Anna Bykova nem szégyelli, hogy ő bizony lusta anya. Ez nem azt jelenti, hogy nem csinál semmit, de bizonyos dolgokat, ha egyszerűbb, inkább elenged. Tudja, hogy a gyerekei akkor sem halnak éhen, ha nem tömi beléjük a főzeléket, és a hisztit is könnyebbnek tartja hacsak lehet elkerülni, mint lecsillapítani. Módszerét az An Independent Child or How to Become A „Lazy” Mother (Az önálló gyerek, avagy hogyan legyünk „lusta” anyák) című könyvében foglalta össze.
1. Szobatisztaságra szoktatás
Egyes számú alapelv: Még egyetlen egészséges gyerek sem ment pelenkában iskolába. Kettes számú alapelv: Néhány év, és senkit a világon nem fog érdekelni, hogy másfél vagy három évesen produkált-e a gyerek először valamit a bilibe vagy vécébe.
Anna tippjei:
- Legyen szem előtt a bili, de soha ne kényszerítsd a gyereket, hogy ráüljön vagy rajta maradjon!
- Mindig dicsérd meg, ha a bilin marad, függetlenül attól, hogy sikerült-e bele valami.
- Ültess a bilire egy plüssmackót, és mesélj arról, hogy milyen jó is nagy gyerekeknek való bugyit/alsót hordani.
Kép: Tomisickova Tatyana / shutterstock
2. A hiszti megelőzése
Tartsd észben: sokkal könnyebb a hisztit megelőzni, mint lecsillapítani. Éppen ezért:
- Amihez nem szabad nyúlni, zárd el. Mindenki jobban jár így.
- Gondold végig, melyek azok a tárgyak, amelyeket szülői felügyelettel mégis a kezébe vehet. Ha úgy vizsgálhatja meg az ollót, hogy közben te is ott vagy, lecsillapul a kíváncsisága, megszűnik a sírás, és nagy baj nem fogja érni.
- Ha erre nincs mód, mutass neki gyorsan valami más, érdekesebb dolgot.
- Adj neki választási lehetőséget! Kérdezd meg, a kisautót vagy a babát szeretné-e először visszatenni a helyére? Egy bizonyos koron túl ez a módszer sajnos már nem működik, mert simán rávágja, hogy egyiket sem.
3. A hiszti kezelése
Ha már kitört, próbáld meg valahogy lecsillapítani. Hogy hogyan, a szituációtól és a személyiségetektől függ:
- Jó, ha van valamilyen állandó szertartásotok erre az esetre. A buborékfújásért például minden gyerek odavan.
- Ha ez nem működik, vagy olyan ideges vagy, hogy inkább meg sem próbálod, akkor hagyd a viselkedést figyelmen kívül. Ne zárd be a szobába, de nyugodtan menj odébb, és nyugalmat erőltetve magadra tegyél úgy, mintha észre sem vennéd. (Nem mindenkinél működik, de egy próbát megér.)
Kép: Krakenimages / shutterstock
4. Válogatós gyerek etetése
Nehéz elhinni, pedig igaz: teli hűtő mellett még egyetlen gyerek sem halt éhen. A táplálkozás alapvető emberi szükséglet, így egy bizonyos idő után mindenki megéhezik. Az egész családnak jobb, ha megbízunk a gyerek testének jelzéseiben, és nem diktálunk bele többet, mint amennyit jó étvággyal elfogad – még akkor sem, ha az a mi mércénkkel mérve ijesztően kevés.
Ha késztetést érzel, hogy tömd a gyereket, tedd fel magadnak a következő kérdéseket: Miért fontos ez nekem annyira? Valamilyen rossz, otthonról hozott minta miatt? Engem is tömtek? A szeretetemet akarom kifejezni az erőszakos etetéssel? Vagy a nagymamának akarok megfelelni? (Nagyon gyakori!)
Sok családban segít, ha a gyerek részt vehet a főzési folyamatban. Valószínűleg szívesebben eszi meg a zöldséglevest, ha ő fejthette ki a hozzá a zöldborsót.
5. Így hozd meg a gyerek étvágyát
- Ne adj neki főétkezések előtt nassolnivalót!
- Kerüld a túl sok mesterséges ízesítővel felturbózott ételeket. Aki egyszer hozzájuk szokik, annak már kevésbé ízlenek a természetes ételek.
- Hacsak teheted, ne hordd mindenhova autóval! Sétáljatok, biciklizzetek, töltsetek sok időt a jó levegőt, így az étvágya is hamarabb megjön.
6. A békés altatás
Az altatás sok családban fordul rendszeresen rémálomba: a gyerek tiltakozik, sír, büntetésként éli meg az egészet – ez pedig egy idő után kialakítja benne azt a reflexet, hogy az alvás rossz élmény. Már egészen pici korától alkalmazhatod a következő nyugtató módszereket:
- Ha ficánkol az ágyban, tedd az egyik kezedet óvatosan a combjára, a másikat a vállára. Nem kell erővel lefogni, hiszen egy ilyen gyengéd érintés is sokszor elég a lenyugtatásához.
- Vedd fel a lélegzése ritmusát, ez álomba szenderíti.
- Nagyobb gyereknél az esti mesét olvasd halkan, lassú tempóban, sok szünettel. Az egész hangszíned és előadásmódod azt a célt szolgálja, hogy elálmosítsd őt!
7. Tanítsd meg egyedül elaludni!
Nem, semmiképp nem arra bátorítunk, hogy alvástréningeld, vagy engedd kifulladásig sírni. Léteznek ennél jóval kíméletesebb, az egész családot kevésbé megterhelő módszerek is:
- Adj neki alvós állatot! Ez megkönnyíti az idegen helyen – például nyaraláskor - történő elalvást is.
- Saját ágyba vagy szobába szoktatáskor legyél mellette az első időkben.
- Legyen varázslatos a szobája! Nem kell nagy dolgokra gondolni: egy csomag fluoreszkáló csillag a plafonra biztos, hogy meghozza a hatását.
Kapcsolódó cikkeink:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)