A tinédzserkori lázadásról csupa negatív jelző ugrik be és valóban nem alaptalanul, de kevesen veszik észre, hogy számos pozitív hatása is van.
Mit nevezünk tinédzser kori lázadásnak?
Az egykor kedves és közvetlen gyermek aki addig segítőkész volt és engedelmes, hirtelen egy feleselő, makacs kis tinivé lett.
A tinédzserkori lázadás röviden a magasabb fokú függetlenséget és az alacsonyabb szülői beavatkozás vágyát jelenti. Lázadásnak hívják, hiszen gyakran intenzív konfrontációhoz vezet szülő és gyermeke között. Viselkedésük spontánnak és logikátlannak tűnhet, de számos dolog áll mögötte.
A tizenévesek lázadásával szinte minden szülő szembesül, bár nem egyforma mértékben, mégis mindegyiket meglepi a változás és aggodalommal tölti el, hogy esetleg nem tudja majd kezelni és kicsúszik a kezéből az irányítás.
Miben mutatkozik meg a tinédzserkori lázadás?
1. Függetlenségi vágy
A tizenéves félúton jár a gyermekkor és a felnőtt lét között Erősödik a függetlenség iránti vágy, mely daccal és a szülői intelmek áthágásával jár.
2. Megjelenik a generációs különbség
A szabályok, amelyeket ezidáig követett hirtelen fojtogatóvá válnak és ki akar törni belőlük. Eközben olyan dolgok kezdik érdekelni, amely korosztálya szerint menő a szülői ízléstől visont már távol esik.
3. Impulzív döntések
A szakértők szerint a tizenévesek hajlamosak az impulzív döntésekre, józan megítélésüket felülírja az izgalom és a vágy valami iránt mely végül a szabályok megsértéséhez vezethet.
4. Társadalmi nyomás
A tini években felerősödik a kortársakhoz tartozni vágyás érzése, ami hajlamossá teszi őket, hogy olyan dolgokat is megtegyenek, amiről tudják, hogy szüleik elleneznének.
5. Változás az agyban
A kutatók véleménye szerint az agy sejtjei közötti kapcsolatok csak a 20-as évek közepén alakulnak ki rendesen, ehhez hozzájön a pubertás agyra gyakorolt hatása, ami szintén befolyásolja döntéshozatalukat.
6. Hormonális változások
A hormonális változások szintén jelentős befolyással bírnak a tinik gondolkodására - például a fiúk szervezetében a tesztoszteron tízszeresére nő, illetve a nemi hormonok is jelentősen befolyásolják a hangulati és viselkedési problémákat.
A tinédzser lázadás pozitív hatásai
Ez az intenzív időszak hoz számos pozitív változást is, melyet néha észre se veszünk, pedig ezek segíthetnek a szülőknek átlendülni ezen a viszontagságos életszakaszon.
1. Érettebb beszélgetések
Habár valószínűleg sok témában nem fogunk egyetérteni, mégis felnőttesebb beszélgetéseket folytathatunk, amiben mi is nyugodtan kifejezhetjük érzéseinket.
2. Függetlenedés
Eljött az idő, amire néha két pelenkacsere között vágytunk és gyermekünk végre önállóan intézi dolgait. A függetlenségi vágya eredményeképp már nem kér állandóan segítséget, önállóan bepakolja a táskáját, elkészíti uzsonnáját ezzel pedig nagy terhet vesz le a szülő hátáról.
3. Tanul a hibáiból
Tapasztalatokat szerez és tanul a hibáiból, amit a későbbiekben hasznosíthat felnőtt életében és mindezt a tinédzser lázadásnak köszönhetjük. Igaz, hogy könnyebb az élet kevésbé lázadó tini mellett, ám ezek a fiatalok kevesebb tapasztalattal vágnak neki az életnek.
4. Felnőttként viselkednek
Szintén a lázadásnak köszönhetjük, hogy már nem gyerekfejjel akarnak gondolkozni, sokkal inkább felnőttként és ez egy felelősségteljesebb viselkedéshez vezet.
5. Erősödik az önbizalma
Egy kis lázadás hozzájárul az öntudat fejlődéséhez és a magabiztosság erősödéséhez.
Összességében az egészséges tini lázadástól nem kell félnünk. Ismerjük fel pozitív hozadékait és örüljünk a beköszöntő változásnak. Bizonyára léteznek nehéz esetek, szélsőséges változások, amiket már nem figyelhetünk tétlenül, ilyen esetben viszont ne féljünk segítséget kérni akár egy szakembertől.
Kép: Daniel Lincoln on Unsplash
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)