Nadine Van Der Linden klinikai szakpszichológus a Mother.ly oldalon hét olyan jelet sorolt fel, amelyek alapján eldöntheted, jó szülő vagy-e.
1. Gyermeked ki meri előtted fejezni az érzéseit
Gyakran nehéz lenyugtatni a gyermek háborgó érzelmeit. Lehet, hogy ezeket néha nehéz szülőként végignézni, de ha gyermeked képes előtted kifejezni a haragját, szomorúságát vagy félelmét, az annak a jele, hogy érzelmileg biztonságban érzi magát melletted.
Aggasztó azt látni, hogy némelyik gyerek elrejti a szülei élől az érzéseit. Ez igen gyakran utal komoly problémára a szülő-gyerek kapcsolat terén. Ne hallgattasd el ilyenkor a gyereket, ne próbáld elterelni a figyelmét. Inkább figyelj rá oda, és mutass megértést.
„Látom, a falat rugdosod, bizonyára nagyon mérges vagy. Azt mondod, ez azért van, mert a nővéred nem engedi, hogy te is játssz vele” – ha ezt mondod, azzal azt mutatod, hogy tudod kezelni az érzéseit, és megérted a problémáját.
Kép: fizkes /shutterstock
2. Hozzád jön, ha valami bántja
Ha a gyerek hozzád fordul elsőként a problémájával, tudd: jó munkát végeztél. Azt jelenti, hogy egy olyan biztos pont vagy számára, ahová bármikor tud fordulni, ha segítségre van szüksége.
Ösztönözd ezt a továbbiakban is azzal, hogy nyitott füllel hallgatod a gondjait akkor is, ha számodra jelentéktelen apróságnak tűnnek. Ezzel megalapozhatod a nyílt kommunikációt azokra a helyzetekre is, amelyek valódi nehézséget jelentenek majd.
Kép: Stock Rocket / shutterstock
3. Anélkül tud a gondolatairól és az érzéseiről beszélgetni veled, hogy félne a reakciódtól
Ez a nyílt, elfogadó és rugalmas szülő-gyerek kapcsolat egyik jele. Sok szülő akaratlanul is akadályozza a gyerekkel való kommunikációt olyan módon, hogy például túlreagálja a kellemetlen témákat.
Gyakori az is, hogy a szülő olyan sérülékenynek mutatkozik a gyermeke előtt, hogy az inkább nem is terheli a problémáival. Aggasztó, amikor valaki azt állítja, hogy a gyereke a támasza. A szülő a támasz; a gyereknek soha nem lenne szabad annak lennie.
Próbáld meg anélkül elfogadni a gyermeked gondolatait és érzéseit, hogy túlságosan magadra vennéd azokat. Ha szükséged van valakire, akinek kiöntheted a szívedet, egy felnőttet keress erre a célra – ne a saját gyerekedet.
Kép: FLUKY FLUKY / shutterstock
4. Nem kritizálod és nem címkézed a gyerekedet
A jó szülők nem kritizálják a gyerekeiket, és igyekeznek elkerülni az olyan jelzők használatát velük kapcsolatban, mint hogy „rossz”, „szemtelen”, „falánk” vagy „lusta”.
Ha a gyerek felfalta az összes csokit anélkül, hogy megkínálta volna a többieket, a jó szülő a vislekedésre koncentrál: „Kínálás nélkül megetted az összes csokit. A mi családunkban fontos, hogy a testvérek megosztják egymással a dolgaikat. Miért tetted ezt?”
Ez egészen máshogy hangzik, mint az, hogy „Úristen, de falánk vagy, azonnal menj a szobádba!”
Kép: Phovoir / shutterstock
5. Támogatod azokban a dolgokban, amelyek érdeklik, vagy tehetséges bennük
Ha hajlandó vagy támogatni az általa fontosnak tartott dolgokban, úgy fogja érezni, sikerül valamilyen jelentős dolgot elérnie. Ez pozitívan hat rá kamaszként és fiatal felnőttkorában is, kitartásra tanítja, és általa elkerülheti a túlzottan kockázatvállaló viselkedést. Nagyszerű érzés kiemelkedni egy olyan területen, amit szeretünk.
Néha azonban sajnos előfordul, hogy a szülő a saját be nem teljesült álmait akarja a gyerekre ráerőltetni. Csak rossz vége lehet annak, ha azt akarod, hogy a te kedvedért jeleskedjen egy területen, még akkor is, ha kezdetben úgy tűnik, jól alakulnak a dolgok. Ezzel a szülői hozzáállással csak a bukásnak ágyazunk meg, miközben a gyerek felesleges mértékű nyomást és kontrollt él át.
Ha a mi önző ambícióink állnak mindemögött, a gyereknek a saját kudarca mellett még azt a terhet is el kell viselnie, hogy csalódást okozott a szüleinek.
Kép: Fotokostic / shutterstock
6. Korlátokat állítasz, hogy ezáltal megvédd őt
A jó szülők a szükséges korlátok felállításával terelgetik a gyermeküket. A határok és korlátok nélkül élő gyermek bizonytalannak és elveszettnek érzi magát.
Egyik gyerek sem rajong a korlátokért, mégis ez kell nekik, hogy érezzék, szeretik őket. Néhány példa az egészséges szabályokra: időben történő lefekvés, tisztelettudó stílus használata a családon belül, alkoholfogyasztással egybekötött bulik tiltása kamaszkorban.
Kép: Motortion Films / shutterstock
7. Kijavítod a saját hibáidat
Ha ki tudod javítani azokat a hibákat, amelyeket a gyerekeddel való kapcsolatodon ejtettél, nagyszerű szülő vagy. Ha például kiabáltál vele, túlreagáltad a hibáit vagy csúnyákat mondtál rá, fontos, hogy ezt tisztázzátok.
Sokat segít, ha beszélgettek arról, hogyan kellett volna kezelned az adott helyzetet. Magyarázd el neki, hogy elragadtak az indulataid, ezért veszítetted el a fejedet.
Kép: George Rudy / shutterstock
Nagy a kísértés, hogy olyasmikben mérjük a szülői mivoltunk minőségét, mint hogy megfelelő módon tápláljuk a gyermekünket, vagy megnyert egy focimeccset, pedig a nevelés sikere valójában azon áll vagy bukik, hogy sikerül-e biztos alapot teremtenünk számára. A gyereknek így lesz esélye a növekedésre, és arra, hogy élete során ő sem a külső eredményekre, tanem a szeretetre, tiszteletre és az emberi kapcsolatokra helyezze a hangsúlyt.
Valójában ezt jelenti jó szülőnek lenni.
Szerző: Nadine Van Der Linden
Forrás: mother.ly
Kapcsolódó cikkeink
- Szavakkal is lehet ütni - 8 mondat, amit sose mondj gyermekednek
- 9 mondat, amelyet gyermeked szeretne hallani tőled
- Segítség, olyan vagyok, mint az anyám!
- Így nevelheted önállóságra a gyereket - 7 tanács a Montessori-pedagógia jegyében
Indexkép: Dean Drobot / shutterstock
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)