Hazánkban hosszú évek óta jelent problémát a munkanélküliség. Az utóbbi egy-két évtizedben teljesen megváltozott a munkaerőpiac, magasabbak lettek az elvárások, s főként a versenyszférában dolgozók életét nehezítik meg a farkastörvények, melyek nem kedveznek a családi életnek. Korábban bárki nyugodtan vállalhatott gyermeket annak tudatában, hogy munkahelyén a GYESt követően is tárt karokkal fogadják, s ha úgy látja jónak, egészen az első nyugdíjig ugyanott dolgozhat.
Nem kifizetődő a munkahelyi ragaszkodás
Szüleinktől, nagyszüleinktől gyakran hallhatjuk, korábban mennyivel könnyebb volt az élet. A középkorúak közül sokan még mindig ragaszkodnak régi munkahelyükhöz, hiszen korábban természetes volt a fejlődési lehetőség, a fizetésemelés, a biztos munkahelyi háttér. Ma már azonban nem alapozhatjuk jövőnket egyetlen munkahelyre, hiszen az elvárások egyre nőnek, s egyre nehezebb új munkahelyet szerezni, vagy megtartani a régit.
Napjainkban a munkavállalók többsége nem egyszer vált munkahelyet. Ez nem a munkavállalók természetét, inkább a munkahelyek minőségét, változását mutatja meg. A számtalan törvényváltoztatás, a kisvállalatok ellehetetlenítése miatt egyre több munkáltató kénytelen megválni alkalmazottjától, vagy ha képes másokat foglalkoztatni, akkor sem tud fizetésemelést, biztos megélhetést garantálni. Az alkalmazottak pedig igyekeznek jobban fizető munkahelyet találni, hogy az állandó áremelések mellett is biztosítsák megélhetésüket.
Statisztikák, adatok
A Központi Statisztikai Hivatal felmérései alapján 2006 február-április közötti időszakban mintegy 7,5-7,7 százalékos volt a munkanélküliségi ráta. Előző év ezen időszakában mintegy 18 ezerrel kevesebb munkanélküli volt hazánkban. A munkanélküliek mintegy fele(!) egy éve, vagy annál régebben keresett állást.
Bár több a munkanélküli férfi, mint nő, a nők körében az utóbbi néhány évben megnövekedett a munkanélküliség aránya. Ennek oka sokszor a gyermekvállalási szándék, a fiatalabb nőket kevésbé alkalmazzák, mivel előbb-utóbb gyermeket szeretnének, a negyven év feletti nők pedig még nehezebben találnak állást. A képzettség is fontos szereppel bír a munkanélküliek körében. Az alacsonyabb képzettséggel rendelkezők körében nagyobb a munkanélküliség aránya.
Életkorfüggő a munkanélküliség
A munkanélküliek életkorát tekintve nagy különbségek figyelhetők meg a néhány évvel korábbi adatokhoz képest. Mivel napjainkban hosszabb ideig tartanak a tanulmányok, s a nyugdíj korhatár is emelkedett, a fiatal korú munkanélküliek aránya csökkent, az idősebben körében azonban többek váltak munkanélkülivé. Főként az idősebb korosztály talál nehezen munkát, mely a képzettség hiányának köszönhető.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva: