Mi az a vízgyöngy?
A vízgyöngyöt eredetileg a mezőgazdaságban használták, hogy segítse a talaj nedvességtartalmát megtartani. Később azonban egyre szélesebb körben terjedt el, és ma már nemcsak virágföld helyettesítésére vagy dekorációként, hanem akár gyerekjátékként is árulják, sőt, terápiás eszközként is alkalmazzák.
A vízgyöngy veszélyei - lenyelve akár életveszélyes bélelzáródást is okozhat
A vízgyöngy gyakran nem átlátszó, hanem színes, és cukorkára emlékeztet. A babák számára persze minden apró tárgy veszélyes és állandóan figyelni kell, nehogy lenyeljenek valamit, ami fulladást okozna náluk.
A vízgyöngyök esetében azonban különösen figyelni kell, ugyanis ezek úgynevezett szuperabszorbens polimerekből készülnek, amik képesek nagy mennyiségű vizet felvenni úgy, hogy közben nem oldódnak fel. Ez azt jelenti, hogy akár 1500-szorosára is megnőhet a méretük.
Egy pár milliméteres vízgyöngy például akár teniszlabda méretűre is duzzadhat.
Ha valaki lenyeli, akár életveszélyes bélelzáródást is okozhat nála, nem beszélve a korábban említett fulladásveszélyről.
A szakértők azt javasolják, hogy 3 éves kor alatt semmiképp ne adjunk vízgyöngyöt a gyerekünk kezébe, és akkor is csak padlón, felügyelet mellett játsszon vele, utána pedig porszívózzunk fel. Ha pedig dekorációs célra használjuk a lakásban, akkor mindenképp olyan helyen tároljuk, ahol a gyermekünk nem éri el.
Ha mégis megtörténne a baj, azonnal kérjünk orvosi segítséget!
Indexkép: Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)