A képen valójában Hannes B. látható, ahogy azt a puketi kórház honlapja is igazolja. A svéd kisfiú képe már a katasztrófát követő első napokban megindult a világhálón, és egyre nagyobb sebességgel terjed. Hannes apját már december 29-én sértetlenül megtalálták a kórházban, azóta mindketten hazatértek Svédországba.
Sokan kérdezték maguktól: tényleg lehet segíteni vagy csak egy rosszízű tréfa áldozata lettünk. Ebben az esetben mindkét kérdésre nemmel kell felelni. A gyermek valóban a cunami sérültje volt, de rég azonosították.
Több külföldi lappal együtt a NOL is felhívja olvasói figyelmét arra, hogy ne továbbítsanak ilyen típusú leveleket. Egyrészt az érintett országok kórházai és az ott tevékenykedő nyugati szakemberek professzionálisan kezelik az eltűntek utáni kutatást, másrészt mert az azonosítatlan eredetű e-mailek mögött sajnos csalók is meghúzódhatnak. Lapunk is közzétette azon magyar segélyszervezetek elérhetőségét, amelyeken keresztül valóban azokon lehet segíteni, akik szenvednek.
AZ FBI óv a dél-ázsiai katasztrófával visszaélő internetes csalóktól
Az indiai-óceáni szökőár-katasztrófával visszaélő internetes csalókra figyelmeztet az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI).
A The New York Times csütörtöki beszámolója szerint az FBI-hoz érkezett panaszok szerint szélhámosok e-mailben kérnek pénzt a cunami áldozatainak a támogatására, illetve segélygyűjtő honlapokat helyeztek el az interneten, amelyek vírussal fertőzik meg a segítőkész emberek számítógépet. A dél-ázsiai térségen eltűnt hozzátartozóikat az interneten is kereső családoknak ismeretlenek segítséget ajánlanak fel megfelelő javadalmazás ellenében.
Az FBI leszögezte, hogy a legerélyesebben fellép azok ellen, akik visszaélnek az együttérző emberek jóindulatával. A kéretlen internetes megkeresések egy része feltűnően hasonlít azokhoz a világhálón keringő csaló e-mail üzenetekhez, amelyeket gyakran Nigériával hoznak kapcsolatba. A feladók ezekben segítséget kérnek nagy összegek visszaszerzéséhez, amelyeket úgymond a kormány jogtalanul eltulajdonított, és a banki számlák adataiért, az Amerikában személyazonosításra szolgáló társadalombiztosítási számért és más információért cserébe részesedést ígérnek a pénzből. Ennek egyik változata szerint Miss Helennek, Szomália hercegnőjének "egész faluját", és minden hozzátartozóját elpusztította a szörnyű szökőár. Helen hercegnő 40 százalékos jutalékot ígér azoknak, akik kisegítik, mivel 2,4 millió dolláros családi vagyonát éppen a tengerrengés előtt küldték Spanyolországba.
Az FBI internetes bűnözési panaszirodája szerint 2004-ben 125,6 millió dollárt csaltak ki áldozataikból internetes szélhámosok. A panaszok 61 százaléka hamis internetes árverésről szól. Az FBI-nak jelentett 10 leggyakoribb 10 csalás között szerepelt a nigériai e-mail. A lapban idézett egyik szakértő szerint nem meglepő, hogy a csalók rögtön ki akarják használni a cunamit. Ugyanez kezdődött el 2001. szeptember 11-én alig néhány órával az egyesült államokbeli terrortámadások után.
forrás: www.nol.hu