindenki olyan szerencsés, mint az az ausztrál nő, akiről a császármetszés után derült ki: kislánya majdnem 9 hónapig növekedett jobb petefészkében. A szülész szerint a magzat petefészekbe ágyazódásának esélye körülbelül egy a 40 ezerhez, ám egy kihordott terhességé, mely egészséges újszülöttet eredményez, szinte nulla. Hihetetlen, hogy a magzat a normális mozgásával nem szakította el a petefészekben a petezsákot, amely olyan papírvékony volt, hogy látni lehetett a magzat haját – nyilatkozta a doki. A magyarázat, hogy a nő semmi szokatlant nem tapasztalt és nem ment el a képalkotó diagnosztikai vizsgálatra. Egyszóval a tanulság egyértelmű…
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)