A házimunka fontossága gyerekkorban
"Életünk szakmai sikere abból származik, hogy elvégeztük-e a házimunkát"
Állítja Julie Lythcott-Haims, a Stanford Egyetem dékánja. Szerinte két dolgon múlik, hogy valakinek boldog és sikeres legyen az élete: a szereteten és a munkakedven. A munkakedv megismerését pedig nem lehet elég korán kezdeni. Vekerdy Tamás pszichológus is gyakran hangoztatta, hogy a gyerek számára azok a legjobb játékok, amelyek a hétköznapi élet tárgyai, csak kicsiben. Anyának nagy konyhája van, a babának kicsi. Anyának nagy seprűje, lapátja, locsolókannája van, a babának meg kicsi. A totyogók nagyon szeretik utánozni a szüleiket, így örömmel törölgetnek velünk port vagy mossák fel velünk a padlót.
Ellenben, ahogy Harvard Gazette egy tanulmányában írja: ”Ha a gyerekek nem mosogatnak, az azt jelenti, hogy valaki más teszi meg helyettük. Így nem csak a munkától mentesülnek, hanem attól, hogy megtanulják, hogy vannak feladataik, amiket el kell végezni, ezáltal is segítve egymást.”
Vagyis ha éppen kímélni szeretnénk a gyerekünket, mert amúgy is leterhelt már önmagában attól, hogy kamaszodik, ráadásul sok leckéje van, és még külön tanárhoz vagy bármilyen különórára is jár, akkor azzal, hogy tehermentesítjük a házimunka elvégzése alól, azzal nem segítünk, inkább ártunk. Szakemberek azt javasolják, hogy inkább menjen kevesebb különórára a gyerek, de a házimunkából mindenképp vegye ki a részét, mert ez a felnőtt életére is nagy hatással lesz. Az egyensúlyra azért törekedni kell: semmiképp ne terheljük őket túl.
Ezért lesznek sikeresebb felnőttek, akik kiskorukban segítettek
cottonbro fotója a Pexels oldaláról
Az lowai állami egyetem kutatói szerint azok a gyerekek, akik 3-4 éves koruktól végeztek házimunkát:
- jobb iskolai eredményeket érnek el
- jobb családi és baráti kapcsolataik lesznek, hiszen megtanulják, hogyan végezzék el egy közösségen belül az adott feladatokat
- megtanulják a munka értékét és azt, hogy ha valamire szükségük van, azért meg kell dolgozni
- bátrabbak, nagy motivációval rendelkeznek, hiszen már egész fiatalon felelősséget vállalnak
- elégedettebbek lesznek az életükkel
- nagyobb sikereket érhetnek el az életben
Így vezesd be a gyereket a házimunkába
Gustavo Fring fotója a Pexels oldaláról
Kezdetben apró feladatokat adjunk a gyereknek, játékos formában.
- Végezzük együtt a házimunkát, például csináljunk rendet közösen a gyerekszobában és közben énekeljünk. Ebéd előtt terítsük meg együtt az asztalt, ebéd után szedjük le.
- Válogassuk szét a szennyest színek szerint!
- Tanítsuk meg, hogy kell csipesszel rögzíteni a ruhákat a szárítókötélre!
- Álljon egy kisszékre és nyugodtan segítsen a mosogatásban.
Ne törődjünk vele, ha az elején többet hátráltat, mint segít, és azzal sem, ha az egész ruhája vizes lesz. Cserébe ugyanis megtanulja, hogy milyen felelősséget vállalni valamiért, hogy a családi életben aktívan részt kell venni, és erősödik a segítőkészsége is.
Így pedig mire a kamaszkorba léptek, addigra a házimunka természetes lesz számára. Ellenben ha csak nagyobb korában kezded tőle elvárni, hogy besegítsen, akkor nem csoda, ha elhúzza majd a száját, és semmire sem lesz hajlandó. Sokkal egyszerűbb kicsi korától kezdve erre nevelni, mint utólag rászoktatni a házimunkára.
Olvasd el ezt is: Házimunka három évesen? Mégis mire jó?
Indexkép: cottonbro fotója a Pexels oldaláról
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)