Minden évben elhatározod, hogy idén más lesz. Idén nem fogsz rohanni, idén nem fogod kényszernek érezni, hogy a lakás ragyogjon, idén nem stresszelsz az ajándékokon, és idén minden nyugodt, kellemes és békés lesz. Aztán mégsem így alakul.
Valóban erről szól a karácsony? Vagy egészen másról?
Ranschburg Jenő egy interjúban számos hasznos gondolatot fogalmazott meg, amit minden édesanyának érdemes lenne megfogadnia.
1.Ne egy este akarj bepótolni mindent!
A karácsony az elmúlt évtizedek alatt vallási ünnepből a család ünnepe lett. Közel hozza az embereket, segíti az egymásra figyelést. Ranschburg Jenő szerint néhol azonban nem csak pozitív érzelmek kötődnek az ünnephez. Sajnos sok családban ilyenkor próbálják bepótolni mindazt, amit az év folyamán elmulasztottak. Olyan, mintha a karácsony a bűntudat ünnepe is lenne. A fa alá kerülő ajándékok értéke próbálja feledtetni a sok vitát, feszültséget és elszalasztott közös pillanatot.
Ne csak egy estére koncentrálj. Ne az anyagi lehetőségeid határozzák meg a szereteted mértékét. A gyermek nem csupán a tárgyaknak örül, őt az teszi a legboldogabbá, ha figyelsz rá. Figyelj rá minden nap egy keveset, így az év végére ez szépen lassan összeadódik, és nem kell az önvádaskodás csapdájába esned.
2. Ne a reklámokból ajándékozz!
A neves pszichológus szerint a reklámok sok esetben arra céloznak, hogy a gyerek kizsebelje a szüleit. Listákat írjon, követeljen. Ezzel az a baj, hogy nem csak a gyermek lelkében torzítják el az ünnepet, hanem összeugrasztják az egyes generációkat is. Azt sugallják, hogy a gyereknek kell irányítani a szüleit.
3. Az ajándék nem tárgy, hanem gesztus!
Sokan reklámok alapján ajándékoznak. Ennél már csak az rosszabb, ha valaki pénzt ad egy gyermeknek. Ranschburg Jenő szerint ez olyan, mintha azt sugallnánk neki, hogy nem akarunk vele törődni, törődjön ő magával.
Az ajándékozás lényege, hogy örömet szerzel. Légy a gyermekeddel egész évben, figyeld meg, ismerd meg őt, és akkor nem fog gondot okozni az ajándék kérdése. Mivel foglalkozol vele, ezért tudni fogod, hogy mire vágyik, milyen gondolatai vannak, mivel foglalja el magát szívesen. Ezt a gyermek is érezni fogja.
4. Nem a pénz hiánya rontja el az ünnepet!
Régen sem voltak gazdag ajándékok, mégis a szüleink úgy emlékeznek vissza az ünnepekre, hogy meghitt és szeretetteljes napok voltak. Azért, mert együtt voltak. Együtt örültek az alufóliába csomagolt diónak, a fán meggyújtott egy szál gyertyának és annak, hogy közösen énekeltek.
A pszichológus szerint az ünnep szépségét nem a fa alá helyezett ajándék értéke adja. Fontos lenne, hogy a szülők akkor is figyeljenek a gyermekükre, ha éppen nincs semmi probléma velük. Ne csak akkor gyakorolják anyai vagy apai szerepüket, ha fegyelmezni kell. Pont ezzel tanítják meg ugyanis a gyermeknek azt, hogy a figyelem csak akkor irányul rá, ha rosszalkodik. Ezt már nagyon pici korban is észreveszik.
Kép forrása: Jonathan Borba fotója a Pexels oldaláról
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)