„Velem ugyan nem! Én annál jobban szeretem a gyerekemet, mint hogy fél napra elfeledkezzem róla!” - hördülhet most fel bárki. Ha így gondolod, sajnos nincs igazad.
2018-ban 52 gyerek halt meg a forró autóba zárva Amerikában. Idén június végéig ez a szám 24. Legutóbb egy apa felejtette a hátsó ülésen az egyéves ikreit. David Diamond, a Dél-floridai Egyetem pszichológus professzora azt vizsgálta, mi ment végbe a szülők memóriájában, amikor mindez megtörtént, és úgy találta, az ilyen jellegű feledékenységnek semmi köze a gondatlansághoz.
Ha nem gondatlanság, akkor mi? Memóriazavar. Olyan, ami szó szerint bárkivel előfordulhat. Azzal is, aki biztos benne, hogy vele ugyan nem. Sőt, azzal a leginkább.
„A legrosszabb, ahogy egy szülő erről a kérdésről gondolkodhat az, ha elhiszi, hogy ő védve van az ilyen balesetek ellen” – állítja Janette Fennell, a KidsAndCars.org alapítója. Ha ugyanis meg vagy róla győződve, hogy te túl okos vagy gondoskodó vagy ahhoz, hogy ilyen jellegű tévedéseket kövess el, a megfelelő óvintézkedéseket sem fogod megtenni, valóban veszélybe sodorva a gyermekedet.
A nyár két ok miatt különösen kockázatos időszak. Egyrészt ilyenkor forrósodik fel leghamarabb az autó, másrészt ebben az időszakban a családok nem az év közben megszokott rutin szerint élnek. Szabadságok, nyári táborok, nagyszülőknél töltött napok – mind olyan elfoglaltságok, amelyek felborítják a megszokott ritmust. Egy kellően kimerült, stresszes agynak ennyi elég is ahhoz, hogy pillanatnyilag kikapcsoljon.
Dr. Diamond szerint ilyenkor agyunknak kétféle funkciót kell üzemeltetnie: a prospektív emlékezet lehetővé teszi, hogy észben tartsuk egy jövőbeli feladat elvégzését, a szemantikus emlékezet pedig sokkal mélyebben bevésett, alapvető tudás, amely segít a napi feladatok rutinszerű elvégzésében. Stressz vagy fáradtság hatására gyakori, hogy a prospektív emlékezet nem működik megfelelően. Ahogy mindenkivel megesett már, hogy csak otthon jutott eszébe, hogy hazafelé még be kellett volna ugrania a postára, ugyanúgy sajnos az is előfordulhat, hogy ha nem az a szülő viszi a bölcsődébe a gyereket, aki rendszerint szokta, egyszerűen elfeledkezik róla.
Éppen ezért nagyon fontos, hogy tudd: veled is megtörténhet! A szakértők azt javasolják, hogy szokjunk rá olyan rutinszerű cselekedetekre, amelyek csökkentik a veszélyt:
- Legyen a mindennapos gyakorlat része, hogy kiszállás előtt mindig vetsz hátra is egy pillantást.
- Szokj rá, hogy a táskádat a hátsó ülésen tartod, hogy kiszálláskor mindenképpen oda kell fordulnod
- Ha a megszokottól eltérő rutin szerint alakul a nap, állíts be emlékeztetőt a telefonodon
- Az intézmények azzal segíthetnek, ha minden előre nem jelzett hiányzás esetén értesítik a szülőket.
Ne feledd: veszélyt azzal csökkentheted, ha belátod, neked is szükséged van arra, hogy óvintézkedéseket tegyél.
Kapcsolódó cikkeink:
- Meghalt egy kislány, mert a szülei az autóban felejtették - ezt tedd, ha bezárt gyereket látsz
- A kisgyermekek autóban felejtését megakadályozó gyermekülést dobtak piacra
- Több szülőt tartóztattak le Amerikában - a hidegben sem szabad az autóban hagyni a kisbabát!
- 7 hónapos csecsemő halt meg az autóban - soha nem szabad a kocsiban hagyni a kicsiket!
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)