Sokakban keltett ellenérzést, amikor a múlt héten kiderült, hogy a Városligetben felbukkant egy szobor: terpeszben ülő, meztelen férfialak, a lába között erektált pénisszel. Szmrecsányi Boldizsár szobrász Csillagnéző című alkotásának feltűnéséről a Városliget barátai Facebook-oldal adott először hírt, azóta bejárta a sajtót. Az eredeti poszt alatt háromszáznál is több hozzászólás gyűlt össze, köztük rengeteg elítélő: vannak, akiknek a szoborral magával van bajuk és vannak, akiknek a helyszínválasztással.
A Csillagnéző a gyerekek egyik kedvenc budapesti helyének számító Városligetbe került, de annak egy olyan részére, amely távolabb esik a játszóterektől: a Műcsarnok előtti terület Műjégpálya felőli oldalára. Korábban volt már egyébként közterületen: ahogy a 444 megírta, 2015 nyarán állították fel a felújított Várkert Bazár területén, az Öntőház udvarán. Itt nem maradt túl sokáig, a Budapest Szobrai Facebook-oldal szerint "amilyen csendben állították fel, ugyanolyan nesztelenül el is vitték" 2016 tavaszán.
A szoborügyben az egyik visszatérő aggodalom, hogy milyen hatással lehet a látvány a kicsikre. A gyerekek védelmével foglalkozó szakértők véleménye nem egységes abban, hogy van-e ok tartani káros következményektől.
Az egyik kérdés, ami felvetődhet, és a szakértőket is megosztja, hogy nem nehezíti-e a szexuális abúzusok feltárását, a gyanús esetek tisztázását, ha a gyerekek a Városligetben sétálva is láthatnak erektált péniszt egy szobron. Gyurkó Szilvia, a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány alapítója, az UNICEF korábbi gyermekjogi igazgatója úgy látja, "művészeti kérdésekben művészeti alapon kell döntést hozni", szerinte az abúzusok feltárását nem nehezítik a meztelen, félmeztelen köztéri szobrok. Baj akkor van, folytatta, ha egy gyerek meglát egy meztelen szobrot, kérdéseket tesz fel, de a szülő nem tud, nem akar azokra válaszolni, és ebből a szempontból mindegy, hogy női mell, szeméremtest, vagy férfi meztelenségről van szó, tette hozzá. Gyurkó Szilvia szerint a Csillagnéző esetében inkább az a helyzet, hogy a felnőtteket hozza zavarba az alkotás, és nem szeretnének a gyerekeiknek ennek kapcsán kérdésekre válaszolni, amivel nincs semmi baj, csak akkor erről kellene beszélni.
A témáról való beszélgetéssel kapcsolatos szülői ellenérzéseket említette a Családinetnek óvodapedagógus szakértőnk, Márkusné Vörös Ibolya is: "A szobor véleményem szerint nem olyan köztérre való, ahol sok gyerek is látja. Úgy gondolom, hogy nem fogadná minden ember szívesen ezt a fajta ábrázolásmódot. A szülők többsége sem szeretne e témáról beszélgetni gyermekével séta vagy jàték során."
Frank Orsolya, a Családinet családi kommunikációs szakértő pszichológusa azok közé tartozik, akik - az ilyen nehéz beszélgetések erejében bízva - kevésbé tartják aggasztónak a Csillagnéző kikerülését. "Pszichológiailag nemkívánatos ugyan, de a kisebb bajok közé tartozik, ami ma körülvesz. Igen, jó lenne, ha a gyerekek a saját tempójukban a saját teherbíróképességüknek megfelelően engedhetnék be az élet erősebb tényeit, mint a nemiség vagy a halál... De ez nem mindig adatik meg. Általában azt vallom, hogy amit az élet behoz, elénk dob, azt a szülő dolga okos kommentárral, odaforduló figyelemmel, finom megbeszéléssel bedolgozni a gyerek rendszerébe" - írta.
Szabó Klára pszichológus szakértőnk azt hangsúlyozta: kultúrafüggő, családfüggő, hogy milyen hatása lehet a szobor látványának. Szerinte ahol nem lát meztelen embert a gyerek, ott okozhat szorongást, ha egy tabusított dolog hirtelen megjelenik, főleg, ha az anyukája is fel van háborodva rajta.
