Mindenki szeme láttára?
Még nem volt gyerekem, amikor egy séta alkalmával azt láttam, hogy egy apuka a játszótér kellős közepén lehúzza kislánya harisnyáját, felhajtja a szoknyáját, magasba emeli a gyereket, aki mindenki szeme láttára pisil a levegőben. Megmondom őszintén, hogy ezt nagyon furcsának találtam. Aztán megszületett a kisfiam, és rájöttem, hogy bizony néha adódhatnak kellemetlen helyzetek, főleg a szobatisztaságra szoktatás időszakában.
Csorba Katalin protokoll szaktanácsadó azt mondja, fokozatosan rá lehet szoktatni a gyerekeket arra, hogyha már nem pelenkát használ, akkor szóljon, ha pisilnie kell. Sajnos azonban ebben az időszakban gyakran nem tudnak időben jelezni.
Anete Lusina fotója a Pexels oldaláról
”Gyerekkorban az ember még nem nehezményezi annyira, ha a mosdóhasználat közbeni privát szférája sérül. Tehát adott esetben mérlegel a szülő, hogy pisis, kakis lesz-e a nadrág, vagy ott helyben lehúzza a kislány harisnyáját vagy a kisfiú nadrágját és segít neki abban, hogy el tudja végezni a dolgát. Ezek az élethelyzetek a kisgyerekkorral együtt járnak, pláne akkor, amikor pelenkáról szoktatják le a kicsit, de még nem tud időben szólni. Nyilván érdemes ezeket a jeleneteket kerülni, de úgy gondolom, hogy ezek nem olyan megbotránkoztató dolgok, hiszen ez bármelyikünkkel előfordulhat.” – árulja el a szakértő.
Bokorban nem higiénikus!
A lakóhelyünkön nagyon sok játszótér van, mégis ezek közül csak egy rendelkezik saját WC-vel. Ha pedig nincs WC, akkor valahogy másképp kell megoldani azt, ha a gyerekünknek pisilnie vagy kakilnia kell. B tervként szóba jöhet egy közeli cukrászda vagy étterem, de ez sem jelenthet mindig megoldást. A játszóterek közelében levő vendéglátóhelyek ugyanis nem biztos, hogy szívesen veszik, hogyha nagy tömegekben oda hordják be a szülők a gyerekeket mosdót használni. Csorba Katalin protokoll szaktanácsadó azt mondja, bár sok szülő ilyenkor a bokorba küldi gyermekét, ez egyáltalán nem higiénikus.
Allan Mass fotója a Pexels oldaláról
”Nagyon sokszor látom én is játszótéren, hogy a szülők beküldik a gyerekeket a bokorba pisilni, ami persze praktikus megoldásnak tűnhet, de valójában abszolút nem higiénikus. Hiszen lehet, hogy egy másik gyereknek pont oda fog begurulni a labdája vagy a játéka és gyakorlatilag bele fog tapicskolni az előző gyerek által otthagyott pisibe vagy kakiba.” – hívja fel a figyelmet Csorba Katalin.
Ráadásul, mint mondja, senki sem szeretné, ha a gyereke pont a játszótéren szedne össze valami fertőzést, ezért erre mindenképp érdemes odafigyelni.
Mobil bili
Joggal merül fel a kérdés, hogy akkor mégis hogyan oldjuk meg ezt a problémát? A szakértő erre a mobil bilit javasolja, ami egy kis papírkeretből áll, belsejében egy nejlonzacskóval.
”Azt gondolom, hogy nagyon praktikus megoldás lehet a mobil bili, hiszen ennek köszönhetően a gyerek bárhol el tudja végezni a dolgát. Ha szükség van rá, akkor a szülő gyorsan felállíthatja neki. Ez azért is előnyös, mert nem piszkítjuk vele össze sem a játszóteret, sem pedig annak környezetét. Használat után pedig ki lehet dobni egy szemetes kukába.” – hangsúlyozza a protokoll szaktanácsadó.
Hozzáteszi, hogy szerinte ez a legkulturáltabb megoldás.
Markus Baumeler képe a Pixabay-en
”Ugyanúgy, ahogy teszünk be a gyereknek innivalót, rágcsálnivalót, vagy váltóruhát, ugyanúgy lehetne ennek az alapcsomagnak a része az is, hogy bepakoljuk ezt a mobil bilit. Ezáltal kevesebb kellemetlen eseménnyel szembesülünk majd a játszótéren.” – emeli ki Csorba Katalin.
Így tegyük tisztába a játszótéren!
A szakértő arra is kitér, hogyha a még pelenkás gyerekünket szeretnénk tisztába tenni a játszótéren, azt célszerű elvonulva, egy félreeső padon, vagy akár a babakocsiban elvégezni. Semmiképp nem ajánlja, hogy a földre fektessük a babát, nehogy a szél valamit odafújjon a fenekéhez vagy koszos legyen.
StockSnap képe a Pixabay-en
Indexkép: StockSnap képe a Pixabay-en
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)