1. Okosóra
Nagy előnye, hogy a csuklóra rögzítve azonnal észleljük, ha valaki hív bennünket vagy üzenetet kapunk. Gyerekeknek kifejlesztett változatai főleg a 6-12 éves korosztályt célozzák meg. Ők azok, akiknek még nem feltétlenül van szükségük okostelefonra, ugyanakkor adódhatnak olyan helyzetek, hogy a szülővel el kell érniük egymást. Az okosórával a telefonhoz hasonlóan lehet hívás kezdeményezni és fogadni, üzenni egymásnak. Baj esetén a gyerek egyetlen gombnyomással el tudja érni a szülőt, a telefonunkkal összekötve pedig mindig láthatjuk, éppen merre jár a csemete.
2. Barátok keresése (Find my Friends)
IOS készülékekre letölthető alkalmazás. Segítségével láthatjuk azon ismerőseink helyzetét, akiket felvettünk a listánkra, és éppen engedélyezik a helymeghatározást. Ha mi magunk ki is kapcsoljuk a láthatóságunkat, a többieket továbbra is nyomon követhetjük, ha engedik. Ismerőseink helyzetét térképen vagy műholdon figyelhetjük.
3. Life 360 személykövető app
Androidos készülékeken használható. Hasonlóan az előzőhöz, a Life 360 segítségével is beállíthatjuk azon ismerőseink körét, akik helyzetéről mindig tudni szeretnénk. Az alkalmazás chatfunkciót is tartalmaz, így a körön belül lévők könnyen elérhetik egymást, üzenhetnek a másiknak. Értesítést is kérhetünk arról, ha egy adott családtagunk megérkezett a célállomására.
4. Google Maps
IPhone-on, iPad-on és Androidos készülékeken egyaránt futtatható program, csak egy Google-fiók kell hozzá. Nem csak azt állíthatjuk be, hogy ki láthatja a helyzetünket, hanem azt is, hogy mindez mennyi ideig legyen elérhető.
Megkérdeztük Jánosi Valéria szakértőnket, mit gondol a családon belül - esetleg kifejezetten a kamaszokon - alkalmazott nyomkövető eszközökről.
"Nagyon együtt tudok érezni azokkal a szülőkkel, akik aggódnak a gyerekeikért, hiszen bármikor, bármi megtörténhet velük, a szülő számára pedig biztonságot, megnyugvást jelent, hogy mindig tudják, merre jár a gyermekük, ha kell, a segítségükre siethetnek.
Lehet, hogy kicsi gyerekek esetében ezek az alkalmazások igen hasznosak, bár nem valószínű, hogy 10-12 éves kor alatt vásárolnék mobiltelefont egy gyereknek. Sajnos naponta látom, hogy milyen függőséget okoz náluk a készülék használata, és milyen súlyos károkat okoz a testi-lelki egészségükben.
Sokkal inkább arra biztatnám a szülőket, hogy a felnövekvés során okos bizalmat alakítsanak ki a gyermekükkel. Egy olyan bizalmi légkörre gondolok, ahol szabad hibázni (szülőnek és gyereknek egyaránt!), meg lehet beszélni a történteket, nem jár érte durva büntetés, kiabálás, hanem inkább közös tanácskozás, a tapasztalatok levonása történik. Ez nagyon időigényes, sok türelmet, empátiát igényel, de ez vezet oda, hogy a gyerek kamaszként el meri majd mondani a szülőjének, hogy hol járt és mit csinált. Már ha akarja. Merthogy a kamaszkor a szülőről való leválás fájdalmas időszaka, amikor a szülőnek el kell viselnie, hogy már nem mesél el mindent a tini, nem mondja el részletesen, hol járt és mit csinált. Ha ez a leválás nem történik meg, az később személyiségfejlődési, párkapcsolati problémákhoz vezet. A szülő ebben az időszakban már csak abban bízhat, hogy sikerült kialakítania a fentebb leírt bizalmi légkört, amelyben a gyermeke fordulhat hozzá, ha nagy gond van.
Ha ez a bizalom nem alakul ki, hiába minden kütyü, nyomkövető applikáció, a gyerek úgyis ki fogja játszani. Csakhogy ennek az ára az lesz, hogy elvész a szülő-gyerek közötti bizalom és intimitás. Ez pedig nagyon nagy ár" - mondja Jánosi Valéria párkapcsolati coach, válási és kamasz mediátor, mentálhigiénés szakember.
Kapcsolódó cikkeink:
- Érett-e már a fiatal az önálló életre? - Három készség, amelyet minden egyetemistának el kell sajátítania
- Gyermekeink az önállóság útján
- Honnan tudod, mikor van szüksége több szabadságra, önállóságra a tinédzsernek?
- A biztonságos közlekedés szabályai: ezt tanítsd meg a gyereknek! - Tanácsok korosztályok szerint
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)