De milyen a jó apa?
Ahogy tökéletes anya sincs, úgy tökéletes apa sem. Az apának is ősidők óta megvan a szerepe. Egy olyan szerep, amely a gyermek életére óriási hatással van. Az apa a védelmező, az erős, a bátor, akit utánozni akar a gyerek.
A kislány és az apa: a hercegnő és a hős
A lány életében az apa az első férfi, kvázi a lovag. Az apa is hercegnőként bánik a lányával, védi, oltalmazza, kényezteti. Ez nem véletlen, hiszen a kislány gyengesége, érzékenysége felébreszti benne az ősi ösztönt. De a lányban már ott rejlik a női lét játékossága, amivel megzabolázza apját, játékos flörtöléssel az ujja köré csavarja. Az apa nem is akar, és tud ez ellen tenni.
A lánynak az apa az etalon férfi. A későbbiek során hozzá méri a fiúkat, az apát keresi a férfiakban. Pszichológiailag bizonyított tény, hogy gyakran választ olyan férjet a lány, amilyen az apja volt.
Jellemző, hogy az apák nehezen engedik el a lányukat. Amikor a lány más férfi után kezd érdeklődni, gyakran féltékeny lesz az apa, hiszen eddig ő volt az egyetlen férfi a leány életében. Ez a féltékenység egészséges, egy idő után el is múlik, mivel ráébred az apa, hogy jöhet bármilyen férfi, akkor is ő marad lányának az első számú védelmezője.
A kisfiú és az apa: a haver, de vetélytárs is
A fiú és az apa vetélkedése már a gyerek születéskor elkezdődik. Az apának meg kell osztozni az anyán, a nőn. Ez is egyfajta egészséges vetélkedés, ami a gyereket arra sarkallja, hogy tanuljon az apjától és elsajátítsa a mintákat, amikkel szolgál neki. A férfiak nagyon jó barátsága mellett mindig fenn áll a vetélkedés ősi ösztöne. A gyermekben az apa saját magát látja újra élni, újra felnövekedni, ezáltal pedig egy új esélyt kap arra, hogy korrigálja a saját életét. Utat mutasson a fiúnak, mit tegyen másként, jobban.
A fiú az apjától tanulja meg azt is, hogyan kell a nőkkel bánni, tőle sajátítja el a nők tiszteletét és rossz esetben a nők megvetését is.
A gyerek egészséges fejlődésében releváns szerepe van az apaképnek. Ezért illik megemlékeznünk az anyák mellett az apákról is.
Ki a jó apa?
Az a jó apa, aki már a fogantatástól megéli az apaságot. Segíti az áldott állapotban levő feleségét, majd együtt ápolja, gondozza vele a kicsit.
Tisztelettel bánik az anyával, az asszonnyal.
Gyengéd a feleségével, jelezve azt, hogy a szülőknek szükségük van a bizalmas együttlétekre.
Időt szakít a családjára, megosztja velük gondjait, és a család gondjait is a nyakába veszi.
Szabadidejéből sokat tölt a gyerekekkel, közös programokat szervez velük.
Odafigyel a gyerek gondjaira, érzelmi problémáira, tanácsokat ad, meghallgatja csemetéit, ha kell, megdorgálja.
Olykor átveszi az anyától a háztartás és gyermeknevelés gondjait, engedi a nőt is fellélegezni.
Segít a házimunkában, példát mutatva ezzel a gyerekeknek. Nem utolsó sorban pedig prezentálva, hogy ő igazi férfi, mindig vannak rejtett energiái.
Bátorítja a gyerekeket a problémákkal való megküzdésre. De ha kell, megvédi őket.
Nem szégyelli az érzelmeit, kimutatja azokat.
Egyenrangú szülő, aki igyekszik megteremteni az egyensúlyt a családban.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)