A könyv írónői szerint szépséghibás minden lány, akinek szőrös a karja, lába, arca! Ezenkívül az sem mindegy, hogy kinek miként van szedve a szemöldöke, illetve már most célszerű elkezdeni a ránctalanítást is!
A biológia tankönyvek megújítására azért került sor néhány évvel ezelőtt, mert hiányzott belőlük az ún. egészségtan modul. Ehhez tartozik a Szépségápolás címszó alatt futó olvasmány is, amely kozmetikai tanácsokat osztogat a 14 éves lányoknak. Azt, hogy mindennek mi köze van az egészséghez, vélhetően csak a könyv írónői tudják.
A könyv szerint ideális, hogy a nyolcadikos lányok gyantázzák, epilálják magukat, erről még illusztráció is készült. Mellesleg az is jó ötlet lehet, hogyha a lányok vegyszerrel kiszőkíttetik a szőrzetüket.
Az olvasmány további részében azt is bemutatják az írónők, hogy milyennek kell lennie az ideális szemöldöknek. A túl hosszú, vagy rövid változatok nem jók, a nem szedés pedig egyenesen elfogadhatatlan, sugallja a könyv. Arra azonban nincsen alternatíva, hogy azok a fiatalok mit csináljanak, akiknek eleve túl rövid a szemöldökük, vagy nincs elég szőrük, hogy a tökéletesnek kikiáltott formát elérjék.
A könyv szerint a szépségápoláshoz hozzátartozik a smink is, anélkül vélhetően ápolatlannak tűnnek a nyolcadikos lányok. Az írónők úgy gondolják, hogy 14 évesen sminkkel menni az iskolába teljesen elfogadható, sőt a szempillaspirál használatát még be is mutatják. Arra azonban nem adnak tippeket, hogy például a „nem tökéletes szemöldökű” lányok használhatnak szemöldökceruzát, hogy kijavítsák a „természet hibáját”.
Fontos még az is, hogy már ifjú serdülőkorban felvegyék a lányok a küzdelmet a gravitációval, és arckrémekkel masszírozzák magukat, hogy ne legyenek ráncosak. A szövegben nem esik szó arról, hogy ezen kozmetikai feladatok finanszírozása kinek a dolga, illetve hogy a lányoknak egyeztetnie kellene mindezekről a szüleikkel is.
Látván ezt az olvasmányt, a kérdés csak az: Hogyan hatnak mindezek a tanácsok a fiatal lányok énképére? Serdülőkorban a külsőségek, a kortársak véleménye rettenetesen sokat nyom a latba a kamasz közösségekben. Legyen szó akár a fiúkról, akár a lányokról, senki sem tudja függetleníteni magát attól, hogy a társaik mit gondolnak róla.
Amint a gyerekek elolvasták a Szépségápolás című írást, óhatatlanul is mindenki azokra a lányokra fog gondolni, akik valamely testrészükön szőrösek, vagy szőrösebbek, mint a többiek. Ez pedig cikizésre, csúfolódásra, a „problémával küzdő” illető kinevetésére adhat okot. Mindez pedig önbizalomhiányhoz, vagy akár egy egész életre szóló lelki sebhez, sőt, még öngyilkossághoz is vezethet!
Ahelyett hát, hogy a biológiai tankönyvben a születésünktől adott, természetes emberi tulajdonságok lennének feltűntetve, az írónők inkább egy általuk ideálisnak ítélt állapotot mutatnak be, és kényszerítenek rá a fejlődésben lévő fiatalokra. Aki pedig nem követi a könyvben megjelölt normákat, azt meg is bélyegzik.
Szerintünk inkább ők a szépséghibások!
Képek: facebook.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)