A csapvíz veszélyei
Van egy nagyon kellemetlen, az élményteli utazást megkeserítő jelenség, az ún. utazási hasmenés. Nagyon sok családnak teszi tönkre a vakációzást. A megbetegedés okai az élelmiszerekben és italokban megtalálható, szabad szemmel nem látható baktériumok, vírusok és egyéb mikrobák, amelyek bélrendszeri fertőzést okoznak. Ha az útra élelmet viszünk, márpedig ez természetes, akkor tudjunk arról például, hogy az átsütött étel is meglangyosodik az út során, de ha a szálláshelyen önellátás van, a szobahőmérsékleten (ami nyáron nem alacsony) órákig tárolt készételek (tehát a megfőzött, lesütött is) nagy veszélyforrást jelentenek. A gyümölcsök, saláták, sütemények, fagylaltok, a víz, a belőle készült jégkocka ugyancsak gyakori okozója a megbetegedéseknek. Ha a csapvíz nem biztonságos, márpedig nagyon sok országban nem az, mindenképp vigyünk vízforralót vagy fertőtlenítésre alkalmas szert az útra. A legjobb, persze, ha palackozott vizet veszünk – és használjuk inkább azt még fogmosáskor is. Szappant, kéztörlő és kézfertőtlenítő kendőt ugyancsak praktikus betenni a poggyászba. Már a wc-ülőkékre is kapható eldobható, higiénikus eszköz.
Alulról ne együnk!
Az ételt csak tiszta, alaposan megmosott kézzel hasznos megfogni vagy tiszta szalvétával. Ha rosszak a higiénés viszonyok, az evőeszközt is hasznos áttörölni. Az ételnek a tányérral érintkező alsó rétegét hagyjuk inkább ott! A biztonság kedvéért inkább csak meghámozható gyümölcsöt adjunk a gyereknek főleg. Utcán át árult, előre szeletelt gyümölcsöt vagy gyümölcslevet, amit nem a szemünk láttára bontanak fel, nem ajánlatos venni.
A főtt tojás biztonságos, de a rántotta kevésbé, egész egyszerűen azért, mert nem tudhatjuk, jól átsült-e. Egyes halak, kagylók még sülve is mérgezőek lehetnek. A mi emésztőrendszerünk ráadásul nincs hozzászokva a tenger gyümölcseihez – jobb félni, mint megijedni, bármilyen csábítóak. Már előzetesen praktikus tájékozódni arról, hogy az adott országba beutazáshoz szükséges-e, javasolt-e védőoltás beadatása, illetve betegségmegelőző célzattal gyógyszer szedése.Ha mégis bekövetkezett a hasmenés, hányás vagy a láz, súlyosabb esetben orvoshoz kell fordulni. Már az első tünetek megjelenésétől fontos a folyamatos folyadék- és sópótlás.
A következő recept alapján viszonylag gyorsan „visszapótolhatók” a szervezetbe az elveszített anyagok: egy kávéskanál só, hat kávéskanál cukor egy liter vízben feloldva. Minden hasmenés és hányás után 1-2 decit célszerű inni belőle.
Ha a kicsi bőre ráncosodik
Ha kisbabánk bőre elkezd ráncosodni, száraz tapintású lesz, a szeme karikássá, a nyelve szárazzá válik, azonnal gondoljunk a súlyos kiszáradásra. Mindenképpen előzzük meg ezt az állapotot fokozott folyadékpótlással, itassunk vele (palackozott) vízben oldódó ásványisó-keveréket (arányokat lásd fentebb), és ha súlyos folyadékvesztésre gyanakszunk, azonnal forduljunk orvoshoz!
Vannak olyan gyerekek, akik a hosszú autóutat jól tűrik, elfoglalják magukat vagy (a legjobb esetben) alszanak. Na de, ismerünk olyan kicsiket és nagyobbakat, akik egy percre sem tudnak nyugton maradni. Ők még a vezetőt is igencsak zavarhatják és kifejezett veszélyhelyzetet jelenthetnek. Ezért jobb inkább éjjel utazni a gyerekekkel, amikor a természetes fáradtság elnyomja őket…
Ha szerencsénk van, elalszik
Az utazás előtt ellenőrízze a gyerekülést! Ha ugyanis kényelmetlen, a gyerek nem érzi magát komfortosan, nyűgös. Az a legjobb, ha az egyik szülő hátul ül a gyerekkel – elegendő mennyiségű játék társaságában. Enni-innivaló legyen a kezünk ügyében! A gyakorlott szülő tudja, hogy a tele pocak álmosít… Nagyobbaknál jó szolgálatot tesz egy érdekes CD…mese, hangoskönyv, gyerekzene… Az állandó kanyarokat, magasságbeli különbségeket, gyakori sebváltásokat, vagy az utazási betegséget a gyerekek kiváltképp rosszul tűrik. Legyen nálunk megfelelő mennyiségű zacskó, papírtörülköző. Utazás előtt pedig ne tömjük meg a gyereket nehéz, zsíros étellel!
Repülővel utazni gyors és kényelmes – cserébe a repülőtéren kell végigcsinálni akár időigényes folyamatokat. Erre azért gondoljunk! Meg arra is, hogy a fülzúgás ijesztő lehet… Felszállásnál és a leszállás előtt ne felejtse odaadni a kicsinek a cumiját – nem fog búgni a fülecskéje.
Akárhová akármilyen eszközzel akármekkora gyerekkel utazunk, ne feledkezzünk meg az útipatikáról (a legjobb, ha gyógyszerésszel állíttatjuk össze)! Ő biztosan nem fogja kifelejteni a lázmérőt és lázcsillapítót, a szúnyogriasztó sprayt vagy krémet, ragtapaszt, kullancskiszedő eszközt, a hányinger elleni orvosságot. A nagyobb gyerekekkel könnyebb lehet a dolgunk, de egy biztos: amit ki nem állhatnak, az a mozdulatlanság, hiszen tele vannak energiával. Amikor és ahol csak lehet: hadd nyargaljanak egyet! Nekünk is könnyebb lesz.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)