Ennyibe kerül az elsős iskolakezdés
Aki állt már a gyermekével iskolakezdés előtt, pontosan tudja, mennyi mindenre van szüksége egy 6-7 éves gyermeknek ahhoz, hogy elkezdje általános iskolai tanulmányait. Nézzük meg, milyen költségekkel számolhat az, akinek hamarosan iskolás lesz a gyermeke.
Az íróasztal, a szék és az iskolatáska alapfelszerelés. Mindegyikből érdemes az ergonomikus kialakításút választani, vagyis az asztal és a szék legyen állítható magasságú, hogy „együtt tudjon nőni” a gyerkőccel. A szett átlagára 30 és 50 ezer forint között mozog, de természetesen ennél jóval drágább termékeket is találhatunk.
Iskolatáskából érdemes a lehető legkönnyebbet kiválasztani, hogy gyermekünk gerince bírja a nehéz tankönyvek cipelését. Ennek ára 20-30 ezer forint között van. Az elsős tanszer készlet füzetekkel, rajz-, technika és matematikai eszközökkel, valamint ceruzákkal pedig átlagosan 12-15 ezer forint.
Testnevelés órára gyermekünknek szüksége lesz tornazsákra, tornacipőre, tornanadrágra, pólóra és melegítőre. Ezek összértéke nagyjából 25-30 ezer forint, amennyiben nem a legmárkásabb tornacipőt és melegítőt választjuk.
Ünneplő, váltócipő, egyen póló
A fehér blúz/ing-sötét szoknya/nadrág páros már az évnyitón kelleni fog, ennek költsége hozzávetőlegesen 8-10 ezer forint. Emellett új ruhákra, valamint benti váltócipőre is szüksége lesz a gyermekünknek, ami hozzávetőlegesen további 15-20 ezer forint.
Vannak iskolák, ahol egyedi osztálypólót is rendelni kell, hogy a pedagógusok a kirándulások alkalmával könnyebben szemmel tarthassák a gyerekeket. Ebből általában elég egy darab, melynek ára 7-800 forint közötti. Emellett sok iskolában az egyen kitűző vagy sál jelképezi az összetartozást, aminek a költsége 2-3 ezer forint.
Még be sem lépett tehát gyermekünk az iskola kapuján, de máris elköltöttünk az iskolakezdésre nagyjából 120-160 ezer forintot, ami nem sokkal kevesebb, mint a havi nettó átlagfizetés 2018-ban hazánkban.
Jön az iskola
„Végre iskolás lett a gyermekünk!” – sóhajtunk fel gondolatban, a kiadások sora azonban itt még nem ér véget, sőt!
Minden hónapban fizetnünk kell az iskolai étkezést, melynek díja 10-12 ezer forint között mozog havonta, attól függően, hogy hány étkezésre fizettünk be a gyermekünknek. Osztálypénzt is fizetnünk kell, melynek pontos összege nagymértékben függ az adott intézménytől, osztálytól, pedagógustól. Többnyire tartalmazza a tisztasági csomag költségét, a gyerekek iskolán kívüli programjait (bábszínház, kirándulás), valamint a pedagógusok karácsonyi és tanév végi ajándékait. Félévente átlagosan 10 ezer forinttal számolhatunk, de előfordul, hogy ennél gyakrabban vagy nagyobb összeget kell fizetni.
Ruha és cipő vásárlására negyedévente 15-20 ezer forintot számolhatunk, emellé jön még 8-10 ezer forint értékben a téli kabát is, amit nagy eséllyel minden évben kinő a gyerkőc. A tanszerek pótlására havonta 3-4 ezer forintot kalkuláltam.
A különórák, foglalkozások díja nagyon változó, általában 1200-4000 forint között mozog alkalmanként. Ha iskolás gyermekünk egy héten két különórára jár (táncol, focizik, kosarazik vagy RSG-zik), akkor ezekre havi szinten átlagosan 20-22 ezer forintot fizetünk.
Ha egyedül közlekedik a gyermekünk, akkor a havi bérlet árával is számolnunk kell, ami 3,5-4 ezer forint. Amennyiben pedig zsebpénzt is kap, az havi szinten további 10-15 ezer forintos költséget jelent.
Nyáron bár nincs iskola, de érdemes egy egy hetes tábor díját is hozzáadni a költségeinkhez, hiszen nagy valószínűséggel minimum egy táborba a gyermekünk is elmegy. A napközis táborok díjai egy hétre 30-40 ezer forint között alakulnak, az ott alvós táborok ára pedig akár 50-55 ezer forint is lehet.
Ennyibe kerül egy iskolás gyermek
Ha szeretnénk kiszámolni, hogy egy év alatt pontosan mennyibe kerül egy iskolás gyermek, akkor a karácsonyi, húsvéti és születésnapi ajándékaira költött összegekkel is számolnunk kell, ami hozzávetőlegesen 50 ezer forint, bár ebben nagy egyéni szórások lehetnek.
Érdemes még kalkulálnunk a barátok, osztálytársak szülinapi ajándékaival is, hiszen elég gyakoriak a gyerekzsúrok. Emellett a közös családi programok is nyilvánvalóan pénzbe kerülnek, valamint a gyerkőc otthoni étkezése is. Felmerülhetnek egyéb, váratlan költségek, így mindezekre összesen éves szinten 180 ezer forintot számoltam.
Évente tehát közel 1 millió forintba kerül egy iskolás gyermek. Bár a költségek nem egyenletesen oszlanak el, számolhatunk úgy, hogy ez havi szinten átlagosan 85 ezer forint, ami két gyermeknél már 170 ezer!
Természetesen ez a kalkuláció nagyon szubjektív és több tényezőtől is függ, de átlagban megfelel a valóságnak.
Te kiszámoltad már, hogy mennyibe kerül az iskolás gyermeked havonta? Ha igen, oszd meg velem kommentben!
Forrás: suli360 blog
A www.suli360.hu weboldal azért jött létre, hogy megkönnyítse számodra az iskolakeresést és választást, illetve hogy a szülők is segítséget tudjanak nyújtani egymásnak ezekben a témákban.
Kapcsolódó cikkeink:
- Mennyibe kerül egy gyermek?
- Mennyibe kerül felnevelni egy gyereket?
- Mennyibe kerül felnevelni egy gyereket? - 2. rész
- Céltól a startig - meg lehet úszni a pénzügyi tervezést, csak nem érdemes
Kép: Sharomka / shutterstock
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)