„Baj van a gyerekekkel” – kongatta meg a vészharangot egy francia óvónő, Anne-Lise Ducanda. Megfigyelései szerint az utóbbi öt évben hatszorosára nőtt a viselkedési- és figyelemzavaros bölcsődések és óvodások száma, amely jelenségért egyértelműen az okoseszközök túl korai és mértéktelen használatát teszi felelőssé. Nem ő az egyetlen, aki aggódik ezért a korosztályért, előtte már számtalan kutatás bizonyította, hogy a tabletező totyogók komoly veszélyeknek vannak kitéve. Hogy melyek ezek? Mutatjuk.
1. Függőséget alakít ki
Az internetezés csodálatos dolog: elég egy kattintás, és bármilyen témáról megtudhatunk, amit csak akarunk. A játékokkal, videókkal ugyanez a helyzet: fel sem kell állni, mégis újabb és újabb darabokat láthatunk. Ezt egy felnőtt is megtapasztalhatja, aki nagyon rákattan a netezésre - képzelhetjük, hogy egy óvodást vagy kisebb gyereket milyen könnyen szippanthat be a technika. Sok 3-4 éves kisgyerek mutatja már a technikai függőség tüneteit.
2. A hiszti melegágya
Az első pontból következik, hogy a függő gyerek magától soha nem teszi le a kütyüt, ha pedig a szülő elveszi tőle, éktelen sírásba kezd. Sok anya és apa ezért fél is abbahagyatni a gépezést, így kerülnek egy ördögi körbe: a családi béke kedvéért egyre több tabletezést engednek, így a gyerek egyre inkább rákattan.
3. Lassítja a fejlődést
Egészséges esetben egy gyereknek 3 éves korára mondatokat kellene tudnia alkotni, ezt a szintet azonban egyre több gyerek nem éri el. Ha egy kiscsoportos nem tudja az alapvető szükségleteit megfogalmazni, de maga tölti le a tabletre a különböző játékokat, akkor valószínű, hogy megkésett fejlődéséért nem más, mint a túlzott gépezés felelős.
(Kapcsolódó cikkünk: A tabletező kisgyerekek később kezdenek beszélni)
4. Autisztikus tüneteket okoz
Nem csak a megkésett beszédfejlődés, hanem egyéb viselkedési zavarok, például a kapcsolatteremtés nehézsége vagy látszólag indokolatlan dühkitörések is járhatnak a babakori kütyüzés nyomában. Ezeket a tüneteket sok orvos már valódi autizmusként kezeli.
5. Megnehezíti az elalvást
Magyarországon talán még nem ilyen komoly a helyzet, de egy amerikai felmérés szerint a gyerekek 75 százaléka nyomkod kütyüt az ágyában lefekvés után. Ahogyan egy felnőttnek sem ajánlatos az ágyban tévét nézni vagy gépezni (még e-bookot sem célszerű olvasni ilyenkor), ugyanígy a gyerek elalvását is akadályozzák a villódzó fények még azután is, hogy kikapcsolta a kütyüt. A képernyő ugyanis akadályozza az alvást elősegítő melatonin nevű hormon termelődését, és felborítja az alvás-ébrenlét egyensúlyt.
Olvasd el ezt is: Kevesebb mobilozás, kevesebb hiszti
Fotó: futurestreet / flickr
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)