Nem támogatja az iskolaőrség létrehozását a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) – áll a szervezet MTI-hez eljuttatott keddi közleményében. Mint írják: „az erőszaknak, így az iskolai agressziónak minden formáját elutasítja a PSZ, és egyetért azzal, hogy a pedagógusok csak nyugodt légkörben tudnak nevelni és oktatni, ez szolgálja a diákok érdekeit is. Az iskolai agresszió megfékezésére a megelőzést, az ezt segítő szakemberek alkalmazását tartják azonban a leghatékonyabbnak, ezért elutasítják az iskolaőrség létrehozására tett törvényjavaslatot.”
Problémák az iskolaőrséggel
Az konkrét törvényjavaslat meglátásuk szerint számos hiányossággal küzd:
- Nem állapítható meg, hogy ki és mi alapján dönti el, hogy egy intézményben szükséges-e az iskolaőrség alkalmazása.
- Nem tudni, ki és milyen jogkörben jogosult az együttműködési szerződés aláírására.
- Tisztázni kellene, hogy milyen lesz a kapcsolattartás az iskolaőr és a munkáltatója, valamint az oktatási intézmény vezetője és alkalmazottai között. „Feltételezhetően az intézményvezetőnek semmilyen beleszólása nem lesz az iskolaőrök munkájába.”
- Nem egyértelmű, hogy az iskolaőr jogosult-e a pedagógus elleni fellépésre, illetve beleavatkozhat-e a diákok közti konfliktusokba.
Véleményük szerint az erőszak problémáját inkább minden nap elérhető iskolapszichológusok, fejlesztőpedagógusok és gyógypedagógusok bevonásával lehetne kezelni, így ezen szakemberek létszámának növelésére lenne szükség. Fontos volna, hogy a nehéz körülmények között végzett munka fogalma ne településhez legyen kötve, hanem ahhoz, hogy mennyi hátrányos illetve halmozottan hátrányos helyzetű tanuló jár az iskolába.
„A pedagógiai asszisztensek - akiknek létszámát szintén emelni kell - segíthetnek a konfliktusok korai felismerésében, a tanulási kudarcok leküzdésében partnerei lehetnének a pedagógusoknak.” – áll az az érdekvédelmi szervezet közleményében. Ugyanígy fontosnak tartanák a gyermekvédelmi rendszer felülvizsgálatát, a szociális munkások és családvédelmi dolgozók szorosabb együttműködését a pedagógusokkal.
Mint korábban mi is megírtuk: a kormány az elharapódzó tanárbántalmazási esetek megfékezése érdekében iskolaőrség felállítására nyújtott be törvényjavaslatot. A leginkább nyugalmazott rendőrökből toborzott iskolaőrség akár bilincs, gumibot és testi kényszer alkalmazására is jogosult lenne a pedagógusukat bántalmazó diákok elleni fellépés során. A javaslat tartalmazza azt is, hogy a jövőben 12 éves kortól lehessen büntethető az, aki hivatalos személyre – például tanárra vagy iskolaőrre – támad.
Kapcsolódó cikkeink:
- Kényszerítő eszközöket is használhatnak a jövőben az iskolaőrök
- A jövőben 12 éves kortól lesz büntethető, ha valaki a tanárára támad
- Elvennék a családi pótlékot az erőszakos diákok szüleitől
- Az iskolából sokat hiányzó gyerek családja nem kaphat támogatást
Kép: Utility_Inc / pixabay
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)