A terhesség előrehaladottságától függően lehet, hogy alig lesz változás az elmúlt évek kikapcsolódásai és az idei között, de lehet, hogy gyökeresen megváltozik.
Az első hónapokban a rosszullétek okozhatnak problémát, emiatt elképzelhető, hogy nem is lesz kedvünk kimozdulni otthonról. Ha gondtalan az első időszak, akkor viszont az elmúlt nyarakat idézheti a pihenés, nem lesz sok változás.
A középső szakasz többnyire teljesen problémamentes, ilyenkor a legfelszabadultabb a kismamák zöme.
Az utolsó harmadban már célszerű olyan helyre menni, ahonnan gyorsan visszaérhetünk a kiválasztott kórház körzetébe.
A szülés előtt 4 héttel már nem ajánlott az utazás.
Az utazás megtervezése előtt célszerű egyeztetni a nőgyógyásszal, nehogy pont a nyaralás időszakára essen néhány kötelező vizsgálat.
Az úti patikának tartalmaznia kell a szokásos láz-és fájdalomcsillapítón, fertőtlenítő szeren, hasmenés gátlón kívül a rendszeresen szedett vitaminokat, folsavat, magnéziumot (lábikra görcsök, hasi keményedés ellen), savlekötőt, szúnyogriasztót, leégés esetén használatos kenőcsöt.
A megfelelő napfény-védelem mindig fontos, de várandósan különösen. Magas faktorszámú krémek használatával, kalap viselésével megelőzhető a leégés. 11 és 15 óra között a nap rendkívül erősen tűz, ilyenkor célszerű a szálláshelyen maradni. A közvetlen napfény helyett egyébként is inkább a szórt fény ajánlott. A hormonális változások miatt kismamáknál könnyebben kialakulhat májfolt, napallergia. Ezek elkerülésére is megoldást jelent, ha nem tartózkodunk sokat a napon, és árnyékban is használjuk a naptejet.
Autós utazás esetén jólesik időnként megállni, átmozgatni a végtagokat.
A buszos kirándulások ezért nem a legalkalmasabbak kismamáknak, hiszen nem valószínű, hogy a többi utas hajlandó lenne a várandós anya igényeihez alkalmazkodni. Az ülések közötti szűk hely miatt sem nevezhető jó megoldásnak.
A vonat elméletben kényelemes lenne, és a mozgáslehetőség is adott, de ismerve a hazai viszonyokat, mégsem ajánlott.
A repülőút nem javasolt a nyomáskülönbség miatt a veszélyeztetett terheseknek, vérzés, görcsök fordulhatnak elő. Problémamentes várandósság esetén semmi akadálya, de érdemes rákérdezni a légitársaságnál, kérnek-e orvosi igazolást a felszállás előtt.
Bármelyik formáját választjuk is az utazásnak, a folyamatos folyadékpótlásról gondoskodni kell. Erre az ásványvíz, és a koffeinmentes tea a legalkalmasabb. A hosszú ücsörgés miatt megnő a vizesedés veszélye is. Masszírozással, bokakörzésekkel, a láb felrakásával segíthetünk a gondon.
Külföldi út előtt mérlegeljük hogy megfelelőek-e a higiénés viszonyok, kell-e oltást beadatni indulás előtt. Egyes oltások veszélyesek lehetnek az anyára és a babára is.
Vízparti nyaralás során figyelni kell arra, hogy a túl hideg, és a túl meleg (30 foknál melegebb) víz görcsöket okozhat. Kerülni kell a kétes tisztaságú, és a kémiai anyagokat tartalmazó vizeket is. Az erősen klórozott vizű strandok látogatása sem ajánlott. A tiszta természetes vizek, és azok a fürdők, ahol babaúszást is szerveznek, tökéletesek lehetnek. A 30. hét előtt nyugodtan lehet úszni, fürdeni. Később a méhszáj esetleges nyitottsága, és az ezzel járó fokozott fertőzésveszély miatt nem javasolt.
Akármilyen emlékezetes volt is a tavalyi kerékpártúra, vagy a lovas kirándulás, terhesen a legsportosabb anyukának sem kellene megismételni. Nem kell mellőzni a mozgást, de a hirtelen testhelyzetváltozással járó, és a veszélyes sportokat kerüljük.
Mindenki ismeri a saját képességeit, erőnlétét, ennek tudatában biztosan talál megfelelő sportot, amennyiben igényli.
Gondtalan kikapcsolódást, jó pihenést minden kismamának!
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)