Elsősorban mentális, kognitív és kommunikációs fejlődési zavarok jelentkezhetnek.
A mozgáshiány miatt kialakuló túlsúly sem elhanyagolható probléma.
Most a mamanatural.com oldalon megjelent tanácsok alapján kiderül, hogy a szülők miként érhetik el azt, hogy a gyerekük tévé, és annak káros hatásai nélkül nőjenek fel.
A gyereknevelés felelősségteljes feladat, kötelezettség, amelyhez szükség van odafigyelésre, türelemre, és persze energiára. Természetesen napi 10-15 perces tévézés nem ártalmas a gyereknek, de ha ez az időarány már órákra tolódik ki, akkor igen.
A gyereknevelés terén a szülőé a felelősség, és egyszerű megoldásnak tűnhet, hogy ha fáradt vagy, inkább bekapcsolod a tévét, hadd nézze a gyerek, addig te elintézel még pár dolgot, de ez hosszútávon nem vezet jóra.
Tanítsd meg önállóan játszani
A közös mókázásra, játékra nincs mindig lehetőség, ezért igyekezz megtanítani a gyerekednek, hogy játsszon önállóan, találja ki magának a szabályokat, hiszen e közben növeli az önbizalmát, fejleszti az érzelmi és szociális készségeit. Emellett önuralomra is szert tesz a gyerkőc, és még a problémamegoldó készsége is fejlődik.
Azoknál a gyerekeknél, akik sok időt töltenek el a tévé képernyője előtt, előbb-utóbb figyelemzavar alakul ki, és később sokkal nagyobb szórakozási ingerre lesz szükségük, hogy lefoglalják magukat.
Hogyan motiváld a gyereked, hogy játsszon egyedül?
Először is határt kell szabnod a tévézésnek, állíts fel időkorlátot, aminek a szakemberek szerint a következőképpen kell kinéznie:
- 0-2 éves kor között tilos a tévézés, számítógépezés, táblagépezés,
- 2-5 éves kor között napi legtöbb egy órát szabad engedni a tévé nézést,
- 5 éven felül szigorú korlátozást kell bevezetni a tévézést illetően.
Ha szeretnéd, hogy a gyereked egyedül játsszon, akkor teremts biztonságos és tiszta környezetet számára, mert a legtöbb gyerek nem szereti a rendetlenséget, mert ebben az esetben nem lesz elegendő helye a játékainak stb.
A játékok közül érdemes párat félretenni, és mikor megunta az aktuális játékát, akkor vedd elő, amelyiket félretetted, és dugd el azt, amelyikkel addig játszott. Ez a ciklikusság remekül beválhat, és így kevesebb játékra lesz szüksége a gyereknek, de az örömforrás megmarad, mikor előkerül a jól ismert tárgy. Az is sokat segít az önálló játszásban, ha kis asztalt, széket vásárolsz a gyerekednek, amin tud rajzolni, játszani, így olyan, mintha saját irodája lenne, ahol ő is úgy "dolgozhat", mint a felnőttek.
Válassz olyan játékokat, amelyek megmozgatják a fantáziavilágát
Nem kell bonyolult játékot venned, az egyszerű sokszor jobb, és törekedj arra, hogy olyat válassz, amely fejleszti a gyereked képzelőerejét.
Forrás: filantropikum.com
Indexkép: pixabay - mojzagrebinfo
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)