A serdülőkor radikálisan átalakítja át a szülő-gyerek kapcsolatot mely hatással van az egymással folytatott kommunikációra is. Az egykor nyitott és kommunikatív gyerek hirtelen befelé forduló és titkolódzóvá válhat. Gyakran szembesülnek vele a szülő, hogy bár megtesz mindent, gyermeke mégis dacos, mogorva vagy akár erőszakossá változik.
Ha ebbe a helyzetbe kerül, ne hibáztassa gyermekét, ám elfogadni sem szabad megváltozott attitűdjét, hiszen ezek a jellemvonások mind figyelmeztető jelek, melyeket korrigálni tudunk és kell is.
Mi az aktív hallgatás?
A pubertás* beköszönte elhozza gyermeke életébe a bizonytalanság és meg nem értettség érzését mely végig kíséri a felnőtté válás útján, hiszen számtalan testi és lelki változáson esik át ez idő alatt. Az aktív hallgatás módszerével ismét visszabillentheti őt a biztonságos és megértéssel teli állapotába.
Ahhoz, hogy megértsük az aktív hallgatás lényegét, keressünk példát saját életünkből.
Bizonyára volt olyan ismerőse, akivel felszabadultan tudott beszélgetni, akivel megoszthatta gondjait anélkül a frusztráló érzés nélkül, hogy a partner alig várja, hogy átvegye a szót vagy közbeszúrja saját véleményét. Milyen megnyugtató érzés egy ilyen beszélgetés ellenben azzal, amikor például egy főnökkel akar megosztani egy felmerülő problémát de ő csak elhessegetti aggodalmait. Ez az a meg nem értettség, mellyel gyermeke is gyakran küzd ebben a korban.
Ilyenkor segít az aktív hallgatás módszere, mely során képesek vagyunk elkötelezetten és együttérzően hallgatni, még akkor is ha nem értünk egyet a beszélővel. Ellentétben a passzív hallgatással itt adott esetben szóval és testbeszéddel megerősítjük a beszélőt, hogy érzései érthetőek és elfogadhatóak.
Tippek az aktív hallgatás elsajátításához
- Tegyüen fel kérdéseket, adjon lehetőséget magánknak, hogy jobban megismerje gyermeke érzéseit.
- Empátia legyen az első helyen, ezáltal próbálja a gyerek helyzetét az ő szemszögéből is látni, ne csak szülői fejjel gondolkozzon.
- Gyakorolja a figyelő testbeszédet, ne hagyja, hogy elvonja bármi is a figyelmét és bátorítsa bólintással vagy kis mosollyal beszéd közben.
- A Tükrözés módszere segítségével meggyőzheti arról, hogy érti a problémáját, például úgy, hogy az ő szavaival ismétli meg a mondottakat, jelezve felé, hogy tudja mit gondol és érez.
- Figyelje a reakcióját, hiszen egy jó beszélgetése alatt a beszélőnek is nyugodtnak kell lennie. Sikeresnek mondhatjuk a beszélgetés ha öleléssel és mosollyal végződik.
Az aktív hallgatás eredménye
Az aktív hallgatással javíthatja kommunikációjukat és erősítheti kapcsolatát gyermekével, hiszen ezen keresztül megmutathatja meg neki, hogy figyel rá és érdekli a mondanivalója. Sokkal jobban megismerheti és megtudhatja mi minden zajlik benne.
Emellett neki is segít átgondolni saját problémáit és megoldás találni rá, illetve végül valószínüleg azt is megkérdezi mit gondol róla.
Ne felejtse el, az aktív hallgatás nem egyenlő az egyetértéssel. Megértheti és tisztelheti gyermeke véleményét még akkor is, ha nem ért vele egyet.
Az aktív hallgatás technikáját nem könnyű elsajátítani, de érdemes megismerni és gyakorolni, hiszen hosszú távon kifizetődik.
Kép: pasja1000 képe a Pixabay -en.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)