Szeptemberben lesz húsz éve, hogy az ózonkárosító gázok kibocsátásának korlátozásáról - a veszély nagyságának felismerése után rövid időn belül - nemzetközi megállapodás született. A környezetvédelem egyik sikertörténeteként ismert montreáli Jegyzőkönyv aláírása után a kibocsátás jelentősen mérséklődött, de addigra már az ózonréteg egészségünket védő hatása jelentősen lecsökkent, s még legalább ötven évig fokozottan figyelnünk kell arra, hogy a Napból érkező ultraibolya (UV) sugarak káros hatásaitól megvédjük magunkat.
Ehhez az új helyzethez az emberek többsége csak nehezen és lassan alkalmazkodik, ezért világszerte növekszik az ebből adódó megbetegedések – elsősorban a bőrdaganatok és a vakság - száma. A betegségek megelőzése érdekében számos ország és a WHO is már évekkel ezelőtt új, csak ezzel a kérdéssel foglalkozó programokat dolgozott ki. Magyarországon az Magyar Vöröskereszt és az MTA Szociológiai Kutatóintézet 2006-ben indította el a „Biztonságos napozás” elénevezésű programot hasonló céllal. Kezdeményezésünk egyik fontos célkitűzése, hogy az UV sugárzás erősségét mutató UV indexet mindenki számára hozzáférhetővé tegyük. Ma már az UV index, amikor szabadban tartózkodunk, fontosabb információ, mint a hőmérsékletre vonatkozó adatok, mert érzékszerveink az UV sugárzás érzékelésére nem képesek!
Ezért hozzuk nyilvánosságra a www.napsugarzas.hu honlapunkon az Országos Meteorológia Szolgálat által készített az egész ország területérére vonatkozó UV indexek másnapi előrejelzését, az UV térképet és - Magyarországon először – a napi óránként frissített értékeket is.
Mindenkit kérünk, hogy egészsége védelme érdekében a nyári hónapokban rendszeresen figyelje az UV indexet és a bőrtípusának megfelelően, alkalmazza a biztonságos napozás szabályait. Különösen óvjuk a gyermekeket, mert érzékeny a bőrük. Így továbbra is élvezhetjük a nyár és napozás örömeit és csökkenthetjük az ezzel járó kockázatokat.
A cikk a hirdetés alatt folytatódik.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)