"Bence első gyermek, így nem nagyon volt tapasztalatunk" – meséli egy érintett anyuka.
"Már a legelső pillanattól problémák voltak az alvással: nem lehetett letenni, óránként kelt, gyors mozgásfejlődés (bár esett kelt), túlmozgás jelemezte, nem bírta az erős fényeket, a hangokat, a tömeget, a cipzárt, cetliket a ruhán, a félrecsúszott zoknit. Ez később más formát öltött: már csak tréning nadrágot volt hajlandó felvenni, a kézmosás egy tortúra volt, nagyon válogatós lett 5 féle ételt volt hajlandó megenni (ezek elsősorban textrúrájukban hasonlítottak) és sokat panaszkodott a zajra, szagokra." Mondta el Szabó Emília a Zurzavaroscsalad.blog.hu oldaltól.
A szenzorosság az ingerfelvevés zavaraként igencsak meg tudja nehezíteni a sokszor kiemelkedően intelligens gyerekek és családjuk életet. Ezek a gyerekek minden külső ingert vagy túl erősen vagy éppen kevéssé érzékelnek. A legfontosabb érzékek: a látás, hallás, szaglás, ízlelés, érintés, egyensúly (vesztibuláris rendszer), testérzetek (éhség, hideg-meleg stb) és a proprioceptív (különböző testrészek testhez viszonyított helyzetének érzékelése). Zavarják őket a hangok, a fény, az érintés, az egyensúlyából való kimozdítás, vagy éppen rossz evők, alvók, túlmozgásosak, gyakori a megkésett beszedfejlődés, "hisztisek", "neveletlenek".
"Szeretnénk felhívni a szülők és szakemberek figyelmét a problémára és megkönnyíteni felismerést. A fejlesztés és a megfelelő életmód csodákra képes gyermek- és felnőtt korban egyaránt. Készítettünk egy rövid információs füzetet szakembereknek és szülőknek, amelyek letölthetőek az oldalról és segítenek elindulni." - mondta el Szabó Emília.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)