A szobrot megnéző gyerek életkora kulcsfontosságú lehet. A Csillagnézőt a többieknél veszélyesebbnek tartó pszichológus, Sebestyén Eszter úgy látja: "a szülő-gyerek kapcsolatban bizonyos életkor alatt nincs helye annak, hogy merev péniszről kelljen beszélgetni, és erre most mindenki rá lesz kényszerítve, aki arra jár". Szerinte ahogy olvasni is betűnként tanulunk meg, ahogy a tananyag is évről évre nehezedik a gyerek életkorának megfelelően, úgy a szexualitással is csak fokozatosan szabadna találkozniuk, a saját tempójukban, azoknak a kérdéseiknek a mentén, amelyeket épp azért tesznek fel, mert elbírják már rá a választ. Ettől fosztja meg őket, ha túl korán kell látniuk olyasmit, ami számukra befogadhatatlan és értelmezhetetlen, magyarázta a pszichológus. Szerinte egy szexuális izgalomban lévő nemi szerv látványa zavarba hozza, megijeszti a kicsiket, és van az az életkor, ami alatt a beszélgetés sem jelent megnyugtató feloldást.
Sebestyén Eszter szerint a gyerekekkel beszélgetve a szexualitás témáját fontos az érzelmi oldaláról megközelíteni. A kicsik először a két nem közti különbségek iránt kezdenek érdeklődni, aztán a baba születése iránt, majd hogy hogyan kerülnek a babák az anyukájuk hasába: ezt még mind meg lehet beszélni az érzelmek felől közelítve, hogy két ember szereti és öleli egymást, az apa testéből egy sejt átmegy az anya testébe. A pszichológus szerint a szexuális izgalom és annak jelei inkább csak tíz éves kor után fogadhatóak be. "A szobor közterületi felállítását gyerek lélektani szempontból nem tudom nem problémásnak látni" - összegezte a véleményét.
Az abúzusügyekre nézve is komoly veszélyt lát Sebestyén Eszter a szobor feltűnésében, mind a bizonyítás, mind a kiderülés szempontjából. A fenyegetést egyrészt abban érzékeli, hogy a szexuális izgalomban lévő nemi szerv gyanúsan pontos ismerete, akár lerajzolása, ami ilyen ügyekben gyakran a kevés bizonyíték egyike, elveszíti a bizonyító erejét, ha egy köztéri szobron bármelyik gyerek megfigyelhet erekciót, nemcsak az, akit szexuálisan bántalmaztak. Az elkövetők pedig könnyen bújhatnak a szobor mögé, mondhatják azt, hogy a gyerek ott találkozhatott már az erekció látványával, tette hozzá.
Másrészt a pszichológus abból a szempontból is veszélyesnek tartja a Csillagnézőnek a családok látogatta Városligetben való felállítását, hogy ez normalizál valamit, ami egy gyerek számára még nem normális: tartani lehet attól, hogy ha köztéren bármikor láthat egy gyerek izgalmi állapotban lévő nemi szervet, akkor nem fogja tudni felmérni, hogy ha ilyet lát élőben is, az nem normális. "Az erektált pénisz látványát semmiképp sem szabadna természetesnek, hétköznapinak beállítani, mert ez sok gyereket akadályozhat meg abban, hogy szóvá tegyék, elmondják egy felnőttnek, vagy segítséget kérjenek, ha valamelyik rokon, családtag, szomszéd, tanár, edző nemi szervét látják olyan állapotban" - magyarázta.
Hogy hol volt a Csillagnéző az elmúlt években, és most ki döntött a Városligetbe helyezéséről, számítottak-e negatív fogadtatásra? A kérdéseinkkel először a zuglói önkormányzatot kerestük, ahonnan azt a tájékoztatást kaptuk, hogy a Városligettel kapcsolatos kérdésekben az állami tulajdonban lévő Városliget Zrt. az illetékes. A Városliget Zrt. ügyfélszolgálatán továbbirányítottak minket a Szmrecsányi-szoborral kapcsolatos kérdéseinkkel a Műcsarnokhoz, illetve a Magyar Művészeti Akadémiához. Elküldtük a megkeresésünket mindkét intézményhez, válasz cikkünk megjelenéséig egyelőre nem érkezett. Amikor megkapjuk, be fogunk számolni róla.
Képek: köztérkép
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)